שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: שיעור הדיכאון אחרי לידה בישראל הכי גבוה

  חוקרים מהמכללה האקדמית תל אביב יפו מצאו כי שיעור הדיכאון אחרי לידה בישראל גבוה מאשר בשאר העולם המערבי, וקיים קשר ישיר בין מחסור בשינה של האם לבין הסיכון ללקות בדיכאון. החוקרת: "הנתונים צריכים להדליק נורות אזהרה למדינה"

  ילדת? כדאי שתנסי לישון: חוקרים ישראלים מצאו כי שיעור הדיכאון אחרי לידה בישראל גבוה מאוד, וקשור באופן ישיר למחסור בשעות שינה. המחקר נערך במכללה האקדמית תל אביב יפו על ידי דנה לירן, בוגרת תואר שני בחוג לנוירופסיכולוגיה שיקומית, יחד עם הפסיכולוג הקליני ד"ר סמי חמדן. לירן בחרה בנושא, לאחר שחברתה לקתה בדיכאון קשה לאחר לידה עד כדי פסיכוזה, נסיון אובדנות ואשפוז פסיכיאטרי. "המקרה של החברה נגע ללבי, ויחד עם היותי אם בעצמי, הרגשתי שיש חשיבות גדולה לעורר מודעות לנושא", היא מספרת.

   

  לירן וד"ר חמדאן חילקו שאלונים בקרב 1,023 נשים מכל הארץ ומכלל המגזרים. הנשים היו בהריון או עד שנה לאחר לידה. בשאלונים נבדקו תחום האובדנות, הדיכאון וקשיי השינה.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  אולי יענין אתכם גם:

  - הילד לא נרדם בלילה? הגננת אשמה!

  - "רק שהילד שלי לא יהיה שמן"

  - שרי אלפי לא חושבת שיש לה טפשת הריון

   

  מתקשות לישון

  הממצאים הראו תמונה עגומה שגילתה כי שיעור הדיכאון לאחר לידה בקרב המשתתפות מגיע ל-25%, שיעור כפול מהמקובל בעולם המערבי, שם מגיע שיעור הדיכאון לכ-12%. שיעור דיכאון לאחר לידה זה שנמצא בישראל, גבוה אף מזה שבעולם השלישי. עוד נמצא כי 9% מהנבדקות גילו נטיות אובדנות.

   

  החוקרים העבירו לנבדקות שאלון נוסף הבודק את קשיי השינה. בין היתר בוחן השאלון יקיצות מוקדמות, את משך השינה, הקושי להירדם, נטילת תרופות המסייעות בשינה, חוויית השינה של היולדת וחוויית השינה של בן הזוג. 75% מהמשתתפות דיווחו על קשיי שינה.

   

  עיבוד הנתונים הראה מתאם בין קשיי השינה לבין הדיכאון שלאחר הלידה: "ראינו השפעה ישירה בין קשיי השינה לבין הסיכון המוגבר לדיכאון שלאחר לידה", מסבירה לירן. כאלה שדיווחו על יותר קשיי שינה, היו בסיכון גבוה יותר לדיכאון שלאחר לידה".

   

  "המחקר הזה צריך להעלות מודעות למצב העגום בישראל", מסכמת לירן. "אין כאן איתור מספק של נשים שבסיכון לדיכאון לאחר לידה, ואין כאן טיפול טוב בנשים אלה. כל התמיכה באישה אחרי לידה היא מינימלית, וזה צריך להדליק נורות אזהרה למדינה. אני מקווה שהממצאים יעוררו גם את הרופאים לתת את הדעת לנשים שבסיכון, וגם את הנשים ובני זוגן לגבי חשיבות השינה התקינה לאחר לידה, עד כמה שהדבר מתאפשר".

   

  לא רק בלידה ראשונה

  על פי הנתונים בספרות הרפואית, דיכאון שלאחר לידה מופיע אצל כעשירית מהיולדות. דיכאון לאחר לידה יכול להופיע עד שנה לאחר הלידה, אך בדרך כלל הוא מופיע במהלך החודשיים הראשונים אחרי הלידה. הוא נמשך תקופה ארוכה ועוצמתו חזקה יותר מרגשות הדכדוך הראשונים, לכן הטיפול בו מחייב קבלת עזרה מקצועית.

   

  לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

   

  דיכאון לאחר לידה יכול להופיע אצל כל יולדת בלי קשר לגיל, למוצא או למצב כלכלי. הדיכאון יכול להופיע לראשונה גם בלידה שנייה או שלישית, וגם כאשר אין מצב מצוקה מיוחד והיולדת לא סבלה מעולם מהפרעה נפשית כלשהי. אין זה נדיר לגלות שגם נשים, אשר בדרך כלל מתמודדות בהצלחה עם עומס הדרישות בחיי היום-יום, מתקשות פתאום להתמודד עם הופעת תינוק בחייהן.

   

  אלה סימני האזהרה לדיכאון שאחרי לידה:

  1. בעיות שינה

  2. ירידה או עליה מוגברת בתיאבון

  3. תחושת עצבות

  4. יאוש וחוסר תקווה

  5. עצבנות כעס וזעם

  6. מחשבות אובדניות

  7. חוסר הנאה מדברים שבעבר גרמו להנאה

  8. בכי ללא הפסקה

  9. תחושת ריחוק מהתינוק

  10. מחשבות שליליות כלפי התינוק עד כדי רצון לפגוע בו

  11. חרדת יתר לשלום התינוק ללא סיבה

  12. חוסר עניין ביחסי מין

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  התמיכה בנשים אחרי לידה היא מינימלית
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים