שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

"אבא של סוף שבוע". מאיר דגן נטמן

בהלווייה סיפרה הבת נעה על דגן שרק בודדים הכירו: "מעט המשמעת שאמא ניסתה להחדיר בנו הייתה מתפרקת כשהוא היה מגיע. המסירות לחייליו הייתה ללא גבול". ראש המוסד יוסי כהן: לימד אותנו לשלב עוצמה, עורמה ואומץ לב

 

"מעט המשמעת שאמא ניסתה להחדיר בנו הייתה מתפרקת כשאבא היה בא בסוף השבוע". כולם הכירו את מאיר דגן כאחד מגיבורי ישראל, בעל עיטור העוז, אלוף במילואים וראש המוסד לשעבר. אבל בתו נעה, שספדה לו בהלווייה בבית העלמין בראש פינה, סיפרה מעט על אבא מאיר.
 
"אבא היה כמו ששמעתם עליו כראש מוסד ואלוף בצה"ל - רק בלי המשמעת", אמרה הבת נעה. היא סיפרה על ילדות בצל טנקי השוט, בג'יפ הפיקוד בתרגילי הצבא ואף בביתו של הגנרל חדד בדרום לבנון. "ראינו איך אבא מנהל כמפקד את הכול בקור רוח ועם הרבה הומור".
 
היא סיפרה כי אחותה ניצן נולדה ביום הראשון של מלחמת לבנון הראשונה, "כשאבא חצה את הגבול עם חטיבת הטנקים שעליה פיקד. הוא ראה אותה בפעם הראשונה אחרי כמעט חודש ימים לכמה שעות. המסירות לחייליו ולקציניו הייתה ללא גבול. שבתות רבות בילינו איתו בבסיסי צבא. היה לו חשוב שנבקר ונראה את כל המקומות שבהם שירת. אבא היה בעיקר אבא של סופי שבוע". לדבריה, "כשאריאל שרון מינה אותו לראש המוסד לא היה מאושר ממנו כי זה היה חלומו, ושרון היה מפקדו הנערץ".
 
מאיר דגן ז"ל (צילום: לע"מ) (צילום: לע
מאיר דגן ז"ל(צילום: לע"מ)
 

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ )

אוסף האותות והדרגות של דגן משרותו הצבאי (צילום: קובי גדעון, לע"מ ) (צילום: קובי גדעון, לע
אוסף האותות והדרגות של דגן משרותו הצבאי(צילום: קובי גדעון, לע"מ )
בהלוויית דגן, שהלך לעולמו בגיל 71 אחרי מאבק ממושך במחלת הסרטן, נכחו כ-800 בני אדם שליוו את דגן בדרכו האחרונה ובכללם בכירי המדינה - הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט וראשי מערכת הביטחון בהווה ובעבר.

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בדברי ההספד שלו: "מאיר אהובנו, לפני כמה שנים ריכזתי את המפלגה לבחירתו של אריאל שרון. לתדהמתי גיליתי שמאיר מונה לרכז באחד המחוזות. באתי לאריק ואמרתי לו שאני לא יכול לפקד עליו. הוא אמר לי 'אתה לא יודע מי זה מאיר. אם הוא יודע יותר טוב ממך, הוא יעשה את הטוב ביותר. אבל אם הוא לא יודע - הוא יעשה מה שתגיד לו'. כך אמר אריק וכך היה. מאיר היה מפקד ולוחם, מנהיג ואחד העם. מופת למפקדי ישראל".

 

ריבלין שב וסיפר על בקשתו של דגן להזכיר את סבו בנאומו כנשיא בטקס "לכל איש יש שם". לדברי ריבלין, "עשית ועוד איך עשית. כל שעשית היה למען עם ישראל וגורלו. היית הסמל של המעבר משואה לתקומה. זכית וזכינו שהלכת יד ביד עם מדינת ישראל. כראש המוסד הוטלה עליך המשימה למנוע מאויבינו להגיע לנשק להשמדה המונית. לחמת במשימה הזו כמו נמר".

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ )

הלוויתו של דגן בראש פינה, היום (צילום: אפי שריר, ידיעות אחרונות) (צילום: אפי שריר, ידיעות אחרונות)
הלוויתו של דגן בראש פינה, היום(צילום: אפי שריר, ידיעות אחרונות)

נשיא המדינה לשעבר וחברו של דגן, שמעון פרס, אמר בהלוויה: "מאיר לא נכנע לעולם. לא לחרב שלופה, לא לאמת כואבת ולא במאבקו לשלום. הוא היה מנהיג מלידה. לא לשווא לוחמים הלכו אחריו אל הקרב במקומות גלויים ונסתרים. העם בטח בו והפקיד בידיו גורל של קרב ועוצמתו של חזון. תחת פיקודו, שהיה מורכב משילוב של חוכמה, תעוזה, יצירתיות ותבלין של חוצפה מנצחת, היה המוסד לארגון הטוב ביותר בעולם".

 

ראש המוסד יוסי כהן אמר בהלוויה כי "עם ישראל איבד אחד מטובי בניו. באופיו היה מפקד ולוחם. מאיר לימד אותנו אנשי המוסד לשלב עוצמה ועורמה, אומץ לב ותחבולה. דבר חשוב במיוחד: אופטימיות וביטחון עצמי, לעבוד כאיש אחד וארגון אחד - בשילוביות. הוא לא גדל במוסד אלא בצה"ל, מקרב לקרב, ממלחמה למלחמה. באחת השיחות שהיו לנו אמר שהיו רגעים במלחמת יום כיפור שבהם חשב שקיומה של ישראל אינו מובטח - אך קמנו כארי והתגברנו. שמו של דגן עורר כבוד בקרב חברים ואויבים. קרובים ורחוקים".

 

כהן הוסיף כי "הוא ידע לתת לנו את מרחב הפעולה ואף הרחיק את עצמו בכוח מחפ"קים כדי לאפשר לנו וללוחמים לתפקד ולהתפתח. אבל ידע גם מתי להיכנס, לשים יד על הכתף ולהשמיע ולשמוע דעות אחרות. אנחנו נפרדים ממך אך נזכור אותך לעולם. אנחנו מודים לך מאיר שעשית אותנו טובים משהיינו. אני מבטיח לך שנמשיך להיאבק בכל זירה, מול כל אויב וככל שיידרש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
העיטורים של דגן
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים