שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סוכן CIA חשף: ארה"ב גרמה למעצרו של מנדלה
  "סנדיי טיימס" מדווח כי הסוכן דונלד ריקרד, שמת לפני חודשיים, הספיק לחשוף לפני מותו כי ריגל אחרי גיבור המלחמה באפרטהייד, וארה"ב היא שהביאה למעצרו ולכליאתו ל-27 שנה. מה התירוץ של האמריקנים?

  טיפ שהגיע ממרגל של ה-CIA לשלטונות דרום אפריקה בימי האפרטהייד הוא זה שהוביל ב-1962 למעצרו של נלסון מנדלה, ולשליחתו לכלא ל-27 שנה. כך דיווח היום (א') העיתון "סנדיי טיימס". לפי הדיווח, המידע נשען על דברים שאמר דונלד ריקרד, סגן הקונסול האמריקני בעיר הדרום-אפריקנית דרבן לשעבר, ומי שהיה גם סוכן CIA. לפי הדיווח הוא אמר את הדברים לבמאי הבריטי ג'ון אירבין.

   

  סרטו החדש של אירבין "האקדח של מנדלה" עוסק בחודש שלפני מעצרו של מנדלה, גיבור המאבק במשטר האפרטהייד, והוא יוקרן השבוע בפסטיבל הסרטים בקאן.

  מנדלה שוחרר מהכלא ב-1990 והפך לנשיא דרום אפריקה, תפקיד שבו כיהן בשנים 1999-1994. הוא הלך לעולמו בשנת 2013 בגיל 95.

  מנדלה. "הסובייטים שלטו בו" (צילום: MCT)
  מנדלה. "הסובייטים שלטו בו"(צילום: MCT)

  עם הזמרת וויטני יוסטון. "הייתה פורצת מלחמה" (צילום: רויטרס)
  עם הזמרת וויטני יוסטון. "הייתה פורצת מלחמה"(צילום: רויטרס)

  לפי מאמר של ג'יימס סנדרס, שאומר כי הוא התבקש על-ידי אירבין לחקור את הנושא, הבמאי נסע לארה"ב מוקדם יותר השנה כדי לראיין את ריקרד. ריקרד מצוטט בכתבה כמספר שהיה בקיא בתנועותיו של מנדלה וכך סייע למעצרו. הוא הוסיף כי מנדלה היה "נתון לשליטה מלאה של האיחוד הסובייטי. הוא יכול היה להצית מלחמה בדרום אפריקה וארה"ב הייתה נאלצת להיגרר אליה באי-רצון, ודברים עלולים היו להידרדר לגיהנום. התהלכנו על חבל דק כאן וזה חייב היה להיפסק. פירוש הדבר היה שהיינו חייבים לעצור את מנדלה. אני שמתי לזה סוף".

  מנדלה המתאגרף בצעירותו (צילום: גטי אימג'בנק)
  מנדלה המתאגרף בצעירותו(צילום: גטי אימג'בנק)

  זיזי קודווה, דובר מפלגת השלטון הדרום אפריקנית "הקונגרס הלאומי האפריקני", מפלגתו של מנדלה, אמר כי החשיפה היא "האשמה חמורה", אך טען כי אין בה חדש. "תמיד ידענו על שיתוף פעולה בין כמה מדינות מערביות למשטר האפרטהייד". הוא אמר כי אף שהאירוע התרחש לפני עשרות שנים, ה-CIA מוסיף להתערב בפוליטיקה

  הדרום-אפריקנית גם כיום. "לאחרונה שמנו לב שיש מאמץ לפגוע בממשלת הקונגרס הלאומי האפריקני הנבחרת", טען. "הם מעולם לא הפסיקו לפעול כאן. זה עדיין קורה – ה-CIA עדיין משתף פעולה עם אלה שרוצים להחליף את המשטר".

   

  ריקרד, שלפי דיווחים הועסק על ידי ה-CIA עד 1978, הלך לעולמו במרס השנה, שבועיים אחרי ששוחח עם אירבין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "סוכן CIA חשף: ארה"ב גרמה למעצרו של מנדלה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים