שתף קטע נבחר

מנסיונן: לא מאוחר לעשות שינוי אחרי גיל 60

אורלי ואתי מסרבות לצאת לפנסיה ומתחילות מחדש. אחרי קריירות מפוארות הן החליטו להגשים חלום ישן וללמוד משחק. בזמן הקרוב תצא אורלי בהצגת יחיד ואתי למסע שחקנים בקייב. "אנחנו אסירות תודה שגם בגיל מבוגר אנחנו יכולות ללמוד דברים חדשים על עצמנו", הן אומרות

בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

 

הן כבר עברו מזמן את גיל עשרים, לא דוגמניות בתחילת הדרך וגם לא יוצאות תוכנית ריאלטי שמבקשות למצות את 15 דקות התהילה שלהן. אורלי ואתי בנות 60 פלוס, אמהות לילדים בוגרים עם קרירות עמוסות תארים מחליטות להגשים חלום, לעצור ולהתחיל מחדש.

 

"הרבה אנשים בגיל מבוגר מחליטים שהם רוצים לעשות משהו חדש בחיים". אומרת ד"ר אורלי נתנאל, "אחרי  שלמדו, התחתנו, הקימו בית, ילדו ילדים ונכדים מגיע הזמן שמבקשים להשקיע בעצמם בלי רגשות אשם. חלק מתחילים לעסוק בפעילות ספורטיבית, חלק מתחילים לטייל בעולם וחלק מחליטים ללמוד, להגשים. לעיתים מדובר בתחביב אבל לא פעם במקצוע חדש".

 

עוד על הגשמה: הנשים שבגיל 50 גילו את הים - והתאהבו

 

אורלי בחזרות עם דפנה ארמוני. "זה הגיל האידאלי ללמוד". (צילום: יח"צ) (צילום: יח
אורלי בחזרות עם דפנה ארמוני. "זה הגיל האידאלי ללמוד".(צילום: יח"צ)

לגלות דברים חדשים 

אורלי היא מורה למוסיקה בעלת תואר שלישי בפילוסופיה, שלושה תארים נוספים במוסיקולוגיה ואמא לארבעה ילדים בוגרים. דווקא בשלב זה של החיים בו אורלי יכלה לנוח ולקצור את פירות העבודה הקשה היא החליטה לכתוב דוקטורט על נושא שקרוב לליבה, החשיבות של הכנה מוקדמת לחיי המשפחה וללמוד משחק בכדי להעלות הצגת יחיד שתעסוק באותו נושא. "אני חושבת כי למרות שמדובר בצעד שרוב האנשים עושים בחייהם הבוגרים בשלב כלשהו, מדובר בשלב מורכב יותר ממה שרוב האנשים חושבים או מבינים." היא מסבירה.

 

בעוד שעם הדוקדורט היה לה קל להתמודד, לימודי המשחק התבררו כקשים הרבה יותר ממה שציפתה אבל היא לא מתחרטת, ההפך. "לימודי משחק הם לא דבר קל". היא אומרת, "נכון, כולנו סוג של שחקנים במהלך החיים אבל כשרוצים להציג את המסרים שאנחנו רוצים להעביר על במה מול קהל זה כבר נהיה יותר מפחיד והציפיות מעצמך עולות.  סיעורי המוחות בזמן הלימודים מובילים אותי למקומות שלא חשבתי עליהם ומכאן שאני אסירת תודה על העובדה שכל זה נפל בחלקי ושגם בגיל מאוחר אני יכולה ללמוד משהו חדש על עצמי".

 

עוד: מניסיון חייהם: מה עושה אותנו למאושרים באמת? 

אחרי 38 שנים בבנק אתי מגשימה חלום ילדות (צילום: יח"צ) (צילום: יח
אחרי 38 שנים בבנק אתי מגשימה חלום ילדות(צילום: יח"צ)
 

לא רצה בין אודישנים

שלא כמו אורלי שהחליטה לפתח קריירה שנייה, אתי מטלון החליטה ללמוד משחק בשביל עצמה. "כמו בשיר של אריק איינשטיין" היא אומרת, "כל אחד רוצה להיות זמר, להיות שחקן, אני החלטתי לא להשאר עם החלום שלי ולהגשים אותו, לשחק. בהתחלה הלכתי לכמה אודישנים וניסיתי לקבל תפקידים אל מול שחקניות צעירות אבל כאישה שעבדה שנים בבנק אני ריאלית מאוד והבנתי מהר מאוד שלא תצא מזה עבודה ולכן פשוט נהנתי מהלימודים ומהמשחק". 

 

אתי, אמא לשלושה ילדים בוגרים התחתנה בגיל צעיר ובגיל עשרים ושמונה כבר היתה אם לשלושה ילדים. החיים הכתיבו את הדרך ומה שהיה חשוב אז היה לפרנס את המשפחה ולגדל את הילדים. היא התחילה לעבוד בבנק כבר בהיותה נערה ועבדה בו שלושים ושמונה שנה עד שהחליטה לצאת לפרישה מוקדמת. ואז הגיע הזמן להגשים חלום ישן, "בתור ילדה ונערה שיחקתי בחוגי דרמה", היא מספרת, "זו היתה ההזדמנות שלי  ללמוד משחק בצורה מקצועית ולהגשים את החלום".

 

עוד: בידקו: האם החיים שלכם תקועים

  

הזמן האידאלי להגשמת חלומות

לא חששת להתחיל תחום חדש בזמן שמצפים ממך שתצאי לפנסיה?  "זה הגיל אידיאלי", אומרת אתי נחרצות, "כשהילדים כבר נשואים ועצמאיים, ויש לי את האמצעים ואת הזמןאז אני מתחילה לפרוח. זה בדיוק הזמן ללמוד משהו חדש כמו משחק ולהנות מכל רגע".

 

בחודש יוני הקרוב אתי תצטרף למשלחת של שחקנים ישראלים שנוסעים למסע לקייב להפגש ולשתף פעולה עם אנשים בתחום המשחק, להבחן באודישנים להפקות מקומיות, ללמוד מאמנים מקומיים ולהעלות הצגה משותפת של שחקנים ישראליים ואוקראינים יחדיו.

 

לא כולם מפרגנים

לא כולם תמכו ברעיון המשחק של אורלי ואתי. הרבה גבות הורמו כלפי השתיים כאשר החליטו ללמוד משחק והצטרפו כתלמידות מן המניין ללימודים באקדמיה לאומנויות הבמה.

 

אולם לעומת המפקפקים, מנהל בית הספר לא הופתע לראות תלמידות שאינן צעירות  המחפשות אפשרות להתחיל בקריירת משחק. "לימודי משחק נותנים לכל אחד להביע את עצמו", אומר דים אמור, מנהל בית הספר למשחק. "לא משנה מה הגיל שלך או מה עברת בחיים, בתהליך של לימודי משחק ובמשחק על הבמה אתה מגלה על עצמך עוד דברים חבויים, מוציא החוצה רגשות שלא ידעת שקיימים ומתמודד עם דברים שעוברים עלייך בחיים".

 

"במיוחד אנשים מבוגרים שעברו דבר או שניים בחיים מגלים דברים שלא ידעו על עצמם ולומדים להביע את עצמם בצורה אחרת. מעבר להרגשה של התחלה חדשה בתחום שהם אוהבים, המשחק עוזר להם לצבור ביטחון בעצמם ובתהליך בו הם נמצאים באותו שלב בחיים".

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי הים התיכון
צילום: יח"צ
אורלי נתנאל ואתי מטלון מתחילות מחדש בגיל מבוגר
צילום: יח"צ
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים