שתף קטע נבחר

המלכה בהתבטאות לא מלכותית: "הסינים הם גסי רוח"

חודשים לאחר הביקור המוצלח שהוכרז כ"תחילת עידן הזהב בין בריטניה לסין", חשפה בטעות המלכה אליזבת את דעתה על הנימוסים של הסינים. הסרטון שמביך את בית המלוכה הופץ יממה לאחר פליטת פה לא דיפלומטית של ראש הממשלה קמרון: "ניגריה ואפגניסטן הן הכי מושחתות בעולם"

 

 

 

התבטאויות לא כל כך מלכותיות: למלכה אליזבת כנראה הייתה בטן מלאה על ביקורו של נשיא סין שי ג'ינגפינג בבריטניה בשנה שעברה. בסרטון שהופץ היום (ד') ברשת, ומביך את בית המלוכה, היא אומרת כי הבכירים הסינים היו "גסי רוח" במהלך ביקורם. הסרטון הופץ רק יממה לאחר סרטון אחר שיצר גם הוא מבוכה דיפלומטית, ובו נראה ראש הממשלה דיוויד קמרון אומר כי "אפגניסטן וניגריה מושחתות להחריד".

 

בסרטון של המלכה אליזבת, שצולם על ידי צלם הארמון, היא נראית דנה עם קצינת משטרה בכירה, לוסי דורסי, בגני בקינגהאם אתמול ומספרת לשוטרת שהייתה אחראית על סידורי האבטחה במסגרת ביקורו של הנשיא הסיני על יחסם של הבכירים הסינים כלפי השגרירה הבריטית.

 

"אוי, היה לך מזל לא טוב", אמרה המלכה לשוטרת כשנודע לה שאבטחה את הנשיא שי. "אני לא יודעת אם את יודעת, אבל זה היה זמן של מבחן אמיתי עבורי", השיבה השוטרת. "כמובן", משיבה המלכה, "הם היו מאוד גסי רוח לשגרירה". בהמשך הוסיפה הקצינה כי לדעתה הסינים התנהגו באופן מאוד לא דיפלומטי ולא מנומס, ולכך השיבה המלכה: "מדהים".

 

 

 

גם ארמון בקינגהאם וגם הסינים מסרו כי לאחר הביקור, שנערך באוקטובר האחרון, כי הוא היה "מוצלח ביותר". גורמים סינים ובריטים הן בלונדון והן בבייג'ינג קראו לביקור "הצלחה" והכתירו את הביקור כתחילתו של "עידן זהב" בין שתי המדינות.

 

דובר מטעם ארמון בקניגהאם אמר בתגובה לכלי תקשורת במדינה: "אנחנו לא מתייחסים לדברים שנאמרים בשיחותיה הפרטיות של המלכה. עם זאת, הביקור הסיני הרשמי היה מוצלח ביותר וכל הצדדים פעלו יחדיו כדי לוודא שהכול יתנהל באופן חלק".

 

דבריה של המלכה פורסמו רק שעות ספורות לאחר שגם ראש הממשלה הבריטי, דיוויד קמרון, נתפס באמירה פחות דיפלומטית בעין המצלמה. בסרטון שהופץ אתמול ברשת נראה קמרון משוחח עם המלכה בארמון ואומר כי ניגריה ואפגניסטן הן "מושחתות להחריד". קמרון צולם אומר את הדברים בשיחה פרטית לקראה פסגה בינלאומית בנושא המאבק בשחיתות, והוסיף כי ניגריה ואפגניסטן "הן ככל הנראה המדינות המושחתות ביותר בעולם".

 

הדברים, באופן טבעי, יצרו סערה לא קטנה ברשת והציתו נזיפה מדוברו הרשמי לש נשיא ניגריה, שציין כי האמירות של קמרון הן "מביכות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"הם גסי רוח". מתוך הסרטון שהופץ היום
צילום: רויטרס
מומלצים