שתף קטע נבחר

ריבלין נגד מסיתי הרמטכ"ל: "אני ישן טוב יותר כשאיזנקוט בראש צה"ל"

בבנייני האומה בירושלים נפתחה ועידת "ידיעות אחרונות" ו-ynet למאבק בחרם של תנועת BDS. הנשיא ריבלין התייחס בכנס להסתה נגד הרמטכ"ל גדי איזנקוט: "השינה שלי טובה יותר". על סערת החייל שירה במחבל אמר הנשיא: "יש קווים אדומים שאסור לעבור". ארדן בוועידה: BDS רוצים לפגוע בנו כי אנחנו ישראלים

ועידת החרם יוצאת לדרך: הנשיא ראובן (רובי) ריבלין הוא אורח הכבוד בוועידת החרם למאבק ב-BDS של "ידיעות אחרונות" ו-ynet. במהלך כל היום תועבר הוועידה בשידור חי. בשיחה לשניים עם ד"ר יועז הנדל אמר הנשיא ריבלין: תנועת ה-BDS היא תנועה שיסודותיה באי-הסכמה בקיומה של מדינת ישראל. צריך להבדיל בין ביקורת לבין דה-לגיטימציה. חובה עלינו להראות שטענות ה-BDS מקורן בשנאה ושטנה כלפי מדינת ישראל". 

 

ריבלין אמר עוד כי "ישנן קבוצות כאלה ואחרות שהנושא הדמוקרטי הוא לא בראש מעייניהן. כל הדברים האלה מביאים לידי פעמים רבות בלבול וחוסר הבנה. בישראל מתקיימת דמוקרטיה אמיתית, שבסופו של דבר הרוב בה הוא המכריע.  ביקורת היא לגיטימית לחלוטין, אנחנו כולנו ממוקדים במטרה אחת וזה טובתה של מדינתנו למרות הבדלי הדעות".

 

הנשיא ריבלין עם ד"ר יועז הנדל בפאנל ()
הנשיא ריבלין עם ד"ר יועז הנדל בפאנל

ריבלין נשאל בדיון על התקרית בחברון שבמהלכה חייל צה"ל ירה לפי החשד למוות במחבל פלסטיני, אך ביקש להימנע מהתייחסות ישירה לדברים מפני שהוא אינו בקיא בפרטים. באופן כללי ציין הנשיא כי "יש קווים אדומים שאסור לעבור אותם", והדגיש כי הוא מגבה את הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, בעקבות דברי ההסתה שכוונו נגדו. "אני 76 שנה הולך לישון כאן בירושלים, אני רוצה לומר שבימים אלה השינה שלי הרבה יותר טובה כשגדי איזנקוט, רמטכ"ל צה"ל, הוא הרמטכ"ל שלנו", אמר הנשיא. "אני סומך על אחד הצבאות היותר מוסריים בעולם. ילדינו הם לא צבא זר וצבא שכיר, אלה הם ילדים השומרים על ביתם ועל ביתנו".

 

בהתייחסו לסערת ארגון "שוברים שתיקה" ציין הנשיא כי "כשאני נפגש עם אנשים ומקשיב לסיפורים שלהם, ויודע לשאול את השאלות הנכונות,אני מוכרח לומר שפעמים רבות אני שומע פרטים שמאירים את עיניי. כשהולכים ומוסרים את העדויות האלו על מנת להוציא את דיבתנו רעה, זה מסכן את מעמדנו".

הנשיא ריבלין בוועידה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנשיא ריבלין בוועידה(צילום: מוטי קמחי)

השר ארדן בוועידת "נלחמים בחרם" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר ארדן בוועידת "נלחמים בחרם"(צילום: מוטי קמחי)

השר לביטחון הפנים והמשרד לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, אמר בוועידה כי "המאבק הוא רחב, זה מאבק על הלגיטימציה והזכות של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי להתקיים. תנועת החרם לא קוראת לפגוע בעסקים או במוסדות האקדמיים בגלל הקונפליקט שלנו עם הפלסטינים. הם רוצים לפגוע בנו משום שאנחנו ישראלים, ומשום שאנחנו כאן נמצאים בארצנו. אנשי ה-BDS מצדיקים את מעשיהם בכיבוש, ואם נפנה לגמרי הצדה את הראש מהם, הם גם יניפו דגלי חמאס ויקראו לחיסולה של מדינת ישראל".

 

ארדן, שמשרדו אחראי על המאבק בחרם מטעם הממשלה, אמר עוד כי "המאבק הזה הוא לא על תחום מסוים בחיים שלנו, אלא על הזכות שלנו לחיות כאן. אנחנו נעשה הכול כדי לחשוף את הכוונות האמיתיות של תנועת ה-BDS, כדי לחשוף מי מאחוריהן ומי מסייע להן. בכל פעם בהיסטוריה שלנו שעצם קיומנו עמד למבחן ידענו להתעלות ולנצח, בכל פעם שזה קרה אנחנו התאחדנו ובכוחות משותפים מצאנו את התשובה ויצאנו מחוזקים וזה יקרה גם הפעם".

 

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר, אמר כי "הלוואי שלא היה צורך בוועידה הזאת, הלוואי שלא היה מאמץ בינלאומי לבודד את ישראל, להרוס את ישראל, אבל יש וזה איום אמיתי שנקרא BDS. אנחנו חייבים לעצור את BDS. הם מנסים להרוס את ישראל מבחינה פוליטית, זה קמפיין בינלאומי להצתת העוינות נגד ישראל והעם היהודי. ל-BDS אין רצון לשלום, מטרתם היא להשמיד את מדינת ישראל".

 

לאודר אמר עוד כי "מהרגע שהילדים שלנו מגיעים לבתי הספר ולאוניברסיטאות הם נתקלים בשקרים אנטישמיים. רוב הסטודנטים היהודים לא מצוידים להגן על עצמם מפני ה-BDS. במקום זאת אנחנו צריכים להילחם בשקרים האלה באופן מקומי, אנחנו מוציאים לאור את הצביעות של החרמות האקדמיים. במשך יותר מדי שנים אנשים שתקו בפני האנטישמיות, נעמוד מול מה שנכון ונחשוף את BDS. ישראל תמשיך להיות אור על פני האומה".

 

לאודר בוועידה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לאודר בוועידה(צילום: מוטי קמחי)

מייקל דיקסון, ראש ארגון STAND WITH US, סיפר על פעילות הארגון במשדר המיוחד ב-ynet: "הקמנו את הארגון ב-2001 בסלון בית בלוס אנג'לס אחרי שראינו שהתקשורת הבינלאומית לא מציגה תמונה מלאה", אמר דיקסון.

 

"אנחנו מנסים להראות ש-BDS היא תנועה שמנסה לחסל את מדינת ישראל ולא לפעול למען השלום. לא צריך עוד להסביר מהי ישראל ומהי עמדת ישראל אלא לפעול בצורה אקטיבית יותר מול האנשים שבאים נגדנו".

 

במהלך היום יתקיימו פאנלים שונים: פאנל בנושא המערכה המדינית ואתגרי הדיפלומטיה הישראלית: בהשתתפות דני דיין - יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, אל"מ (מיל') עו"ד פנינה שרביט-ברוך, מומחית למשפט בינלאומי, שגריר האיחוד האירופי בישראל לארס פאבורג אנדרסן ופרופ' עוזי ארד.

 

בהקשר זה יש לציין כי תנועת ה-BDS מנהלת בימים האחרונים קמפיין ויראלי לשכנע את האיחוד האירופי לאסור על השתתפותו של השגריר אנדרסן בוועידה, הן בשל העובדה ש"ידיעות אחרונות" הוא עיתון ימני שנלחם בעם הפלסטיני, כהגדרתם, והן בגלל שבפאנל משתתף אחד מראשי המתנחלים, דני דיין. אנדרסן דחה את הלחצים והודיע שישתתף בפאנל.

 

פאנל בנושא המחיר הכלכלי של החרם, בהשתתפות מיכאל ג'ונאס, מנכ"ל חברת אפ"ק לאנרגיה ישראלית, דניאל בירנבאום, מנכ"ל חברת סודהסטרים אינטרנשיונל בע"מ, עופרה שטראוס, יו"ר שטראוס גרופ, ושמואל (מולי) אדן נשיא אינטל ישראל לשעבר.

 

פאנל בנושא החרם בעולם האקדמי בהשתתפות פרופ' מנחם בן-ששון – נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים ולשעבר יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' רבקה כרמי נשיאת אוניברסיטת בן גוריון בנגב, ג'ונתן הנטר – סטודנט לתואר שני מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה, פרופ' מייקל יודקין – פרופסור אמריטוס לביוכימיה מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה ופרופ' קרי נלסון מאוניברסיטת אילינוי ולשעבר נשיא AAUP (ארגון הפרופסורים האמריקני), ארה"ב.

 

פאנל בנושא החרם התרבותי בהשתתפות שוקי וייס, מפיק ובעלים של חברת הפקות; עידן רייכל, מלחין, יוצר ומפיק מוזיקלי, והשחקנית יעל אבקסיס.

 

במקביל למליאה המרכזית יתקיימו סדנאות, כיתות אומן, שולחן עגול ותערוכת קריקטורות. בין הדוברים המרכזיים: ח"כ מייקל אורן, תא"ל במיל' סימה ואקנין גיל מנכ"לית המשרד לנושאים אסטרטגיים, היועץ האסטרטגי איל ארד, עו"ד צבי האוזר, אסי שריב מנהל קרן ההשקעות אמליה, אלוף העולם בדיבייט יוני כהן אידוב, עידו דניאל ראש התוכנית למאבק באנטישמיות בהתאחדות הסטודנטים, ג'ונתן גרינבלאט מנכ"ל הליגה נגד השמצה, מייקל דיקסון מנכ"ל StandWithUs ואלון פרידמן מנכ"ל הלל ישראל.

 

במהלך הכנס ידברו ראשי המפלגות המרכזיות וחברי כנסת: שר האוצר משה כחלון, שר הפנים אריה דרעי, שר החינוך נפתלי בנט, שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, שרת המשפטים איילת שקד, שר התשתיות יובל שטייניץ, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד וח"כ ציפי לבני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים