שתף קטע נבחר

אובמה חטף השפלה בסעודיה: המלך לא בא

מבוכה גדולה לנשיא ארה"ב בפסגה בריאד: מלך סעודיה קיבל את פני כל מנהיגי המפרץ, אבל בשביל אובמה לא טרח לבוא לנמל התעופה, והטלוויזיה הסעודית כלל לא שידרה את הגעתו. התחליף: לחיצת יד ממושל מחוז ריאד. ברקע: הכוונות בארה"ב לתבוע את סעודיה על 11/9 ויחסי אובמה-איראן

נשיא ארה"ב ברק אובמה נפגש היום (ה') בצהריים בריאד עם מנהיגי מדינות המפרץ, בעיצומו של הביקור שיהיה כנראה האחרון שלו בממלכה במסגרת כהונתו כנשיא. אבל לצערו, מה שייזכר מהביקור הזה הוא לא מה שתניב פגישת הפסגה שנערכת היום, אלא קבלת הפנים המשפילה שציפתה לנשיא האמריקני אתמול עם הגעתו לסעודיה.

 

אף שמלך סעודיה הקשיש סלמאן בן עבד א-לעזיז נכח אתמול בקבלת הפנים הרשמית למנהיגי מדינות המפרץ שהגיעו לפסגה והפגין חמימות כלפיהם, את פניו של אובמה קיבל עם נחיתתו בבירת סעודיה רק מושל מחוז ריאד, הנסיך פייסל בן בנדר בן עבד אל-עזיז – אישיות מדרג נמוך מאוד בהשוואה למעמדים כאלה. המלך כלל לא טרח להגיע.

 

ומי לא בא? המלך. נחיתת אובמה בסעודיה (צילום: AP) (צילום: AP)
ומי לא בא? המלך. נחיתת אובמה בסעודיה(צילום: AP)

מלך סעודיה העדיף לקבל אתמול את פני מנהיגי מדינות המפרץ בנמל התעופה בריאד ()
מלך סעודיה העדיף לקבל אתמול את פני מנהיגי מדינות המפרץ בנמל התעופה בריאד

 

אם לא די בכך, הטלוויזיה הסעודית הממלכתית כלל לא שידרה את קבלת הפנים לאובמה בנמל התעופה, אף שקבלת הפנים החגיגית למנהיגי מדינות המפרץ הועברה בה בשידור חי.

 

בפגישה בין אובמה למלך סלמאן אתמול נראו השניים מחויכים, אבל החיוכים שלהם אינם יכולים להסתיר את המשבר העמוק ביחסים בין וושינגטון לריאד. הפרק האחרון במשבר הזה הוא הניסיון שמקודם בקונגרס האמריקני לאפשר לקורבנות אסון התאומים לתבוע את סעודיה בגין המעורבות הישירה שלה לכאורה במתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001.

 

בכיר סעודי: אי אפשר לסמוך על ארה"ב

השבוע אישר אובמה כי גורם המודיעין הבכיר ביותר בממשל האמריקני יבחן חומר מסווג שקשור למתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה בעקבות דרישה של משפחות הקורבנות ומחוקקים בגבעת הקפיטול להתיר את החומר לפרסום. כמה חברים בבית הנבחרים ובסנאט, כולל מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ננסי פלוסי, הצטרפו למשפחות של קורבנות 11 בספטמבר בלחץ שהן מפעילות על הממשל בוושינגטון להתיר לפרסם 28 עמודים ממסמכי חקירה מסווגים שקשורים למתקפת הטרור של אל-קאעידה על רקע הטענה למעורבות סעודית ישירה.


 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אובמה ומזכיר המדינה קרי, אמש בסעודיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה ומזכיר המדינה קרי, אמש בסעודיה(צילום: AFP)

נשיא ארה"ב עם מלך סעודיה וראש ממשלת עומאן. החיוכים לא מסתירים את המשבר (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא ארה"ב עם מלך סעודיה וראש ממשלת עומאן. החיוכים לא מסתירים את המשבר(צילום: AP)

לפרשת מסמכי 11 בספטמבר יש לצרף את הסכם הגרעין בין ארה"ב ושאר המעצמות לבין איראן ואת ההפשרה המסוימת שחלה ביחסים בין וושינגטון לטהרן, האויבת הגדולה של סעודיה. בריאד לא מרוצים כלל מהמדיניות של ממשל אובמה במזרח התיכון, במיוחד בסוריה, שם אובמה חזר בו מכוונתו לתקוף צבאית את משטר אסד בגלל הטבח הכימי שביצע בקיץ 2013.

 

דבריו של אובמה במגזין "אטלנטיק", שבמסגרתם מתח ביקורת חריפה על סעודיה, הוסיפו עוד שמן למדורה. בראיון ההוא האשים אובמה את סעודיה כי היא "רוכבת" על

מדיניות החוץ האמריקנית, ובתגובה הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, כתב בטור מיוחד כי אובמה שכח מי החברים שלו.

 

אל-פייסל, שאף שימש שגריר הממלכה בוושינגטון, גם אמר בראיון לרשת CNN האמריקנית שעל סעודיה להעריך מחדש עד כמה היא יכולה לסמוך על ארה"ב לאור השינויים שנראו בתקופת אובמה. לא נראה שהוא אופטימי לגבי הנשיא שיבוא אחריו: "אני לא חושב שאנחנו יכולים לצפות מנשיא חדש כלשהו בארה"ב שתחת שלטונו נחזור למה שהיה בימים עברו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הגעת אובמה לריאד. קרע ביחסים
צילום: AP
מומלצים