שתף קטע נבחר

מערכת המשפט נגד איילת שקד: "הלב דואב. אוי לאן שהגענו"

בכירי מערכת המשפט בהווה ובעבר לא נותרו אדישים למתקפה החריפה של שרת המשפטים נגד בג"ץ. "באין חוק אין ממשלה", הכריז נשיא העליון בדימוס אהרן ברק. "איומים לא ירתיעו אותנו", הבהיר השופט אליקים רובינשטיין. יצחק זמיר: "מעולם לא היה כדבר הזה"

 

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ושרת המשפטים איילת שקד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ושרת המשפטים איילת שקד(צילום: מוטי קמחי)

 

הצהרת שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין באילת בעניין תפקידיו וסמכויותיו של בית המשפט העליון לא השאירה אתמול (יום ב') איש אדיש במערכת המשפט. ראשי ובכירי מערכת המשפט בהווה ובעבר תקפו את דברי השרה נגד בג"ץ. הגדיל לעשות "אבי המהפכה החוקתית", נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק, שהצהיר: "הלב דואב. אוי, לאן שהגענו".

 

במושב לזכרו של היועץ המשפטי לממשלה המנוח גדעון האוזנר, שעסק ביועצים המשפטיים לדורותיהם, לא הסתירו השופט בדימוס ברק והדוברים האחרים את ביקורתם. "באין חוק אין ממשלה", הכריז השופט הדימוס ברק. "מצד שני, לממשלה שיקול דעת רחב במדיניות. החוק מסמיך את בית המשפט להחליט מה שפיט. ואם אין הוראה אחרת בחוק צריך לצמצם את 'החורים השחורים' הללו. 'חור שחור' פירושו שכל דאלים גבר. לכן אני בעד הרחבת השפיטות".

 

 

"הלב דואב. אבוי לנו". נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"הלב דואב. אבוי לנו". נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק(צילום: מוטי קמחי)
 

 

שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין הבהיר: "איומים לא ירתיעו אותנו. נעשה את עבודתנו כמו שצריך. תפקיד שומרי הסף בדמוקרטיה ובמערכת פוליטית חשוב ביותר. זו אינה משפטיזציה או אימפריאליזם". שרת המשפטים לשעבר ציפי לבני אמרה: "שקד תקעה חרב פוליטית בבית המשפט. החרב נשלפה לא בגלל מתווה הגז, אלא בגלל שבג"ץ מעז לשמור על הערכים שלנו ועל עצמאותו. יש כאן ויכוח על ערכים, לא על משילות".

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר שאינו רוצה להיכנס לשדה הפוליטי. אך הוא הוסיף שכאשר הדרג הנבחר מבקש להגשים את מדיניותו יש לאפשר לו להגשימה אך תמיד במגבלות החוק. "פסיקת בית המשפט העליון מחייבת וזה מוחלט. הממשלה שלנו מבינה זאת. בית המשפט העליון גם שומר על תדמיתנו במאבק המשפטי הבינלאומי, והוא ממרכיבי העוצמה שלנו".

"שקד תקעה חרב פוליטית בבית המשפט". ח"כ ציפי לבני בכנס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"שקד תקעה חרב פוליטית בבית המשפט". ח"כ ציפי לבני בכנס(צילום: מוטי קמחי)
 

שופט העליון בדימוס יצחק זמיר היה הבוטה מכולם. "מעולם לא היה כדבר הזה", הצהיר. "בית המשפט העליון תמיד נתון בביקורת. אך מעולם לא היו כל כך הרבה התקפות בוטות עליו. בעבר ידעו כל שרי המשפטים שעליהם להגן על בית המשפט העליון".

 

לדבריו של זמיר, אם משילות פירושה לאפשר הפקרות, בית המשפט העליון מגן מפני הפקרות זו במעשי הממשל. "אחרת זו אנרכיה או דיקטטורה", הוסיף. "מי שבא בטענות לבית המשפט אינו יודע מהי חשיבות בית המשפט העליון בחברה דמוקרטית".

 

שקד נגד בג"ץ: "מפעילים סמכות ללא אחריות"

הסערה החלה כאשר שרת המשפטים תקפה את הרשות השופטת בכנס, שבו משתתפת גם נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור. "שוב הפך בית המשפט לזירה שבה מתבררות שאלות פוליטיות ומקרו-כלכליות", אמרה שקד בהתייחס להכרעה בעתירות מתווה הגז. "שאלות שאמורות להיות מוכרעות לא באולם הגדול, אלא באולמות קטנים של בתי ספר וגני ילדים פעם בארבע שנים בשעה שאנשים הולכים לבחירות ובוחרים בנציגיהם לכנסת".

 

שקד הוסיפה ואמרה כי "השופט אהרן ברק קרא להם חורים שחורים של הכול שפיט, אני קוראת להם מרחבי משילות. כך הגענו למצב שהעותרים נגד מתווה הגז הם עמותות וחברי כנסת שיש להם זכות לקדם את דעותיהם הפוליטיות, אך במקום לעשות זאת בכנסת הם עושים זאת דרך מערכת המשפט".

 

השרה שקד התייחסה לנושא פסקת היציבות במתווה הגז שנפסל בבג"ץ: "הטענה שהושמעה היא כאילו שכל המתווה אושר חוץ מפסקת היציבות. אומרים 'סעו לשלום, המפתחות בפנים', אך שוכחים לומר שהמנוע חסר.

 

"שוב אנו נתקלים בהפעלת סמכות ללא אחריות. הכלי שעשה בית המשפט כדי לפסול את פסקת היציבות לא חוקק בכנסת. כל זה מוביל לחוסר יציבות משפטית, שכן הממשלה צריכה לנהל משא ומתן בגודל היסטורי, כשהמסגרת המשפטית שבה היא פועלת בלתי צפויה".


פורסם לראשונה 04/04/2016 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השרה שקד ונשיאת העליון השופטת מרים נאור
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק בכנס באילת
צילום: מוטי קמחי
מומלצים