שתף קטע נבחר

"חוסר השוויון זועק לשמיים ומצריך טיפול"

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל התייחסה לנתונים שפורסמו בפרויקט "ארוכה הדרך לאליטה" ב-ynet על הדרת מזרחיים ממוקדי כוח. "אפשר לשנות את המצב", אמרה גמליאל בראיון באולפן ynet. השרה רגב: "'לשחרר' מעצמנו את החשש לדבר ולהכיר בפערים הזועקים"

 

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל התייחסה הבוקר (יום א') לפרויקט ynet "ארוכה הדרך לאליטה", שבו הוצגו נתונים שמראים כי בכל עמדת כוח בציבוריות הישראלית קיים יתרון ברור ליוצאי עדות אשכנז. "חוסר השוויון כאן זועק לשמיים ומצריך טיפול ממוקד", אמר גמליאל בראיון באולפן ynet. "אלה נתונים קשים. אי אפשר להפיל את זה רק על ממשלה כזו או אחרת".

 

הפרויקט המלא: כל המספרים וההסברים 

דיון באולפן - "מכחישים את הדיכוי"

 

השרה גמליאל הדגישה כי היא לא סבורה שהאפליה מובנית. "אני לא חושבת שיש פה מישהו שבא ליצור אווירה פוגענית בעדות המזרח, ממש לא", אמרה גמליאל. "יש כאן חוסר מודעות".

 

הפתרונות, לדבריה, טמונים בחינוך ובהשקעה בפריפריה. "אני חושבת שבשנים האחרונות אנחנו רואים שינוי מגמה", אמרה השרה מהליכוד, "בנושא של חיבור הפריפריה למרכז מבחינת תשתיות ותחבורה, ואנחנו רואים גם את ההשקעה בנושא מערכת החינוך. כל הנושא של לימודים מקוונים גם יצמצם הרבה מהפערים. גם במערכת הבריאות אנחנו רואים את השינויים האלה".

 

עם זאת, היא סיכמה כי "אי אפשר להתעלם מהעובדות. אי אפשר להתעלם מהעובדה שלא היה ראש ממשלה ספרדי מעולם במדינת ישראל". לדבריה, "הצריבה התודעתית הזאת יוצרת בסופו של יום פגיעה ממשית".

 

צריך טיפול ממוקד. השרה גמליאל ()
צריך טיפול ממוקד. השרה גמליאל

גם שרת התרבות מירי רגב התייחסה לממצאי הפרויקט. "בישראל התפתח המנגנון הכי מבריק בעולם לשימור הקיפוח - אסור לדבר על קיפוח", כתבה רגב בעמוד הפייסבוק שלה. אם חלילה תעז להגיד משהו אז אתה בכיין, אתה טועה ואתה תחטוף אש. ואם אתה פוליטיקאי, אז בכלל... אתה 'פופוליסט', אתה 'רוכב על הגל' ושאר מחמאות.

 

"אני מברכת על כך ש-ynet בחרו להציג שחור על גבי לבן את הנתונים המקוממים בחג החירות. יש שיגידו שאולי הדבר העיב על שמחת החג, אני סבורה אחרת. הגיעה העת 'לשחרר' מעצמנו את החשש לדבר ולהכיר בפערים הזועקים".

השרה מירי רגב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השרה מירי רגב(צילום: מוטי קמחי)
 

מפקד גל"צ לשעבר אבי בניהו, המזרחי היחיד שכיהן בתפקיד הבכיר, כתב בעמוד הפייסבוק בעקבות הפרויקט: "החברה הישראלית השסועה והתקשורת הישראלית עדיין בתהליך של התעצבות ויצירת זהות. סבלנות חברים".

אבי בניהו (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אבי בניהו(צילום: עידו ארז)
 

הוא הוסיף וסיפר על עבודתו בתחנה: "ואז, כשעליתי ללשכה והתיישבתי על הכסא של מפקד גל"צ הבנתי את גודל השעה והתפללתי שאף אחד לא יעשה מזה סיפור... (ובעיקר בגלל שמי שמינה אותי אלו שר הביטחון בן אליעזר והרמטכ"ל מופז).

 

"ואז - יאללה קרחאנה: שעתיים ספיישל עם ציון גולן, ציפורי לילה עם ניסים גרמה, ג'אם באולפן של קוטנר עם איציק קלה, דקלון ואהובה עוזרי ופיוטים לימים הנוראים של יהדות המגרב עם רינו צרור ותוכנית רדיו ראשונה על שואת יהדות לוב. ושידור חי של האנדלוסית עם ג'ו עמר ז"ל וליאור אלמליח מאור עקיבא וגם שידורים חיים ממועדון 'הפלקה'. וגם פרשת השבוע בערבי שבת ועוד.

 

"וכל זאת מבלי לפגוע בגבעטרון, בחווה, באהבתי הסופנית ל'ארבע אחר הצהריים' או בכל נכס תרבות אחר. זה היה מסע מרתק של שימור ה'יש' ומסע תיקון לתוככי החברה הישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים