שתף קטע נבחר

דיון בכנסת על הפרדת יולדות: "גם ערביות מבקשות לא להיות עם יהודיות"

אחרי שנודע כי בבתי חולים מתבצעת הפרדה בין יהודיות לערביות, התכנסה הוועדה לקידום מעמד האישה. מנהלת מחלקת נשים בהדסה אמרה שלא רק יהודיות מבקשות הפרדה ואמרה כי גם היו בקשות שנענו לא להיות באותו חדר עם אתיופיות. ח"כ טיבי: "בגרמנית סמוטריץ' נשמע אותנטי"

 

 

סערת הפרדת היולדות מגיעה לכנסת: הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת מקיימת הבוקר (יום ד') דיון בעקבות הדיווח ברשת ב' שלפיו בכמה בתי חולים ברחבי הארץ מתבצעת הפרדה בין יולדות יהודיות ליולדות ערבית על אף איסור מוחלט של משרד הבריאות. ynet מעביר את הדיון בוועדה בשידור חי.

 

בדיון אמרה מנהלת מחלקת נשים בהדסה הר הצופים, פרופ' דרורית הוכנר: "הייתה כאן התנפלות לא לעניין. יש גם נשים ערביות אחרי לידה שמבקשות לא להיות עם יהודיות. אנחנו חיים במציאות פוליטית בעייתית ויש בעיות בין אוכלוסיות. כאנשי רפואה אנחנו נותנים טיפול שווה לגמרי. אבל דווקא ליולדות, כשזה לא טיפול רפואי אלא אכסניה, אנחנו נענים לבקשות. אי אפשר לקרוא לזה הפרדה".

 

ב"ידיעות אחרונות" נחשף היום כי בבית החולים שערי צדק מנהלים מדיניות מכוונת של הפרדה בין היולדות, אפילו אם הן לא מבקשות זאת. מנהל בית החולים, פרופ' יונתן הלוי, דחה את הטענות ואמר: "דווקא בתי החולים הם אי של היעדר מוחלט של גזענות. יש בקשות ספורות מצד יולדות".

 

יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן שאלה על ההפרדה בפועל ופרופ' הלוי ענה: "אתמול היו שתי יולדות ערביות בבית החולים, שתיהן באותו חדר. ככה זה, חילוניות נוטות להיות יחד, חרדיות נוטות להיות יחד. כשתגיע חילונית עם קעקועים ונזם, אני לא אשים אותה בחדר עם חרדית".

הדיון בכנסת, היום (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
הדיון בכנסת, היום(צילום: אלי מנדלבאום)

הפרסום על אודות ההפרדה הוביל להחלפת מהלומות פוליטיות לאחר שח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) צייץ בטוויטר כי "אחרי לידה אשתי רוצה לנוח, לא חפלות כמו אצל יולדות ערביות". הוא הוסיף לכך ציוץ נוסף בעל נימה גזענית וספג גינויים רבים משמאל ומימין. במקביל, מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, החליט לזמן אליו את מנהלי בתי החולים שלגביהם נטען כי הם נוקטים מדיניות מכוונת של הפרדה בין יולדות. 

אחמד טיבי (מימין) ובצלאל סמוטריץ' (צילום: אוהד צויגנברג, AFP) (צילום: אוהד צויגנברג, AFP)
אחמד טיבי (מימין) ובצלאל סמוטריץ'(צילום: אוהד צויגנברג, AFP)
 

 

בהודעת משרד הבריאות בנושא נאמר כי הוא אינו מקבל כל הפרדה משיקולי אפליה. הנחיות משרד הבריאות הן כי אין להפריד בין סוגי אוכלוסייה, לא לפי דת, ארץ מוצא, עדה או כל הפרדה אחרת.

 

ח"כ אחמד טיבי אמר בדיון: "תודה רבה לחבר הכנסת סמוטריץ' שאמר את מה שהרבה אנשים חושבים. הוא שם מראה בפני הגזענות המכוערת. אשתו דיברה על הרגע היהודי הטהור אחרי הלידה. ח"כ סמוטריץ' ואשתו לא קראו היסטוריה יהודית. שיידע בגרמנית זה נשמע יותר אותנטי.

 

"אחרי שהמרוקאים נעלבו כי סמוטריץ' אמר שהוא לא רוצה חפלות, הוא עבר לדבר על הרגע היהודי הטהור. הוא דיבר על זה שהוא לא רוצה שהילד שיוולד יהיה ליד ילד שיום אחד יהרוג אותו. אני בדקתי סטטיסטית, והסיכוי שצעיר ערבי מישראל או צעיר פלסטיני ישא נשק עוד 20 שנה הוא יותר נמוך מהסיכוי שהבן של סמוטריץ' יישא נשק. הסיכוי שאחד יהרוג את השני הוא אם האבא והאמא שלו הם נערי גבעות".

 

ח"כ גרמן, שרת הבריאות בממשלה הקודמת, הוסיפה כי "החלטת היועץ המשפטי לממשלה מלפני שנתיים קובעת שהפרדה בין חילוניים לחרדים היא פסולה. העברנו, בתקופת כהונתי כשרה, חוזר מפורש לקופות החולים שלפיו שבשום פנים ואופן אסורה ההפרדה, בין היתר על ידי כניסות אחרות, חדרי קבלה ועוד. ולכן לא יכול להיות הפרדה בין נכים ללא נכים, לסטרייטים והומוסקסואליים, ובין ערבים ליהודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים