שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל יחקור מדוע קצינים בחברון לא התערבו; קו ההגנה ותיעוד נוסף: המחבל זז
  מלבד החובש שירה למוות במחבל לאחר שנוטרל, צפויים חוקרי מצ"ח לגבות את עדותם של שני קצינים שהיו בזירה ולא מנעו את הירי. בצה"ל חוששים מפיגועי נקם ולכן מיהרו לפעול. קרובי החייל מודאגים מלחץ שיוביל לעונש "לא-מידתי". לקו ההגנה מצטרף סרטון חדש

   

  חייל תועד יורה במחבל ששוכב על הקרקע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  חייל תועד יורה במחבל ששוכב על הקרקע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  חקירת מצ"ח נגד החובש מחטיבת כפיר שירה במחבל לאחר שכבר נוטרל בפיגוע בתל רומידה בחברון צפויה להתרחב. שני הקצינים שהיו בזירה וראו איך המחבל השרוע על הכביש נורה לנגד עיניהם צפויים להעיד. מלבד הלוחם שהושעה וייתכן שיואשם בדין פלילי, עלולים להינקט צעדים פיקודיים כבר בימים הקרובים נגד מפקדים בגדוד ששלחו את הכוח למשימה. לחשש הישראלי מנזק מדיני ותדמיתי מצטרף חשש שתיעוד התקרית יצית פיגועי נקם חמורים. החייל היורה יובא מחר (יום ו') בבוקר לבית הדין הצבאי ביפו לדיון בהארכת מעצרו.

   

  אל מול הדברים הללו, ועל רקע החשש מביקורת בינלאומית נרחבת, חוששים בסביבת הלוחם כי בצה"ל יהפכו אותו לשעיר לעזאזל ויתלו בו ובמפקדיו הזוטרים אשמה כבדה שתוביל לעונשים "לא פרופורציונליים". קרוביו כבר טענו שהוא ירה במחבל כדי למנוע הפעלת מטען חבלה - אבל מטען כזה לא נמצא כלל על גופו. קו ההגנה של החייל, הנתמך גם בסרטון נוסף שפורסם (בנגן הבא), הוא שהמחבל עדיין זז לפני שנורה למוות - והיה חשש שאולי יפעיל מטען על גופו.

    

  הירי במחבל בחברון

  הירי במחבל בחברון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  משפחתו של החייל מסרה: "אנו למדים את הדברים ומאמינים בחפותו של בננו שהוא לוחם מצטיין וחובש קרבי". עו"ד בנימין מלכא המייצג את החייל, אומר כי "בסרטון ניתן לראות בבירור כי המחבל זז וכי המחבל לבוש במעיל שיכול להסתיר תחתיו חגורת נפץ ואמצעי חבלה. אנו למדים את התיק ונעניק למרשנו ייצוג הולם". לדברי עורך דינו של החייל, חובש קרבי: "מדובר בהליך שנמצא בראשיתו. טרם נבדקו הדברים לעומקם וצר לי שנעשה משפט ציבורי טרם ניתנה לחשוד זכות להגן על חפותו".

     

  שר הביטחון יעלון מתייחס לאירוע    (קרדיט: תקשורת שר הביטחון)

  שר הביטחון יעלון מתייחס לאירוע    (קרדיט: תקשורת שר הביטחון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

    

  בצה"ל קיים תסכול רב מתקרית "וידוא ההריגה" בחסם ג'ילבר, ולכן מיהרו לעצור בצעד חריג מאוד את הלוחם מגדוד שמשון שנחקר במצ"ח בחשד שירה למוות בניגוד לפקודות בעבד אל-פתאח שריף (21), שדקר כמה דקות קודם לכן את חברו לכוח.

   

  בנוסף לשאלת חוקיות הירי, בצה"ל חושדים שהכוח שהיה במקום לא פעל לפי הנהלים. במקרים של זירה עם פצועים משני הצדדים, הטיפול בנפגעים נקבע לפי חומרות הפציעה, אך הגעת צוות רפואי למחבל מותרת רק לאחר שהחיילים וידאו שאינו נושא מטען חבלה על גופו. לאחר הפיגוע בחברון, המחבל לא טופל רפואית אחרי שנורה במהלך נטרול האירוע, אך הלוחמים גם לא וידאו שאינו נושא מטען על גופו. הוא שכב על הקרקע כשהוא פצוע מירי מבלי שאיש ניגש לטפל בו או לבדוק אותו במשך כמה דקות - כשבתווך שני אמבולנסים אזרחיים. נושא זה צפוי אף הוא להיחקר בפיקוד מרכז.  

   

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  זירת האירוע בחברון. חשש מנקמה בחיילים או באזרחים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  זירת האירוע בחברון. חשש מנקמה בחיילים או באזרחים(צילום: AFP)
   

   

  חטיבת כפיר, אליה שייך הגדוד שלוחם משורותיו הרג את המחבל, נחשבת לחטיבת "הבית" של אוגדת איו"ש עם התמחות של שנים רבות בגדה, יותר מכל חטיבה אחרת בצה"ל. מפקדיה מקפידים לתדרך את החיילים להימנע מתקלות ומחדלים ערכיים, בתדרוכים היומיים במוצבים ובאימון שלפני התעסוקה המבצעית, תוך מתן דגשים גזרתיים ספציפיים. ההנחייה הכלל צה"לית שחידד הרמטכ"ל הקודם רב-אלוף בני גנץ נותרה בתוקף: מפקדים וקצינים תמיד ניצבים בחזית אירועים ביטחוניים ותקריות מעין אלה, ולא הלוחמים ה"פשוטים". בפיגוע בחברון פיקדו לפחות שני קצינים על האירוע המדובר, אך זה לא תרם לסיום האירוע כמקובל.

   

  "החיילים יודעים להפגין בגרות ומודעים לכל המכשולים המוסריים שהם עלולים להיתקל בהם, כולל מלכודות של צלמים פרו-פלסטיניים שתיעדו פיגועים רבים בחצי השנה האחרונה ויצאו 'בידיים ריקות'", אומר קצין צה"ל שמכיר את המציאות באיו"ש. "הסיבה לכך היא מקצועיות ומוסר שהחיילים מפגינים מדי יום בסיטואציות מורכבות. אין דבר כזה בצה"ל וידוא הריגה. מחבל שנוטרל ולא מהווה סכנה, יש לטפל בו ולפנותו מיד מהמקום". קצינים בצה"ל ציינו כי בפיגועים רבים יכלו הלוחמים להרוג מחבלים וניטרלו אותם בלי להרוג אותם, למרות שאם היו מחסלים את המחבלים, זה היה במסגרת הוראות הפתיחה באש.

    

  סגן-אלוף קובי בראל, מפקד גדוד צבר בחטיבת גבעתי, שפיקד על גזרת חברון עד לאחרונה, אמר ל-ynet כי "זהו אירוע קיצוני ולא ערכי. לא אליו אנו מחנכים ועובדתית לא ראינו מקרים כאלה במאות פיגועים שכבר היו. צריך לקחת אותו, לדבר עליו ולהעביר מסר שהוא פסול". סא"ל בראל מודע לאפקט התקשורתי שעלול להיות לאירוע כזה: "זירה כזו רק מושכת אש, תקשורת והמון שרוצה להגיע. צריך לבודד, לסגור ולפנות את הגופה כמה שיותר מהר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים