שתף קטע נבחר

ממגלה כישרונות שירה לטרוריסט סייבר. זה הפלסטיני שהשתלט על המזל"טים של צה"ל

ברצועת עזה מוכר מג'ד עווידה הן כזכיין של תוכנית הריאליטי ARABS GOT TALENT, והן כמומחה אלקטרוניקה שהמציא רובוט לכיבוי אש. הפרקליטות מייחסת לצעיר העזתי פריצה למערך הרגיש של כלי הטיס הזעירים, ומומחה סייבר מזהיר: "הקלות הבלתי נסבלת מהווה בעיה חמורה"

 

מג'ד עווידה (23), איש הסייבר של הג'יהאד האיסלאמי שהואשם אתמול (יום ד') בחדירה למערך המזל"טים של צה"ל, עמד בראש קבוצת "מועדון הכישרונות הפלסטיניים" שממוקם במלון שנמצא בלבה של העיר עזה. המועדון מקבץ בתוכו צעירים פלסטינים שעוסקים בסוגים שונים של אומנות, ובעיקר בשירה, והוא למעשה הקבלן ברצועה של תוכנית הכישרונות ARABS GOT TALENT, שמשודרת בכל העולם הערבי ובה מתמודדים זמרים מכל מדינות ערב. במלון התקיימו האודישנים לתוכנית הפופולרית.

 

עוד לפני שבישראל הותר לפרסום דבר מעצרו, ארגן המועדון הפגנת מחאה בעזה מול משרדי הצלב האדום, ובמסגרתה דרשו חבריו של עווידה מהארגון ומאבו מאזן להתערב ולהביא לשחרורו.

 

מלבד עבודתו האמנותית התפרסם עווידה ברצועת עזה כממציא. הוא השתתף שם בתערוכות אלקטרוניקה שונות והציג בהן את המצאותיו, בין היתר רובוט לכיבוי אש.

 

בחקירתו בשב"כ התברר כי לאחר שגויס לג'יהאד האיסלאמי הוא החל לעבוד כמגיש בתחנת הרדיו "אזאעזת אל-קדס תעלימיה", של אגודת הסטודנטים של הארגון. בהמשך עבד כמהנדס קול, ואחת התוכניות שבהן עבד עסקה בפוליטיקה והסיתה נגד יהודים. אחרי כחצי שנה ברדיו נסגרה התחנה והוא הועבר לתחנה אחרת, בניהולו של פעיל צבאי של התנועה.  

 

אבל בישראל כאמור לא סוברים שמדובר באדם תמים. "גורמי הטרור עלולים לנסות להנחית מזל"טים ברצועה או לפגוע באמצעותם בריכוזי קהל בישראל", מזהיר מומחה סייבר ישראלי, בעקבות חשיפת כתב האישום שמייחס לאיש הג'יהאד האיסלאמי יירוט תשדורות של כלי טיס צה"ליים מעל רצועת עזה.

 

ד"ר טל פבל, מומחה לאיומי אינטרנט וסייבר באתר "מידלאיסטרנט", מסביר שבעבר כבר הצהירו גורמי הטרור לפחות פעמיים שחדרו למערכות מודיעיניות של צה"ל והצליחו לנטר תשדורות של מזל"טים צה"ליים. "חסן נסראללה אמר שבזכות ניתוח תשדורות של מזל"טים בלבנון הצליחו אנשיו לפגוע בלוחמי השייטת בלבנון בספטמבר 1997 שם נהרגו 12 לוחמים (אסון השייטת, א"ב). גם לפני חודשיים נחשף שגורמי הביון של ארה"ב ובריטניה יירטו במשך זמן רב תשדורות ממזל"טים צה"ליים במסגרת מבצע שכונה בשם 'אנרכיסט'".

 

על פי כתב האישום שהוגש לבית משפט המחוזי בבאר שבע, עווידה אחראי לשורת עבירות חמורות. בין היתר, טוענים בשב"כ ובפרקליטות, הוא הצליח לפצח מערכת מזל"טים שטסים מעל לרצועת עזה ולאפשר לבכירי הג'יהאד האיסלאמי לצפות בנעשה ברצועה בזמן אמת ובאיכות Full HD. כמו כן הוא יצר גישה למצלמות הדרכים ומצלמות משטרת התנועה בישראל, שאפשרו לעקוב אחר תנועת כוחות הביטחון בעתות מלחמה.

 

"העובדה שתשדורות מודיעיניות נפרצו על ידי אדם פרטי שאין מאחוריו אמצעים מתקדמים של מדינה, מהווה בעיה חמורה", מוסיף ד"ר פבל. "יש קלות בלתי נסבלת שבה אפשר לגרום נזק כזאב בודד, ובעידן הזה יש לפרט הרבה מאוד כוח".

 

על פי כתב האישום, עווידה הצליח לנטר את התשדורות באמצעות ציוד שרכש מארה"ב וציוד נגיש כדוגמת קורא תדרים, צלחת לוויין עם עינית של לוויין עמוס ומחשב נייד שהוברחו לו לרצועה. "הטכנולוגיה תופסת חלק מרכזי בעבודת המודיעין וכוללת בתוכה מידע שחייבים לשמור עליו", מוסיף פבל.

"כשבחור צעיר, מוכשר כמה שיהיה, מצליח לנטר ולקבל תמונות וידאו - זאת בעיה".

 

בכתב האישום נטען שעווידה עקב אחר מטוסים ונתיבי טיסתם באמצעות תוכנת flight24, אולם מדובר בתוכנה זמינה ופופלרית בקרב חובבי תעופה רבים בישראל ובעולם.

 

בנוסף נטען בכתב האישום כי עווידה פיתח תוכנה שדרכה קיבל את רשימת הנוסעים בטיסות לנתב"ג, אולם גורמים בנמל התעופה בישראל הסבירו כי אפילו לרשות שדות התעופה אין את הרשימה וקבלתה מנוגדת לחוק. "כל חברה מנהלת את רשימת הנוסעים שלה בנפרד ומחויבת לשמור עליה", הסביר גורם בשדה. "אין מאגר אחיד שבו מרוכזת רשימה, ובטח לא באמצעות תוכנה אינטרנטית".

 

 

 


פורסם לראשונה 23/03/2016 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים