שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווח: בנו של עימאד מורנייה מונה לרמטכ"ל חיזבאללה
  העיתון א-שרק אל-אווסט היוצא לאור בלונדון מדווח כי מוסטפא מורנייה, בנו של עימאד מורנייה ובן אחותו של מוסטפא בדר א-דין, המפקד הצבאי שחוסל בשבוע שעבר, מונה למחליפו. הוא נחשב לאחד האישים החשאיים בארגון שלא נוטים להיחשף לציבור

  גורמים בלבנון מדווחים כי חיזבאללה מינה את מוסטפא מורנייה, בנו הבכור של עימאד מורנייה, למפקד הצבאי במקום מוסטפא בדר א-דין שחוסל בשבוע שעבר. כך מדווח הבוקר (יום ג') העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון. מורנייה הבן הוא בן אחותו של בדר א-דין, שהייתה נשואה בעבר לעימאד מורנייה שחוסל ב-2008.

   

  "א-שרק אל-אווסט" הוא אחד העיתונים הנפוצים ביותר בעולם הערבי, אך מדובר בעיתון סעודי שמזוהה עם הציר המתנגד לארגון חיזבאללה. בתקשורת הלבנונית לא דווח דבר לגבי מחליף.

   (צילום: AFP, רויטרס, AP) (צילום: AFP, רויטרס, AP)
  (צילום: AFP, רויטרס, AP)

  עימאד מורנייה ()
  עימאד מורנייה
   

  מוסטפא מורנייה, שנולד ב-1987, נקרא על-שם דודו, בעת שזה היה עצור בכוויית באותו הזמן. מורנייה הבן, כך לפי הדיווח, הוא אחד האישים החשאיים ביותר בארגון שלא נוטים להיחשף בתקשורת. לפי רונן סולומון, תחקירן המודיעין מ"אינטלי טיימס" הסוקר את מנגנוני המודיעין והאבטחה של חיזבאללה, מוסטפא מורנייה התחנך באיראן מגיל צעיר. לאחר שסיים את ההכשרה הצבאית הוא הפך שותף למסעותיו המבצעיים של אביו ורכש גם הכשרה לא פורמלית.

   

  בחודש ינואר 2015 חוסל ג'יהאד מורנייה, אחיו הצעיר של מוסטפא, בתקיפה של חיל האוויר הישראלי בסוריה. ג'יהאד מורנייה מונה כמה חודשים לפני שחוסל למפקד גזרת הגולן בארגון. כשנה לאחר מכן, בחודש ינואר האחרון, הודו לראשונה בסביבת חיזבאללה כי גם מוסטפא מורנייה פועל בשורות הארגון גם בחזית נגד ישראל וגם נגד המורדים בסוריה. ההודעה הלא שגרתית פורסמה אז בדף פייסבוק המסקר את הלחימה של הארגון בסוריה.

   

  ההודעה על מורנייה, גם אם אינה רשמית, היוותה אז תגובת נגד לפרסומי המתנגדים לארגון הטרור השיעי. אלה ניסו לטעון, בהסתמך על פרסום בעיתון הצרפתי "לה פיגארו", כי חיזבאללה עצר את מוסטפא מורנייה בחשד ששיתף פעולה עם ה-CIA ואף עם המוסד. ב-2011 פרסם העיתון תחקיר על מצבו הקשה של חיזבאללה, וגם אז טען כי מורנייה הבכור נעצר עם עוד 110 פעילים בארגון בחשד לשיתוף פעולה עם האמריקנים.

  ג'יהאד מורנייה, עם נסראללה (מימין) ועל רקע תמונת אביו עימאד (משמאל) ()
  ג'יהאד מורנייה, עם נסראללה (מימין) ועל רקע תמונת אביו עימאד (משמאל)
   

  כבר במאי 2015 חשף ynet בסיוע תחקירן המודיעין רונן סולומון כי מתרבות האינדיקציות לפעילותו של מוסטפא מורנייה בשירות חיזבאללה על אדמת סוריה. בניגוד לאחיו, ג'יהאד, שנחשף בפומבי בעת חיסול אביו, מוסטפא נחשב ל"איש צללים" שנותר הרחק מאור הזרקורים. עד כדי כך שטרם פורסמה ולו תמונה אחת שלו.

    

  בתקשורת הסעודית דווח אז בהקשר הזה כי מוסטפא החליף את אחיו הקטן והמוחצן ג'יהאד בפיקוד על פעילות הארגון בגולן לאחר שחוסל. ימים ספורים אחרי חיסולו של ג'יהאד מורנייה סיפר עורך ביטאון חיזבאללה, איברהים אל-אמין, כי לאחר מות אבי המשפחה ב-2008 בדמשק, ציפו דווקא ממוסטפא הבכיר לבשר לציבור על התקרית, אך הוא השיב כי הוא אינו האיש המתאים למשימה. בנוסף טען "אל-אמין" כי מוסטפא נהג לעתים קרובות להתלוות למסעותיו של אביו.

  מוסטפא בדר א-דין. חוסל ()
  מוסטפא בדר א-דין. חוסל

   

  הילדות באיראן

  "שנות ה-80 היו השנים שבהן 'בילה' מורנייה האב באחד המחנות של כוח 'קודס' ליד טהרן", הסביר סולומון. "באותה עת הוא נרדף על ידי מנגנוני ביון זרים לאחר שעמד מאחורי פיגועים קטלניים נגד יעדים מערביים וישראליים, שעלו בחיי מאות בני אדם. בשנת 1982, בעת שמורנייה פתח עסק לאבטחת אישים שיעים בלבנון, הוא נשא לאישה את בת דודתו סעדי בדר א-דין, אחותו של מוסטפא בדר א-דין. ב-1984 נולדה להם הבת הראשונה והבכורה פאטימה".

   

  באותן שנים ניסה מורנייה, בין השאר באמצעות פעולות הטרור שלו, להביא לשחרור אחיה של אשתו, מוסטפא בדר א-דין, שנעצר בעקבות פיגוע בשגרירות האמריקנית בכוויית ב-1983. "בינואר 1987, כשמוסטפא עדיין בכלא בכוויית, נולד הבן הבכור של עימאד מורנייה. הוא קורא לו מוסטפא, על שם האח של אשתו. ברור שאין פה מקריות", סיפר סולומון בשיחה עם ynet. "באותה שנה מגיעים הוריו של מורנייה האב לביקור בטהרן ומצטלמים עם כל המשפחה, כנראה לרגל הולדתו של מוסטפא שנולד באותה שנה. הוא לא נכלל בתמונה". שנה לאחר מכן בדר א-דין מצליח להשתחרר מהכלא בכוויית ולהגיע לשגרירות האיראנית במדינה, תוך שהוא מנצל את הכאוס בעקבות כיבוש כוויית על ידי סדאם חוסיין.

  משפחת מורנייה משנת 1987 בטהרן ()
  משפחת מורנייה משנת 1987 בטהרן

  לפי התחקיר של סולומון, בזמן שמורנייה האב שלט על המערכים הצבאיים והמבצעיים של הארגון, מוסטפא התחנך מגיל צעיר באיראן ורכש את הידע בשפה: "בשנת 2005 הוא כבר בן 18, זה הגיל שבו מסיימים הכשרה צבאית בסיסית בחיזבאללה ונשלחים להתמחויות. באותה עת הפך מוסטפא שותף למסעותיו המבצעיים של אביו ורכש גם הכשרה לא פורמלית. במקביל, הקשר בין אמו של מוסטפא מורנייה, סעדי, לבין אחיה, מוסטפא בדר א-דין, נשמר כל הזמן. יעידו על כך הממצאים מחשיפת רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, שתיעדו אלפי שיחות בין השניים. הקשר הזה מצטייר כבעל תפקיד חשוב לאחר חיסולו של עימאד מורנייה".  

   

  לאחר מותו של מורנייה האב מתחיל תהליך מעניין. בעוד ג'יהאד מורנייה, הבן הצעיר, נחשף יותר ויותר לציבור, הבן הבכור מוסטפא המשיך להיות תעלומה, עם אזכורים מעטים בתקשורת. כמה חודשים אחרי חיסולו של מורנייה האב פורסם כי בביירות נולד למוסטפא בן, שנקרא על שם הסבא, עימאד. ארבע שנים לאחר מכן, באחד המשדרים של רשת "אל-מנאר" לרגל יום השנה למותו של מורנייה האב, התייצב נכדו של מורנייה (הבן של מוסטפא) לראיון באולפן, לבוש במדי צבא ומלווה באביו ובאמו של עימאד מורנייה. האב מוסטפא לא נכח באותו ראיון משפחתי.

   

  בנו של מוסטפא מורנייה    ( )

  בנו של מוסטפא מורנייה    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מוסטפא מורנייה הפך למעשה לבן טיפוחיו ולאיש אמונו של יורשו של מורנייה, מוסטפא בדר א-דין (דודו וגיסו של אביו), שחוסל החודש בסוריה, ואשר שמר על קשר הדוק עמו. הוא הוזכר כמי שעוסק בתיאום התנועות של בכירי הארגון בלבנון, סוריה ואיראן ובאבטחתם, וכמי שמספק את כלי הרכב של בדר א-דין, כלומר דואג לאבטחתו. בהקשר הזה אומר סולומון כי "מוסטפא מורנייה הבן השתלב במערכי הביטחון של בדר א-דין שעוסקים יותר באבטחת פעילויות. כפי שמראה ההיסטוריה, כל מי שעלה בראש סולם הדרגות למנגנונים המבצעיים והחשאיים של חיזבאללה, עבר קודם כול בתפקידי השטח של מערך אבטחת האישים של הארגון".

   

  באוגוסט 2011 נקשר שמו של מוסטפא בפיצוץ מסתורי שהתרחש בפרבר הדרומי של ביירות, מעוז של חיזבאללה. בתחילה דובר על כך שזה מטען שהיעד שלו היה "זקן האסירים" המשוחרר ורוצח משפחת הרן, סמיר קונטאר, אך לאחר מכן הועלה בלבנון שמו של מוסטפא מורנייה כמי ששימש יעד לפיצוץ. המבנה שפוצץ, כך נטען, שימש את מורנייה הבן כמשרד. כתוצאה מאותו פיצוץ שומר ראשו נהרג ואחר נפצע. באותה עת העריכו בחיזבאללה שסוכן זר חדר למנגנוני הביטחון, ושמו של מוסטפא מורנייה דלף יחד עם שמות של עשרות פעילים אחרים. יכול להיות שמי שפעל באותם צומתי פעילות באותם ימים היה בכיר הארגון מוחמד שורבה, שעל פי הפרסומים נחשף לאחרונה כמי שפעל עבור המוסד וה-CIA באותן שנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים