שתף קטע נבחר

אובמה: "זו התקופה השלווה בהיסטוריה, מעולם לא היה טוב יותר"

למרות המלחמות המשתוללות במזרח התיכון ובאפריקה ולמרות משבר הפליטים האדיר באירופה, נשיא ארה"ב אומר בגרמניה: "אם אפשר לבחור להיוולד מתישהו - אז עכשיו זה הזמן". בתוך כך עקץ את אירופה ("הייתם שאננים בנושאי ביטחון") והודיע על שליחת 250 חיילים לסוריה

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ממשיך היום (ב') בביקורו בגרמניה, ונראה שאדמת אירופה השלווה הופכת אותו לאופטימי יותר מתמיד. במהלך ביקור ביריד המסחר בהאנובר אמר אובמה כי מעולם לא הייתה תקופה טובה יותר בעולם מאשר התקופה הזו, וכי אם מישהו היה צריך לבחור מתי להיוולד – עכשיו זה הזמן.

 

אובמה אמר כי יש עדיין סבל אדיר וטרגדיות עצומות, אבל הדגיש שאנשים עדיין צריכים לזכור שיש להם מזל שהם חיים בעידן השליו והמשגשג ביותר בתולדות האנושות – לדבריו לא הייתה תקופה בהיסטוריה שבה השלום והשקט היו משמעותיים כמו היום.

אובמה בודק משקפי מציאות מדומה בהאנובר, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה בודק משקפי מציאות מדומה בהאנובר, היום(צילום: AP)

אובמה הדגיש בדבריו שאנשים חיים היום יותר מבעבר וזוכים לחינוך טוב יותר, וכי עברו עשרות שנים מאז הפעם האחרונה שבה המעצמות נלחמו זו נגד זו. הוא הוסיף כי הכלכלה הצליחה להוציא מיליארדי אנשים מהעוני. "אנשים צריכים להיות בטוחים ביכולת שלנו לעצב את גורלנו", אמר אובמה.

 

בדבריו בהאנובר פנה אובמה לאירופה ואמר שעל היבשת לשאת בחלק שלה בנטל העולמי כדי להבטיח את הביטחון הבינלאומי. הוא אמר שברית נאט"ו ומדינות אירופה יכולות באופן כללי לעשות יותר במסגרת המלחמה בדאעש. עוד אמר שלעתים אירופה הייתה שאננה בנוגע לביטחון שלה, וקרא לחברות נאט"ו לשלם את החלק ההוגן שהן צריכות לשלם במסגרת מימון הברית.

גם הקנצלרית מרקל מנסה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גם הקנצלרית מרקל מנסה(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

אובמה הודיע בנאומו כי הוא שולח 250 חיילים אמריקנים נוספים לסוריה "כדי לשמור על המומנטום נגד דאעש". הוא אמר כי החיילים האמריקנים שיישלחו לשם לא יובילו את הלחימה בשטח, אבל יהיו "נחוצים". לדבריו מטרתם תהיה לסלק את דאעש משטחים שכבש. אובמה אמר כי הכוחות המיוחדים הנוכחיים של ארה"ב בסוריה ממלאים

תפקיד קריטי בסיוע ובהעברת המומחיות שלהם לכוחות המקומיים, וכי חלק מהאנשים שישלחו כעת לסוריה יהיו גם הם אנשי הכוחות המיוחדים. בכך יעלה לכ-300 מספר החיילים האמריקנים בסוריה.

 

בדבריו בצהריים גם הדגיש אובמה כי המערב צריך לדבוק בסנקציות שלו נגד רוסיה על רקע המשבר באוקראינה עד שמוסקבה תיישם במלואו את הסכם מינסק, שהביא להפסקת האש באוקראינה. "אני רוצה יחסים טובים עם רוסיה והשקעתי מאמצים רבים בבניית יחסים טובים עם רוסיה, אבל אנחנו צריכים לדבוק בסנקציות עליה עד שהיא תקיים במלואו את ההסכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"אף פעם לא היה שלום כמו היום". אובמה
צילום: AP
מומלצים