שתף קטע נבחר

עימות בין נתניהו לשר גבאי בנוגע לוועדות האיתור

הממשלה הייתה אמורה להצביע על הצעת נתניהו להוביל לכך שוועדות האיתור בנציבות שירות המדינה יביאו לאישור שלושה מועמדים סופיים לתפקידים בכירים במקום אחד. השרים התנגדו למתווה וההצבעה נדחתה. במשרד ראש הממשלה אומרים: "לא ברור על מה השר מדבר. חשוב להצעיד את שירות המדינה קדימה"

הרפורמה תמתין: ראש הממשלה בנימין נתניהו הביא היום (א') לישיבת הממשלה הצעת מחליטים, שמטרתה לערוך שינויים ראשוניים בכל הנוגע לוועדות האיתור בנציבות שירות המדינה, אולם התנגדות השרים לתוכנית במתכונתה הנוכחית הובילה לדחיית הדיון לשבוע הבא. במקביל הוחלט על הקמת צוות של השרים אבי גבאי (כולנו) יריב לוין (הליכוד) ואיילת שקד (הבית היהודי), שיבחן חלופות אפקטיביות יותר.

 

לפי ההצעה המקורית של נתניהו, השינוי המשמעותי ביותר נועד להוביל לכך שוועדות האיתור יביאו לאישור השר שלושה מועמדים סופיים במקום אחד כפי שמקובל כיום. השרים, לעומת זאת, טענו כי מדובר בשינוי מינורי שאינו מספק ובשל כך ביקשו שלא להצביע על הצעת ראש הממשלה.

 

עוד טענו השרים כי המצב כיום, שבמסגרתו אין לשר יכולת להחליט מי יהיו הסמנכ"לים במשרדים הממשלתיים הוא אבסורדי. בנוסף הם ציינו בהקשר זה כי גם חוסר יכולתם לבחור את מנהלי האגפים הוא בעייתי. בעקבות ההתנגדויות הוחלט כאמור לדחות את ההצבעה בנושא.

"נגד פתרונות של פלסטר למחלות קשות". גבאי ונתניהו ()
"נגד פתרונות של פלסטר למחלות קשות". גבאי ונתניהו

"אני מאוד מעריך את המאמצים הגדולים של מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר ושל הצוות שלו בעניין", אמר השר גבאי, "אבל אני נגד פתרונות של פלסטר למחלות קשות". השר פנה לנתניהו ואמר כי "ראש הממשלה, דיברתי איתך על זה חודשיים אחרי שקמה הממשלה והבעת הסכמה מוחלטת לגודל הבעיה. הצעתי לסייע בעניין ולנצל את ניסיוני וסירבת".

 

השר להגנת הסביבה אמר עוד כי "זה לגיטימי לגמרי, אבל לא לגיטימי שלא לטפל ממש בבעיה שאתה בעצמך מסכים שהיא ענקית. מנהל אמור לתת כלים למנהלים שמתחתיו להצליח. זה העניין, וזה כל העניין, וכאן אתה לא נותן לנו כלים להצליח. שלושה במקום אחד בוועדת האיתור זה נחמד, אבל אין בזה כלום. גם ככה הוועדות בוחרות את מי שהשרים רוצים, למעט חריגים בודדים אם בכלל".

 

גבאי הוסיף כי "שירות המדינה זה ההוצאה הכי גדולה של הציבור, זה עולה לציבור יותר מחשמל ויותר מגז ויותר מכל דבר. זה הגורם שאמור לנהל את המדינה. יש בו גם אנשים מצוינים ויש מצוינים בחוץ שהיו שמחים להצטרף אבל המערכת חוסמת אותם. אני בעד שירות מדינה מקצועי ולא פוליטי. שירות המדינה הוא לא האויב, הוא הכלי שלנו".

 

השר שאל "מה צריך לעשות?" והשיב בעצמו: "לבזר סמכויות למשרדים, לחוקק כל מה שהיום אסור. לאפשר לטפל בחריגים, למנוע מבתי המשפט לקבוע את חוקי העבודה".

 

גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו הערב כי "לא ברור על מה השר גבאי מדבר כיוון שהמהלך שהובא לדיון בממשלה מוכיח שחשוב לראש הממשלה לתת לשרים את הכלים להצעיד את שירות המדינה קדימה. הדיון ימשיך. צריך לקחת בחשבון את המגבלות המשפטיות. המינויים הם לא מטרה אלא אמצעי לשירות אפקטיבי. לכן גם ראש הממשלה הביא את הנושא לדיון בישיבת הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גוטמן
השר גבאי
צילום: אלעד גוטמן
מומלצים