שתף קטע נבחר

עמיר פלג

חכמת הרחוב של רוני לוי / טור

ערן זהבי לא לבד. ככל שהעונה מתקרבת לקיצה, גם מאמן מכבי חיפה שובר שיאים. בגניבת דעת

המורח

דפקו לרוני יום מנוחה

מאמן מכבי חיפה התארח השבוע בפורום של עיתונאי הספורט בצפון, וכהרגלו עיבד ואיבד נתונים במטרה ברורה: לטייח את זכייתו בתואר "נפילת העונה". כשהתבקש להתייחס לחצי הגמר בשבוע הבא מול הפועל באר-שבע, אמר רוני לוי: "כל הקבוצות מקבלות יום מנוחה יותר מאיתנו, וזה משמעותי כשמשחקים מול קבוצות מאוד חזקות". אין גבול לבכיינות ולבלבול המוח.

 

לטורים נוספים של עמיר פלג

 

קודם כל, מה אכפת לך מכל הקבוצות? אתה מתחרה רק עם באר-שבע. גם מכבי ת"א, למשל, קיבלה יום מנוחה פחות מסכנין. מה עוד שבמחזור הליגה הקרוב, כש"כל הקבוצות האחרות ייצאו באוטובוסים למשחקי חוץ" (סכנין ובאר-שבע בנתניה, ומכבי ת"א בחיפה), הירוקים העייפים יהיו היחידים שישחקו בבית וירוויחו עוד כמה שעות שינה.

  

לוי. אין גבול לבכיינות (איור: אופיר בגון) (איור: אופיר בגון)
לוי. אין גבול לבכיינות(איור: אופיר בגון)

 

אבל כל חישובי המנוחה הללו נועדו להסתיר עניין אחד, שהמאמן משום מה לא הזכיר: מכבי חיפה היא היחידה שתופיע בחצי הגמר במגרשה הביתי, שזה באמת משמעותי כשמשחקים מול קבוצות חזקות.

 

והיה למאמן התשוש עוד ציטוט מוזר אחד, שכתבינו בצפון לא טרחו לתקן. "בהרבה משחקים לא ידענו לשמור על יתרון", טען לוי והוסיף: "לפעמים שחקנים צריכים להיות פחות יהירים ולדעת שיש משחקים שצריך לנצח בכוח. זאת חכמת רחוב של קבוצה".

 

בהרבה משחקים לא ידעתם לשמור על יתרון? יחי הבבל"ת! ב-30 המחזורים שנערכו עד כה, מכבי חיפה איבדה יתרון בשלושה משחקים בלבד - פעמים נגד באר-שבע (נגמר 1:1) ופעם אחת מול סכנין (3:3). בכל 27 המשחקים האחרים היא כמעט לא כבשה, לא שמטה שום יתרון. אז היכן נמצאת חכמת הרחוב שרוני לוי דיבר עליה? כנראה בשדרות גניבת-הדעת פינת רחוב טומטום.

 

לוי. ימשיך בחיפה? (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
לוי. ימשיך בחיפה?(צילום: גיל נחושתן)

 

המתלהב

אופיר פינס מחלק אולמות

ב-15 בפברואר הופתעו חברים בהנהלת איגוד ההתעמלות לגלות מייל חגיגי מהיו"ר שלהם, אופיר פינס, בזו הלשון: "אתמול אישרה המועצה העליונה לספורט את תוכנית המתקנים של השרה. במסגרת הזו הצלחתי להכניס פנימה הקמת 5 אולמות ייעודיים להתעמלות בלבד (מכשירים ואומנותית)... חמשת האולמות יהיו בבאר שבע, אשדוד, ראשון, פתח תקווה וחיפה".

 

למרות שמדובר בענף שמצריך גמישות, ולעתים אף לוליינות, מספר חברים הרימו גבה. הם לא זכרו שהנהלת האיגוד קיימה דיון בנושא לגבי חמשת הערים שנבחרו, ואפילו לא שיחקה ארץ-עיר כדי לקבוע מי תיבחר. כלומר פינס, שהתגאה בהצלחתו, הוא זה שהחליט לצ'פר את הערים המדוברות, משל היה אראלה ממפעל הפיס או מירי ממשרד הספורט.

