שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  שר האנרגיה האמריקאי: "מהרו לפתח את לווייתן"

  "התועלות ממאגר לווייתן לישראל כה בולטות, שאינני מהסס לומר: אנא הזדרזו לפתור את הבעיות ולפתח את המאגר", כך אומר ארנסט מוניז, שר האנרגיה של ארה"ב מזה שלוש שנים ופרופ' לפיזיקה מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, בראיון בלעדי שיפורסם מחר ב"ידיעות אחרונות"

  "התועלות ממאגר לווייתן לישראל כה בולטות, גם כלכליות וגם גיאו־פוליטיות, שבלי להיכנס לוויכוחים הפנימיים שלכם, אינני מהסס לומר: אנא הזדרזו לפתור את הבעיות ולפתח את המאגר", כך אומר ארנסט מוניז, שר האנרגיה של ארה"ב מזה שלוש שנים ופרופ' לפיזיקה מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס. מוניז קיים השבוע ביקור בזק בן 48 שעות בישראל, הראשון שלו כאן, ובמהלכו ניאות לתת ראיון בלעדי ל"ידיעות אחרונות". הראיון יפורסם במלואו מחר ב"ממון שישי".

   

   (צילום: שמוליק עלמני) (צילום: שמוליק עלמני)
  (צילום: שמוליק עלמני)

  שוק האנרגיה הבינלאומי סובל מעודפי היצע. אולי אנחנו מקדשים מדי את כל נושא הביטחון האנרגטי? אולי כדאי להמתין? "לפני שנדבר על השווקים, אני רוצה להדגיש כי הביטחון האנרגטי של ישראל חשוב מאוד לארה"ב", אומר מוניז. "אי־ביטחון אנרגטי וחוסר יציבות במשאבי האנרגיה של בעלות הברית הקרובות שלנו, כמו ישראל, הם נושאים חשובים גם בסדר היום הממשלי האמריקאי. הם מדאיגים גם אותנו; הנשיא אובמה קבע כבר לפני שנתיים, בהקשר למשבר אוקראינה, כי ביטחון אנרגיה הוא נושא מערבי קולקטיבי. בהקשר הישראלי, כפי שאמרתי, אנחנו רואים בתגליות הגז שלכם יתרונות והזדמנות יוצאת דופן לאזור כולו. זו סיבה נוספת לעניין הרב שהן מעוררות בארה"ב. ובאשר להמתנה נוספת בפיתוח לווייתן: הגעה מוקדמת לשווקים חשובה מאוד. התזמון חשוב, כי העולם לא עוצר מלכת ובינתיים מתרחשים בסביבה דברים רבים, כמו גילוי שדה הגז הגדול בקרבת מצרים. מובן מאליו שהפעלת לווייתן תקדם את הביטחון האנרגטי של ישראל".

   

  הגז הטבעי בארה"ב זול מאוד. אולי פשוט כדאי לייבא אותו מכם? "הגז עצמו זול, אך שרשרת ההמרה וההובלה מייקרת אותו עשרת מונים. לכן מחיר הגז הטבעי ביפן היה 17 דולר ליחידת חום ובאירופה 11־12 דולר. המחירים הגבוהים הללו ירדו במדינות מייבאות הגז, משום שחוזי הקנייה היו מוצמדים למחירי הנפט. ועדיין זו לא חלופה כדאית כי השווקים לגז טבעי הם לרוב אזוריים, מקומיים, עם מעט סחר בינלאומי".

   

  הראיון המלא - מחר ב"ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שמוליק עלמני
  שר האנרגיה האמריקאי, ארנסט מוניז
  צילום: שמוליק עלמני
  צילום: "אלבטרוס"
  צילום: "אלבטרוס"
  מומלצים