שתף קטע נבחר

המשרד להגנת הסביבה לאזרחית: "התלונות שלך הן מטרד"

תושבת כפר מסריק שליד עכו קיבלה את התשובה הזו כשפנתה להתלונן על ריחות שלטענתה נגרמו ממפעל סמוך. במשרד להגנת הסביבה רואים את התגובה בחומרה ובמפעל אומרים כי הם לא הגורם לזיהום

מתלוננים על מפגע? לתשובה כזו ודאי אתם לא מצפים: תושבת כפר מסריק, דרומית לעכו, שפנתה למשרד הסביבה בתלונה נגד מפגעי ריחות ממפעלים באזור התעשייה הסמוך, קיבלה תשובה כי הפניות שלה מהוות מטרד. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי הם רואים את המקרה בחומרה.

 

תושבי כפר מסריק סובלים מזה זמן רב ממפגעי ריח קשים, שלטענתם מגיעים ממפעל המתכות "חד אסף תעשיות בע"מ". תושבת המקום, קרן שחף, פנתה בכתב בתחילת חודש אפריל למרכז איכות אוויר במחוז צפון, וכתבה כי תחנת הניטור מראה ערכים גבוהים של חלקיקים: "אין ריח חזק בקיבוץ, אבל לעומת תחנות אחרות הנתונים גבוהים". הרכז ענה לו בזו הלשון: "יש ערכים גבוהים של חלקיקים בכל אזור הצפון, ראי תחנת גליל מערבי. אני מבקש לצמצם את הפניות שלכם, במקום שהפניות יעזרו הן מהוות מטרד". הרכז כתב עוד: "תפנו בבקשה למוקד סביבה בלבד בכל פנייה".

 

מכחישים בתוקף שהם הגורם לזיהום. מפעל חוד מתכות (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
מכחישים בתוקף שהם הגורם לזיהום. מפעל חוד מתכות(צילום: גיל נחושתן)

 

שחף (38) עברה לקיבוץ לפני כשנה וחצי. "בחודש וחצי האחרונים אנחנו סובלים מריחות חזקים מאוד בקיבוץ", היא אומרת. "זה היה ריחות ריתוך. הייתי בטוחה שמישהו בונה שכונה חדשה ביישוב. לפני כחודש, כשראינו שריכוז החלקיקים הנשימים באזור גבוה מהרגיל, הוצאנו הוראה לתושבי הקיבוץ להסתגר בבתים. באיגוד ערים אמרו לנו שאי אפשר לעצור את הפעילות של המפעל". שחף פנתה למשרד להגנת הסביבה. "לקבל תשובה מנציג ציבור שהפנייה שלי מהווה מטרד, כשאני פעולת מתוך דאגה אמיתית לציבור, זה מאוד מאכזב. זה אדם שאנחנו תלויים בו, בעזרה שלו. זו הרגשה של חוסר אונים, תחושה של זלזול. אני לא פונה אליו כי משעמם לי. לקבל כזו תשובה? שאנחנו מטרד. זה לא לעניין".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה אינו רואה בפניות הציבור מטרד, להיפך - אנחנו מעודדים את האזרחים לפנות אלינו אל המוקד הטלפוני הסביבתי, 24 שעות ביממה (*6911), כדי שנוכל לטפל באופן יעיל בכל נושא שמתעורר. אנחנו רואים בחומרה כל התבטאות מצד עובד משרד, ככל שהתרחשה, שאינה בהתאם למדיניות זו שלנו - ונטפל בה בהתאם. אנו מעודדים את התושבים לדווח על המטרדים, שכן כך אנו מוצאים את הגורמים השונים לבעיות בזמן אמת, ומטפלים בהם".

 

באיגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי מודעים היטב לבעיה, שם הסבירו כי הם מטפלים באופן יומיומי בתלונות תושבי כפר מסריק על מטרדים. "מסיבה זו וכן מסיבות נוספות מפעל חוד מתכות מפוקח באופן מיוחד ובתדירות גבוהה מאד וזאת על מנת להפחית את מפגעי הריח והאבק שמקורם בפעילות בו", אמרו באיגוד. הם ציינו כי המפעל פועל תחת היתר פליטה ומשתף פעולה ועומד בדרישות שמכתיבים לו האיגוד והמשרד להגנת הסביבה.

 

עוד אמרו באיגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי: "באופן ספציפי, משרדנו מקבל פניות רבות מתושבי כפר מסריק על מטרדים סביבתיים. כל הפניות נבדקות בצורה המעמיקה ביותר: בדיקה בתחנת הניטור, בדיקה מול מפעל חוד אסף מתכות ואף יציאה לשטח של נציגי המשרד או נציגי איגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי. ריכוז החומרים נמדד לפי ממוצע ביממה, ולכן אין חריגות כלליות במקום למעט בימים של סופות אבק בכל המדינה. בעקבות דרישת המשרד להגנת הסביבה, וכדי שגם התושבים יוכלו לראות את התמונה המלאה, יוצג בתחנת הניטור בקרוב גם ממוצע של 24 השעות האחרונות. בצורה זאת, נוסיף תנאים להיתר

 הפליטה לאוויר של המפעל, שיאפשרו מעקב צמוד אחר הריכוזים בתחנת הניטור ונקיטת פעולה מיידית של המפעל. כמו כן, אנו בוחנים פעולות נוספות למניעת הפליטות במצבים חריגים, ונציג אותן לתושבים בוועדה הציבורית המשותפת".

 

במפעל חד מתכות דוחים את הטענות. "המפעל אינו מקור לזיהום אויר או מטרדי ריח. המפעל נוקט היום באמצעים הטכנולוגיים הטובים ביותר שנדרשו על ידי המשרד להגנת הסביבה למניעת זיהום אויר. טענות בדבר פליטות אבק נבדקו הן על ידי המפעל והן על ידי המשרד להגנת הסביבה ונמצאו חסרות בסיס. אדרבא, השימוש בריסוס מים שנועד למנוע אבק נראה בטעות כאבק, אך הטעות הובהרה בין השאר גם על ידי אנשי המשרד להגנת הסביבה. קיימים באזור מקורות רבים למטרדי ריח שאין להם שום קשר עם המפעל, ובין השאר המכון לכילוי פסדים של עין המפרץ המצוי בקרבת מקום. מלבדו יש מפעלי תעשייה אחרים באזור שפולטים ממסים וחומרים נושאי ריח אחרים ומהווים מקור לזיהום אויר. העיסוק במפעל חד אסף בהקשר זה - הוא מוטעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לורנס עמר
תחנת ניטור בכפר מסריק. ארכיון
צילום: לורנס עמר
מומלצים