 

פינס. לוליין רציני (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
פינס. לוליין רציני(צילום: עוז מועלם)

 

מכיוון שהאיגודים שלנו נגועים גם בפוליטיקה, ולאור העובדה ששמו של פינס הועלה כמי שמיועד לשמש כיו"ר הבא של איגוד הכדוריד, היו מי שמצאו כי לערים שעליהן הכריז פינס יש גם קשר לכדוריד. לראשל"צ, פ"ת ואשדוד יש נציגות בליגת העל, מ.כ. באר-שבע משחקת בליגה השנייה, ומהאולמות בחיפה עשויים ליהנות מכבי קריית מוצקין מהליגה הבכירה והקרייתים מהליגה השנייה.

 

הגיוני? קונספירציה? איך יכול להיות שיו"ר איגוד התעמלות "מצליח" לחלק אולמות ורץ לספר לחבר'ה, לפני שהם דנו בעניין? הנה תגובת פינס (שכוללת גם פליק פלאק לאחור): "אני מסכים שהיה הליך לא תקין אבל לא מטעמי. וגם מטעם מי שכן, אין לי ספק שהכל נעשה מתוך כוונה טובה, להתחיל סוף סוף לתקן את העוול לענף ההתעמלות שאני ולצערי רק אני פועל בשנים האחרונות לתיקונו. האשם שלי הוא בהתלהבות יתר. אני מודה, כל כך שמחתי שסוף סוף יש תוצאה בגוף שיש לו את הסמכות לכך, שמיד דיווחתי לחברי ההנהלה על הבשורה המשמחת. כנראה לא כולם שמחו".

  

בהנהלה טוענים שלא נערך שום דיון לגבי הערים שייבחרו.

"עידכנתי את הנהלת האיגוד לאורך כל הדרך ולאורך ישיבות הנהלה רבות באשר לפגישות ומגעים כאלה ואחרים עם המועצה הלאומית, משרד הספורט והטוטו. העליתי את הנושא על סדר היום בעקבות פגישתי הלא מתוכננת עם מנכ"ל משרד הספורט שביקש שנדון רק בקריטריונים בדחיפות. בתום הישיבה, כשהיה לי ברור שאין לנו את הכלים לכך, סיכמתי איתו ויצא מכתב שלי שהטוטו יקבע את הקריטריונים כמקובל".

 

נבחת הכדוריד. הענף ייהנה מאולמות חדשים? (צילום: עמית שיסל, איגוד הכדוריד) (צילום: עמית שיסל, איגוד הכדוריד)
נבחת הכדוריד. הענף ייהנה מאולמות חדשים?(צילום: עמית שיסל, איגוד הכדוריד)

 

אתה מכיר את הטענות לגבי הכדוריד.

"הטיעון הזה באמת הזוי ומרושע. פעלתי בידיים נקיות וללא שיקולים זרים. לא ציפיתי לצל"שים, אבל די מתסכל לחטוף על הדבר הזה".

 

בהחלט ייתכן, אבל דבר אחד בטוח: הדיון הסוער בהנהלה על מיקומם של חמשת האולמות נערך ב-7 במארס, כלומר שלושה שבועות אחרי שהיו"ר בישר שהוא "הצליח" ומיקומם כבר נקבע. יותר מכך, ממשרד הספורט נמסר לי אתמול: "עד כה הוחלט רק על מסגרת של חמישה אולמות, אך מיקומם טרם נקבע. הנושא ייבחן לפי אמות מידה וקריטריונים".

 

ואיך אפשר לסיים בלי לציין שבמהלך כהונתו כשר קיבל פינס את אות אומ"ץ לשמירה על מינהל תקין, ומאוחר יותר את "אות אביר השלטון" מטעם התנועה לאיכות השלטון. רק חבל שבשני העיטורים הללו לא היה שום אות לבאות.

 

*הטור המלא של פלג בחמישי מפורסם היום במוסף הספורט של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים