שתף קטע נבחר

הרב הנמלט אליעזר ברלנד נעצר בדרום אפריקה

הרב בן ה-80, ממנהיגי חסידות ברסלב, חשוד כי ביצע עבירות מין בנשים שהתייעצו איתו, ובהן קטינה. הוא ברח מהארץ לפני 3 שנים ונמלט גם מהולנד. ישראל ביקשה את הסגרתו, והוא נעצר. מקורב לברלנד: "ניצלו את זה שהוא נותח והורדם"

 

הרב ברלנד ועורך הדין נהרי, אחרי שהרב שוחרר בהולנד ()
הרב ברלנד ועורך הדין נהרי, אחרי שהרב שוחרר בהולנד

לקראת הסגרה: הרב הנמלט אליעזר ברלנד, ממנהיגי חסידות ברסלב, נעצר בדרום אפריקה. הרב שנחשד בישראל בעבירות מין וברח לחו"ל נעצר גם לפני שנתיים בהולנד, אך שוחרר אז. כעת ישראל צפויה לבקש להסגירו לידיה. פרקליטו, עו"ד שרון נהרי, אישר את הפרטים: "נטען את טענותינו בבית המשפט ביוהנסבורג". לדבריו, לאחר מעצרו הרב ברלנד לא חש בטוב ואושפז. מקורב לברלנד אמר: "אמש הרב עבר ניתוח בהרדמה מלאה, והם כנראה ניצלו את זה. אנחנו עסוקים כעת רק בזעקה ותפילה".

 

הרב ברלנד, בן 80, חשוד כי ביצע עבירות מין בנשים שבאו להתייעץ איתו, ובהן קטינה. הוא עזב את הארץ לפני יותר משלוש שנים כדי להימלט מחקירה, ומאז נדד עם מאות מחסידיו בין מדינות שונות מחשש כי יוסגר לישראל. ברלנד נעצר בפרבר של יוהנסבורג לבקשת ישראל שביקשה את הסגרתו, ובעקבות תיאום הדוק בין משטרת ישראל למשטרת דרום אפריקה.

 

 

הפרשה החלה בעדות של אחד מבני קהילת "שובו בנים", מהפלגים המרכזיים בחסידות ברסלב. לפי אותה עדות הוא תפס את מנהיגה, הרב ברלנד, ואת אחת הנשים בה, כשהם במצב אינטימי. כעבור כמה חודשים החלו להצטבר במשטרה תלונות נגד הרב הבכיר על הטרדות מיניות כלפי כמה מנשות הקהילה - והוא עזב את הארץ.

 

ברלנד נחת תחילה במרוקו - לטענת חסידיו משום שהוזמן לשם על ידי יהודי המקום - אך משבושש ל

שוב ארצה, התעורר החשד שהוא מבקש להימלט מחקירה. בתחילה התנהל משא ומתן מול פרקליטיו לחזרתו לישראל באופן שיכבד מנהיג דתי במעמדו, אך המהלך נכשל. בסוף 2013 חששו אנשיו כי השלטונות במרוקו גילו את הרקע לבואו למדינה - והוא עזב לזימבבואה.

 

גם ב-2014 נעצר הרב ברלנד, כשהיה על מטוס באמסטרדם. בבית המשפט בהולנד הוא הכחיש את החשדות המיוחסים לו. הוא שוחרר בערבות, כבר התחיל תהליך הסגרה - ואז הרב נמלט.

 

הרב ברלנד שהה בשנה האחרונה בדרום אפריקה, אליה הגיע מהולנד. בימים האחרונים נפוצו שמועות כי יוסגר לארץ בהסכמתו, אך מקורביו הכחישו זאת. הרב ברלנד ואנשיו הקפידו כי כל ה"תחנות" שבהן הוא עובר יהיו במדינות שבינן לבין ישראל אין הסכם הסגרה. להבדיל ממדינות אחרות, לישראל יש הסכם הסגרה עם דרום אפריקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים