שתף קטע נבחר

הטבות לחרדים שישרתו: "סטירת לחי ללוחמים"

הפרסום הראשון ב-ynet בדבר ההמלצות של הוועדה בראשות מנכ"ל משרד הביטחון, הכוללות מתן הנחות גדולות לצעירים חרדים ברכישת דירות אם יתגייסו, מקוממת חיילים בסדיר וכאלה שהשתחררו לאחרונה. "זה הזוי, מקומם ומאכזב", אמר לוחם בצנחנים. תצפיתנית לשעבר: "לא צריך לתת פרס על מילוי חוק"

חיילי צה"ל ומשוחררים טריים, זועמים על החלטת הוועדה בראשות מנכ"ל משרד הביטחון, להקים מנגנון שיאפשר לתגמל ולהעניק הנחות משמעותיות ברכישת דירות לצעירים חרדים שישרתו בצה"ל. "זו סטירת לחי לכל הלוחמים שנתנו את החיים שלהם למדינה, וברגע האמת לא יקבלו ממנה כלום", אמר בזעם דניאל, לוחם בחטיבת הצנחנים שישתחרר בעוד שלושה חודשים.

 

אתמול (א') חשף ynet כי ועדה בין משרדית בראשות מנכ"ל משרד הביטחון המליצה לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, להקים מנגנון שיאפשר הנחות ברכישת דירה לחרדים שיתגייסו לצה"ל. "אנו ממליצים שמנכ"ל משרד הבינוי והשיכון בשיתוף עם משרד המשפטים, משרד האוצר ורמ"י (רשות מקרקעי ישראל), יבחנו האפשרות לכינונן של אמות מידה שיאפשרו הנחה משמעותית ברכישת דירה ו/או הקלות/ תעדוף בהקצאת שטחים ליוצאי צבא ומי ששירת בשירות לאומי-אזרחי מקרב הציבור החרדי, זאת בשכונות המיועדות לציבור החרדי. במסגרת בחינה זו תינתן הדעת אף למשמעויות המשפטיות של הטבה מעין זו".

חרדים בלשכת הגיוס. שווים יותר? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חרדים בלשכת הגיוס. שווים יותר?(צילום: מוטי קמחי)

 

הצוות המליץ גם לבחון אפשרות שמשרד הכלכלה ימשיך להשתתף בתשלומים עבור מעונות יום לילדי חרדים שיתגייסו לצה"ל ולשירות לאומי גם אחרי הגיוס.

 

חיילים ששמעו על ההמלצות אמרו כי הם מרגישים אפליה לרעה ואף בגידה מצד המדינה. "אני משתחרר בעוד שלושה חודשים וכבר התחלתי לבדוק אפשרויות לימודים ותעסוקה", מספר דניאל, לוחם בצנחנים. "זה הזוי שיש אוכלוסיה שלמה שתקבל הנחות לרכישת דירה בלי שאותם אנשים יאלצו לעבור את מסלול הייסורים שאני וחברים שלי נעבור. תרמתי שלוש שנים למדינה ודווקא למי ש'עושה טובה' המדינה בוחרת להעניק הטבות. זה הזוי, מקומם, ובעיקר מאכזב".

לוחמי צה"ל בתרגיל. שווים פחות? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לוחמי צה"ל בתרגיל. שווים פחות?(צילום: EPA)

עמית עוזרי, שהשתחרר לפני שנה וחצי לאחר שירות כלוחם בחיל השריון, אמר כי לא יתכן שהוא יעבוד ויחסוך, בעוד החרדים יתנו הטבות שאמורות להגיע דווקא למשרתים כמוהו. "זה הזוי בטירוף ומעצבן. אני עושה מילואים ואמשיך לעשות מילואים", הוא אומר. "יותר משזה מרגיש שהמדינה לא סופרת אותי, זה יותר שהיא נותנת להם הרבה יותר מאשר נותנים לי. מאז שהשתחררתי אני רק חוסך כסף, עובד קשה, לא עשיתי טיול וגר עם ההורים ועדיין לא בטוח שיהיה לי בסוף מספיק כסף לדירה זה הזוי שלחרדים יתנו הטבות על זה שהם עושים את הברור מאליו".

 

מיטל מהרצליה, שהשתחררה לפני חצי שנה משירות כתצפיתנית, אמרה שהמלצת משרד הביטחון היא "חוצפה". לדבריה, "זה כמו לתת פרס לאדם שעוצר ברמזור אדום. החוק מחייב את כולם להתגייס ולא צריך לתת פרס על מילוי החוק", אמרה. "הביקורת על החרדים נובעת מזה שהם לא משלמים מיסים ושהם לא עובדים, ככה שכל הנטל החברתי נופל על מעמד הביניים. עם ההחלטה ההזויה הזאת שוב זה מרגיש שיש אוכלוסיה אחת שכל הזמן מוותרת ומתקפלת. אני לא מאמינה שיתנו לדבר הזה לעבור בשקט".

 

מחכים לבית המשפט "שיעצור את הביזיון"

הדו"ח הוגש לבג"ץ לקראת דיון בהרכב תשעה שופטים על השוויון בנטל שנערך היום, בין היתר, על רקע עתירה שהגיש עו"ד איתי בן חורין מ"הפורום לשוויון בנטל". לטענתו, "בהמלצות הצוות מדובר על מתן הטבות בדיור ובנושאים נוספים. האם זה מגדיל את אי השוויון?".

 

"זה פשוט בלתי נתפס שמעבר לפטור המוחלט המוענק לחרדים משירות, ללא שום סנקציה, נותנים גם למי שמתגייס

לשירות צבאי מינמילי או שירות אזרחי שיכול להיות גם בבית חב"ד בניו יורק - מעונות חינם והקלות בדיור! יש כאן עוד הגדלה של האי שוויון בחברה הישראלית. יש כאן שורה של גזרים ללא שום מקל, וגם המקל הגמיש שהיה בעבר – נעלם לגמרי בחוק החדש. החוק החדש שהעבירה הכנסת הינו נסיגה עצומה לאחור מכל ההישגים שהשגנו בשנים ארוכות של מאבק. אנחנו מקווים שלפחות בית המשפט העליון יעצור את הביזיון", נכתב בעתירה.


פורסם לראשונה 17/04/2016 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
חרדים בבקו"ם
צילום: מוטי קמחי
מומלצים