שתף קטע נבחר

הפרקליטות על עדות רצח תאיר ראדה: "אין כל ראיה תומכת, האישה סובלת ממצב פסיכוטי"

בתגובה מפורטת לעדות הדרמטית בסדרה "צל של אמת", כותבת הפרקליטות כי מדובר בעדות שכבר נחקרה לעומק לפני ארבע שנים. היא מציינת כי ייתכן שחברתו של הדובר אכן סיפרה לו שרצחה את ראדה, אולם עדותו נחקרה ביסודיות ונשללה

פרקליטות המדינה הגיבה אתמול בערב (יום א') לעדות הדרמטית שתועדה בסדרה "צל של אמת", שהעלתה שייתכן שתאיר ראדה ז"ל נרצחה בידי אישה ולא בידי רומן זדורוב. "מדובר בעדות שכבר נחקרה לעומק לפני ארבע שנים, ונמצא שאין בה כדי לשנות מתמונת הראיות המעלה בבירור כי מי שרצח את תאיר ראדה ז"ל היה רומן זדורוב", נכתב בתגובה. יש לציין כי ההגנה ניסתה להגיש את העדות של בן הזוג, א"ח, לבית המשפט, אך נדחתה.

 

בין השאר כותבת הפרקליטות בתגובתה כי א' נשלחה להסתכלות בבית החולים שער מנשה, שם נקבע כי היא סובלת ממצב פסיכוטי. הם אומרים כי נוכח ההפרעות הנפשיות שמהן סובלים לכאורה שני בני הזוג, לא ניתן לשלול גם את האפשרות כי א' סיפרה לבן זוגה א"ח בסיטואציה כלשהי במסגרת "מערכת היחסים הפתולוגית שביניהם" שהיא מעורבת ברצח. עוד אומרים בפרקליטות שהפרטים, כפי שסופרו לכאורה לא"ח, הופרכו לחלוטין, ולא ניתן לשלול שא"ח "מאמין או שכנע עצמו שהיא אכן הרוצחת מבלי שסיפרה לו דברים אלה".

 

  

 (צילום: גיל יוחנן, אפי שריר) (צילום: גיל יוחנן, אפי שריר)
(צילום: גיל יוחנן, אפי שריר)

 

 

כמעט עשור אחרי רצח תאיר ראדה, ושלושה חודשים אחרי שבית המשפט העליון דחה את ערעורו של רומן זדורוב, נחשפה במוצאי שבת מול המצלמות עדות דרמטית שמעלה לכאורה סימני שאלה סביב זהות הרוצח האמיתי.

 

א"ח, שעדותו תועדה בסדרה התיעודית "צל של אמת" (ערוץ 8), טען כי בת זוגו לשעבר, א"ק, היא זו שביצעה את הרצח. "באחד הימים בעבודה בדיוק יצאתי מארוחת צהריים, קיבלתי טלפון מא"ק מהבית שאמרה בו בקצרה: 'אתה זוכר את החלום הזה שהיה לי? אז עוד מעט הולך להיות כאן בלגן גדול'", הוא חושף בסדרה שיצרו יותם גנדלמן, ארי פינס ומיקה תימור. "היא לקחה אותי אל החדר הנוסף אצלנו בבית, הראתה לי תיק, הראתה לי את הבגדים שהיא לבשה, את הפאה, הסכין שהייתה שם - הכול היה מגואל בדם. המחשבה הראשונה שעברה לי בראש היה להרים טלפון למשטרה, אני עד היום לא יודע למה לא עשיתי את זה באותו יום".

 

על פי הסדרה, עדותו של א' נבחנה בבית המשפט העליון, ושם החליטו כי אין מקום לקבל את הראיות הנוגעות לו - באמצם את טענת הפרקליטות כי גרסתו נחקרה במשטרה ונמצאה חסרת בסיס בכל הנוגע לרצח תאיר ראדה, וכי מדובר בגרסה שמסר א' בשעה שהיה לו מניע להעליל על בת זוגו לשעבר. יוצרי הסדרה טוענים כי א' עבר שלוש בדיקות שבהן יצא דובר אמת.

 

 

על פי הפרקליטות, בערב יום העצמאות 2012 פנה הסנגור הציבורי הראשי, עו"ד יואב ספיר, למנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, עו"ד ג'ואי אש, ומסר כי אדם בשם א"ח טוען שחברתו לשעבר רצחה את ראדה. לדבריו, כבר ביום הרצח היא חשפה בפניו את פרטים על אודות האופן שבו ביצעה את הרצח והראתה לו את הסכין ששימשה אותה וכן את בגדיה המגואלים בדם. לדבריו, הוא לא סיפר את הדברים לאיש כיוון שחשש לחייו, אולם לאחר הפרידה הוא הרגיש צורך "להתנקות" מכל הסודות.

 

בעקבות התלונה נפתחה חקירה משטרתית. החברה נחקרה ושללה מכול וכול את הטענות. בהודעתה סיפרה כי לאחרונה נפרדה מא"ח, לאחר תקופה בת כעשר שנים. לדבריה, מאז הפרידה הוא איים להרוס את חייה כנקמה, הוא שולח לה מסרונים בעלי אופי מאיים, והעלה לפייסבוק תמונות עירום שלה.

 

למשטרה התברר כי בגין האירועים הללו הגישה א', עוד טרם פנייתו של א"ח, בתאריך 10.4.12, תלונה במרחב יפתח, שם הוסיפה וטענה כי במהלך השנים שבהן הייתה בת זוגו נהג בה באלימות קשה. היא תיארה שני מקרים שבהם אנס אותה וביצע בה מעשה סדום. בהמשך ביטלה א' את התלונה לאחר שסברה כי א"ח השלים עם הפרידה.

 

בפרקליטות מציינים כי החקירה נמשכה עד לשלילת כל החשדות נגד האישה. במאי 2012 היא נעצרה שוב אחרי ניסיון לתקיפת אחד מהעדים שמסרו הודעה בתיק שהתנהל נגד א"ח בחשד לאינוס, וכן בגין תקיפת שוטרים. הוגש נגדה, באמצעות לשכת התביעות המשטרתית, כתב אישום במסגרת מעצר. לנוכח גרסתה במשטרה והתנהגותה באירוע התקיפה, היא נשלחה להסתכלות בתנאי אשפוז, וההבחנה הראשונית הייתה ש"מדובר באישה עם קווי אישיות גבוליים, בעיות בהתנהגות וחשד למצב פסיכוטי פעיל". בהמשך, נשלחה להסתכלות נוספת בבית החולים שער מנשה, ושם נקבע כי היא "סובלת ממצב פסיכוטי ואינה כשירה לעמוד לדין". ההליכים נגדה הופסקו.

 

עוד נמסר כי למרות ההתפתחויות, נבדקה גרסתו של א"ח עד תומה ומלבד דבריו, שלהם יש מניע להפלילה, אין כל ראיה, ישירה או עקיפה, הקושרת את א' לרצח ראדה. החקירה הנרחבת לא העלתה למעשה ממצאים התומכים במעורבותה של א' ברצח המנוחה. לא זו בלבד, אלא שחלק מפרטי הגרסה שמסר א"ח, לכאורה מפיה, אף נסתר בממצאים אובייקטיביים ולא תאם את פרטי הזירה והראיות אשר נאספו בזמן אמת.

 

"הרקע להגשת התלונה, כמו גם הפרטים שעלו לגבי מערכת היחסים בין בני הזוג, מלמדים כי מדובר בתלונה שהוגשה על רקע מערכת יחסים מעורערת ואף פתולוגית בין שני בני זוג, שאף לא אחד מהם יציב בנפשו", טוענת הפרקליטות.

 

"טיוטה" של הגרסה המפלילה במחשבו של המתלונן

בתגובה מציינת הפרקליטות כי במחשבו של המתלונן נמצא קובץ word המהווה מעין "ניסוי כלים" או "טיוטה" של הגרסה שמסר בחקירתו. הטיוטה כללה פרטים שפורסמו באמצעי התקשורת על אודות הרצח, ונמצאו כמה סתירות בין תוכנה לבין הגרסה הסופית שמסר בחקירה.

  

הסיפור שמסר על הדרך שבה ביצעה כביכול א' את הרצח הוא "בלתי הגיוני על פניו", כך הפרקליטות. לדבריו, א' יצאה לבית הספר

לבושה בגדי גבר ופאה על ראשה, נכנסה לבית הספר, רצחה את המנוחה, ויצאה מבלי שאיש הבחין בה. חשוב לציין כי במסגרת החקירה המקורית, נחקרו עשרות מן הנוכחים בבית הספר סביב שעת הרצח ובשעות שקדמו לו, לרבות תלמידים ששהו בכיתות, במסדרונות וברחבות, מורים ועובדים באגף שבו בוצע הרצח, והשומרים בשער. בין היתר גם מכר של בני הזוג, ששהה בשער בית הספר בעצמו בשעות הרלוונטיות.

 

הנחקרים התבקשו לתאר כל דמות או דבר חריג שראו ביום הרצח, ונמסרו עדויות רבות על אודות אנשים "זרים" בנוף בית הספר, אשר נבדקו ושללו קשר לרצח. אף אחד מאותם עדים לא תיאר כי ראה בבית הספר דמות המתאימה או דומה לתיאור (החריג ביותר) שמוסר א"ח - בת מחופשת לבן, לבושה פאה פורימית, דגמ"ח ונעלי עקב סגולים.


פורסם לראשונה 27/03/2016 21:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן, אפי שריר
רומן זדורוב ותאיר ראדה
צילום: גיל יוחנן, אפי שריר
מומלצים