שתף קטע נבחר

מכה ל-BDS: בריטניה הפסיקה מימון לארגון צדקה שהסית נגד יהודים

ה"טלגרף" הבריטי חשף הקלטות שבהן דוברי ארגון הצדקה War On Want הסיתו לשנאה ואלימות נגד יהודים וישראלים, כולל דברי שבח לחמאס על רצח 5 חיילים בצוק איתן. בתגובה החליטה ממשלת בריטניה להפסיק את המימון. פריז: פעילי BDS קרעו שלטי פרסומת לקמפיין ישראלי במטרו

ארגון ה-BDS שמוביל חרם נגד ישראל סופג מפלה נוספת: ממשלת בריטניה הפסיקה את התמיכה בארגון הצדקה War on Want לאחר שהתברר שהוא מסית לשנאה ואלימות נגד יהודים.

 

ארגון הצדקה הזה מקדם חרם אקדמי על ישראל כבר משנת 2003 ומימן גם את אירועי שבוע האפרטהייד נגד ישראל בקמפוסים בממלכה המאוחדת. ההחלטה התקבלה עקב חשיפת הקלטות סתר על-ידי ה"טלגרף" הבריטי.

 

בהקלטות מאירועים שקיים הארגון בקמפוסים ברחבי בריטניה נשמע הסופר מקס בלומנטל, בנו של סידני בלומנטל, יועצם לשעבר של ביל והילרי קלינטון, משבח פעילות טרור של חמאס באחד האירועים.

אתר ארגון הצדקה War On Want ()
אתר ארגון הצדקה War On Want

בלומנטל נחשב לאחד משלושת הפעילים האנטי-ישראלים הבולטים בעולם והוא בכלל יהודי. באירוע נשמעו גם התבטאויות אנטישמיות ואנטי-ישראליות בוטות, לרבות קריאה לחיסול ישראל ותמיכה בטרור. באירוע המדובר נשמע בלומנטל משבח את פעולת חמאס שבה נרצחו חמישה חיילי צה"ל במוצב בנחל עוז במהלך מבצע צוק איתן.

 

"זה מסר מדהים", אמר בלומנטל. "להשתמש בנשק זה דבר שנחשב נורמלי עבור הפלסטינים". הוא השווה בין ישראל לבין ארגון דאעש וכינה את ישראל "המדינה היהודית של ישראל והלבנט 'JSIL" – ה-J מסמל יהודי – במקום ISIL.

 

באירוע אחר שנערך בבית הספר ללימודי המזרח ואפריקה (SOAS) בלונדון, כחלק משבוע האפרטהייד נגד ישראל, טען אחד הדוברים שמדיניות ממשלת בריטניה נוצרה על ידי ציונים. דובר נוסף באותו אירוע דיבר על שמועות שישראל קוצרת איברים מגופות של פלסטינים.

 

מנכ"ל ארגון הצדקה: הפלסטינים מתמודדים במשך עשורים עם אפליה וניצול

בשנתיים האחרונות קיבל ארגון הצדקה תמיכה של 260 אלף לירות שטרלינג מהממשלה הבריטית. המימון גורם למבוכה רבה לממשלה, שרק באחרונה קיבלה החלטה האוסרת על גופים ציבוריים לקדם חרם נגד ישראל.

 

מחקר של NGO Monitor הראה כי המחלקה לפיתוח בינלאומי של ממשלת בריטניה (DFID) העבירה כמעט 500,000 ליש"ט בשנים 2015-2012. האיחוד האירופי העביר לארגון 211,000 ליש"ט נוספים.

הפילבוקס בנחל עוז. עבור ארגון הצדקה מדובר באירוע מהולל של חמאס (באדיבות אילן שגיא) (באדיבות אילן שגיא)
הפילבוקס בנחל עוז. עבור ארגון הצדקה מדובר באירוע מהולל של חמאס(באדיבות אילן שגיא)

כבר יותר מעשור הארגון עוקב אחרי הפעילות האנטי-ישראלית של War On Want, בניגוד מוחלט לנהלים הנוגעים למוסדות בריטיים ללא רווח. דובר המחלקה לפיתוח בינלאומי של ממשלת בריטניה (DFID) אמר כי בריטניה החליטה להפסיק את המימון לארגון הצדקה, למעט פרויקט אחד של צדקה שמתקיים בצפון אירלנד. הדובר אמר עוד שממשלת בריטניה מגנה הסתה משני הצדדים של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

מנכ"ל ארגון  War on Want ג'ון הילארי מסר בתגובה: "לעמוד על הזכויות של הפלסטינים מתיישב עם העבודה שלנו כארגון צדקה רשום, ונציבות אגודות הצדקה אישרה את זה בעקביות. במשך עשורים הפלסטינים התמודדו עם אפליה שיטתית וניצול מצד ממשלות ישראל".

 

"זהו צעד חשוב מצדה של ממשלת בריטניה, גם אם נעשה באיחור", אומר פרופסור ג'ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor, הפועל להגברת השקיפות בקרב ארגונים לא-ממשלתיים והמממנים שלהם. "תורמים אחרים, ובייחוד האיחוד האירופי, צריכים לנקוט צעדים דומים באופן מיידי ולחדול מלממן את הארגון הקיצוני הזה".

 

לדברי שטיינברג, החלטת ממשלת בריטניה להפסיק לממן ארגון אנטי-ישראלי קיצוני בעקבות גילויים על אנטישמיות באירוע שהארגון ערך, מצביעים על הצורך הדחוף שמדינות יגבירו את השקיפות ויעריכו מחדש את המימון שלהן לארגונים לא-ממשלתיים.

 

משגרירות ישראל בלונדון נמסר: "אין ספק שפעילים תומכי טרור, המקדמים תיאוריות קונספירציה ושנאה, הולכים והופכים לנטל על הגופים שמסכימים לשתף עמם פעולה, אם באקדמיה ואם במגזר השלישי".

 

תערוכה בפריז: לבקר באופן וירטואלי בישראל

וזוהי לא הייתה החדשה היחידה שנוגעת ל-BDS בסוף השבוע. פעילי ארגון החרם קרעו שלטי פרסומת פרו-ישראליים בתחנת המטרו בפריז המזמינים את הצרפתים למיצג על ישראל בלובר. 

אחד השלטים שנתלה בפריז (צילום: שגרירות ישראל בפריז) (צילום: שגרירות ישראל בפריז)
אחד השלטים שנתלה בפריז(צילום: שגרירות ישראל בפריז)

והכרזות הקרועות (צילום: שגרירות ישראל בפריז) (צילום: שגרירות ישראל בפריז)
והכרזות הקרועות(צילום: שגרירות ישראל בפריז)

תערוכה וירטואלית שמזמינה לבקר בישראל (צילום: שגרירות ישראל בפריז) (צילום: שגרירות ישראל בפריז)
תערוכה וירטואלית שמזמינה לבקר בישראל(צילום: שגרירות ישראל בפריז)

שגרירות ישראל בפריז יצרה פרסום לתערוכת open a door to Israel שנפתחת בימים אלו במתחם הלובר בפריז. הקמפיין כולל יותר מ-300 נקודות פרסום במטרו ברחבי העיר פריז. ביום שישי הגיעו פעילי BDS וקרעו שלטי פרסומת בתחנת המטרו בלובר ובכמה תחנות נוספות. בשגרירות נערכו לאפשרות הוונדליזם מבעוד מועד: בחוזה עם חברת הפרסום נקבע כי כל שלט שייקרע יחודש מיד, וכך אכן היה. בשגרירות אומרים: "המסר שלנו לקבוצות ה-BDS הוא שלא יסגרו לנו את הפה".

 

בימים הקרובים, מיליוני הנוסעים העושים שימוש יומי במטרו יזכו לראות מאות שלטים הקוראים להם לחזות בתערוכה האינטראקטיבית, שבה זוכים המבקרים לבקר באופן וירטואלי בישראל, באמצעות פתיחת דלתות.

 

מאחורי כל דלת מסתתר מסך מגע המייצר חוויה ישראלית שונה למבקר בה, בין השאר השתתפות בארוחת שבת, מסיבת רחוב תל אביבית, או משחק מטקות בים, עם שותף ישראלי מהצד השני. התערוכה, תוצר של שיתוף פעולה בין משרד החוץ למשרד לנושאים אסטרטגיים, היא תערוכה ניידת שהגיעה לפריז לאחר הצגתה בוורשה וברומא, שם כבר נחשפה לעשרות אלפי אנשים. מפריז היא תמשיך למוסקבה, שנחאי, בייג'ינג והאולימפיאדה בריו.

 

משרד החוץ פועל מול הגורמים המקצועיים הרלוונטיים, לרבות גורמי אכיפת החוק, על מנת למצות את הדין עם העבריינים ובמקביל פועל להחזרת הכרזות למקומן. לדברי שגרירת ישראל בפריז, עליזה בן נון, הפרסום במטרו מהווה נדבך חשוב של הפעילות נגד ה-BDS: "איננו מזניחים אף זירה. היה חשוב לנו להעביר את המסר שלא ניתן להשתיק את קולה של ישראל, על אפם וחמתם של אלו שרוצים בכך".

 

השר לנושאים אסטרטגיים ח"כ גלעד ארדן שמשרדו יזם את מיצג הדלתות של ישראל בשיתוף משרד החוץ: "פעילי ה-BDS שוב חשפו את פניהם האמיתיות - לא פעילי זכויות אדם, אלא קיצוניים ופורעי חוק שמטרתם להשתיק את כל מי שתומך בישראל. אפעל לכך שהאמת על ישראל תישמע בעולם. אמשיך לדאוג שהאמת על ישראל תישמע, באמצעות תערוכות כמו 'מיצג הדלתות' ועוד. במקביל, נדאג שפניהם האמיתיות של פעילים קיצונים מה-BDS ייחשפו, ושהם ישלמו מחיר על מעשיהם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים