שתף קטע נבחר

אובמה אכזב, קלוני בא: 101 שנה לרצח הארמנים

יומיים אחרי שנשיא ארה"ב הפר את הבטחתו ולא הכיר בטבח הארמנים כרצח עם, מציינת ארמניה 101 שנה לתחילת הזוועות שחוללו הטורקים. הכוכב ההוליוודי בא לעמוד לצדם והניח פרחים

ארמניה מציינת היום (א') 101 שנה לתחילת רצח הארמנים על-ידי העות'מנים הטורקים – אירועים שבשל לחצה של טורקיה מדינות רבות בעולם עדיין אינן מכירות בהם עד היום כרצח עם.

 

השחקן האמריקני ג'ורג' קלוני הוא האישיות הבולטת ביותר שהגיעה השנה לירבאן כדי להשתתף באירועי הזיכרון של הארמנים לאבותיהם. הוא השתתף בטקס שנערך באתר ההנצחה המרכזי לקורבנות הטבח, והניח פרחים שם.

 

חוקרים רואים ב-24 באפריל 1915 את מועד תחילתו של טבח הארמנים, כשיותר מ-200 אינטלקטואלים ארמנים נרצחו. היסטוריונים רבים מחשיבים את האירועים שבאו אחר כך לרצח העם הראשון של המאה ה-20. לפי הערכות, כ-1.5 מיליון ארמנים נרצחו במהלכם. טורקיה המודרנית, שקמה על חורבות האימפריה העות'מנית, דוחה בתוקף את הטענות שמדובר היה ברצח עם שיטתי, וטוענת כי בכל מקרה אינה אחראית למעשי העות'מנים. היא מאיימת בסנקציות על כל מדינה או גוף שיכירו במעשים כרצח עם.

 

ג'ורג' קלוני הוא אחד הדוברים הבולטים בעולם למען הכרה של מדינות שונות ברצח הארמנים כרצח עם, אבל ארה"ב עצמה עדיין אינה מכירה רשמית במעשים כרצח עם. ביום שישי האחרונה נודע סופית כי נשיא ארה"ב ברק אובמה מפר למעשה את ההבטחה שנתן בעת ריצתו הראשונה לנשיאות, ב-2008, אז אמר כי כנשיא יכיר ברצח הארמנים כרצח עם.

ג'ורג' קלוני מניח פרחים באתר ההנצחה (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'ורג' קלוני מניח פרחים באתר ההנצחה(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

בהצהרה שפרסם שלשום לרגל יום הזיכרון השנתי לרצח הארמנים, שוב הסתפק אובמה בכינוי מעשי הטבח "הזוועות ההמוניות הראשונות של המאה ה-20". אף שזו

הפעם האחרונה שיוכל לפרסם הצהרה נשיאותית לרגל יום הזיכרון לרצח הארמנים, גם הפעם הוא לא השתמש במונח "רצח עם" כפי שטען שיעשה, והוא לא צפוי לפרסם הכרה רשמית במעשים כרצח עם עד סיום תפקידו בינואר של השנה הבאה.

 

אירועי הזיכרון לרצח הארמנים בארמניה עצמה החלו אתמול, עם צעדת לפידים לאתר ההנצחה המרכזי בבירה ירבאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ג'ורג' קלוני. פועל למען ההכרה במעשים כרצח עם
צילום: AP
מומלצים