שתף קטע נבחר

הפנינים של מזרח אפריקה

"באפריקה לא ממהרים, יש לה קצב משלה". מי שטעם את טעמה של אפריקה יודע שמדובר בטעם אחר, בקצב אחר, בזמן אחר. בנופים ובחוויות עוצרי נשימה שהופכים את המסע לחווית חיים. הנה כמה מהפנינים המיוחדות של מזרח אפריקה

בשיתוף אפריקן דרייב

 

מעטות הפעמים בחיים שאנחנו זוכים להיות חלק מיצירה בראשיתית, חלק ממשלחת חלוצית של "מגלי עולם". משלחת אפריקן דרייב הישראלית, יוצאת למסע שלא היה כמותו. מסע של גילוי ומפגש עם אפריקה הפראית. שבועיים של נהיגה בג'יפים במזרח אפריקה - אוגנדה, קניה, טנזניה וזנזיבר: דמיינו נהיגה בדרכי השטח, הסוואנות, השמורות האדירות, בינות ליערות הגשם ובעלי החיים, בהובלה של מדריכים מנוסים שחיים ונושמים אפריקה, כשהכל מתגמד אל מול הטבע העצום, מול בעלי החיים האדירים, מול מרקם החיים העדין.

 

בואו להכיר את מזרח אפריקה  (צילום: עדי אדר ) (צילום: עדי אדר )
בואו להכיר את מזרח אפריקה (צילום: עדי אדר )

הכנו עבורכם כמה מהפנינים והסודות שטומן בחובו המסע אז חגרו חגורות, תנו לקצב האפריקאי להזיז לכם את הגוף, פתחו את העיניים לשמיים אפריקאיים ואת הלב לחוויה של החיים שלכם.

 

הפנינה של צפון אוגנדה

הלא היא שמורת מורצ'ינסון המרהיבה ביופייה. מה יש שם? במרכז השמורה הנילוס , שעליו גם נשוט, (תנינים, פילים והפיפופוטמים משתכשכים זה לצד זה), בהמשך השמורה: מפלי מורצ'ינסון העצומים - שנחשבים למפלים מהיפים והעוצמתיים בעולם (ותכף נרחיב עליהם) ומסביב לכל זה: תניני נילוס ענקיים ,מאות היפופותמים ולהקות קופים הניתלים על העצים וצופים על השטים בנילוס וכל מה שאפריקה יודעת להציע. אגב הידעתם שתנין היאור יכול להגיע לאורך של 6 מטר ולמשקל של עד טון?

תניני נילוס ענקיים בשמורת מורצ'ינסון  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תניני נילוס ענקיים בשמורת מורצ'ינסון (צילום: AFP)
 

שדה התעופה אנטבה

עבורנו הישראלים, המפגש עם שדה התעופה באנטבה, הוא מפגש טעון. "אנטבה" הוא לא רק שם של עיר או שדה תעופה, אלא זיכרון היסטורי כואב. ב 4.7.1976 נערך מבצע צבאי בשם "מבצע כדור הרעם" (מבצע אנטבה) במטרה לחלץ 105 נוסעים יהודים ישראלים שנחטפו במטוס איירפרנאס, בטיסה מישראל לצרפת. אידי אמין, שליט אוגנדה, שיתף פעולה עם החוטפים, וממשלת ישראל שלחה כוח צבאי מוטסלמבצע חשאי לחילוץ החטופים. במהלך המבצע נהרג מפקד סיירת מטכ"ל, סא"ל יוני נתניהו. עד היום אפשר לראות בשדה התעופה (שרובו הרוס) את מגדל הפיקוח המפורסם שעליו שלט זיכרון למבצע.

 

מתוק לו מתוק לו!

כאשר תטיילו באוגנדה- בערים, בשווקים, ברחובות קמפלה הסואנת (עיר הבירה), אי אפשר שלא לאכול את ה"מתוקי" - תבשיל מקומי עשוי מבננות ירוקות מקומיות. זה טעים, משביע, ולפעמים גם... מתוקי. כדאי מאוד לבקש לראות איך מכינים את המתוקי - בכלי אידוי, מרופד בשכבות עלי הבננה. מומלץ!

 

מפלי מורצ'ינסון

זה המקום בו נהר הנילוס העצום מצטמצם למעבר צר ברוחב 7 מטרים ונופל מטה מגובה 43 מטרים. כל זה יוצר עוצמה אדירה של 300 מ"ק בשנייה ומחזה מרהיב מכל כיוון: למה הכוונה מכל כיוון? מצד אחד, כשנשוט על הנילוס נגיע עד לנקודה הקרובה ביותר אליה אפשר להתקרב למפלים האדירים האלה, מצד שני, עם הג'יפים נוכל לעלות ממש לנקודת נפילת המים. בכל מקרה, ומכל כיוון, זה עוצר נשימה.

מפלי מורצ'ינסון. עוצר נשימה (צילום: עדי אדר ) (צילום: עדי אדר )
מפלי מורצ'ינסון. עוצר נשימה(צילום: עדי אדר )

קוף לפני בן אדם

באוגנדה רואים מקרוב את השימפנזים- קופי האדם. ההתנהגות האנושית, השבטית והמשפחתית שלהם מרתקת. תוחלת החיים הממוצעת שלהם היא כ 60 שנה (השימפנזה הקשיש ביותר עליו יש מידע הוא צ'יטה, השימפנזה מסרטי טרזן, שנפטר בגיל 80....) וכמובן שבמהלך הסיור בשמורה, הקבוצה מתלווה אל ריינג'רים מקומיים, המכירים את דרכיהם ושפתם של קופי האדם.

 

שדות תה לנצח

כשאתם לוגמים בנחת תה מתוך שקיק, אתם אפילו לא מתארים לעצמכם איזה דרך הוא עבר כדי להגיע אליכם. שדות התה האדירים של אוגנדה הם תמונת נוף מרהיבה ביופייה של ירוק בוהק, חזק. קטיף התה באפריקה נמשך כל השנה, והוא מרכיב מרכזי בתל"ג המקומי. הקטיפה ידנית, ונעשית בקפידה - על מנת לבחור את העלים המשובחים ביתור עבור התה שלכם. לרוויה!שדות התה של מזרח אפריקה (צילום: מאגמה) (צילום: מאגמה)
שדות התה של מזרח אפריקה(צילום: מאגמה)

השטח שלא נגמר!

בטנזניה ניכנס לשמורת סרנגטי (בניב המקומי- "המרחב שלא נגמר"). מדובר ב 16,000 קמ"ר של בית גידול למאות אלפי בעלי חיים מכל המינים וכל הסוגים. את פנינו יקבלו עדרי זברות, גנו, אימפאלות, ג'ירפות, פילים, אריות, צ'יטות, נמרים וגם... מחלקת זק"א – הלו הם הצבועים. אם רק נתבונן, נוכל לראות כאן את כל מעגל החיים שבטבע.

המכתש המושלם בעולם  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
המכתש המושלם בעולם (צילום: shutterstock)

 

הנדידה הגדולה

למעשה, בעלי החיים נודדים כל השנה במעין מעגל במזרח אפריקה, בכל פעם לפי עונות השנה וצרכי ההישרדות. בחודשים נובמבר-דצמבר וינואר נוכל לראות את תופעת הטבע המרהיבה של עדרי הגנו והזברות השועטים במאות אלפיהם וחוצים את הסרנגטי. מחזה מרהיב וחווית חיים.

 (צילום: עדי אדר ) (צילום: עדי אדר )
(צילום: עדי אדר )

אדוני הבוש!

אי אפשר לחצות את טנזניה, בלי לפגוש את אדוני הבוש: שבט המסאי. איך תזהו אותם? לפי הבגדים הצבעוניים המסורתיים אותם הם לובשים. מדובר בשבט נוודים מהקדומים באפריקה, מקבוצת הנילוטים, שמתפרנסים בעיקר מגידול בקר (מפרווה, דרך עורות, חלב ובשר...) עד לא מזמן מבחן ההתבגרות של השבט היה להתמודד מול אריה בלי כלי נשק, על מנת לזכות באישה.

 

איפה תגורו?

נגורו נגורו! מקום מוש-לם! מכתש נגורו נגורו, הוא אחד מהמקומות המרהיבים בעולם. מדובר בהר געש (שהיה בעבר גבוה יותר מהקלימנג'רו) שהתפרץ לפני למעלה מ 3 מליון שנים. ה"פקק" שלו עף והאזור כולו הפך למכתש (קלדרה) המושלם ביותר בעולם. 311 קמ"ר של בתי גידול שונים שבהם מגוון עצום של בעלי חיים - אריות, פילים, ואפילו קרנפים מטיילים להם בשלווה בדרכי המכתש.

לגלות מקרוב את הפנינים של מזרח אפריקה (צילום: מאגמה) (צילום: מאגמה)
לגלות מקרוב את הפנינים של מזרח אפריקה(צילום: מאגמה)

גן העדן של זנזיבר

מי טורקיז, חופים לבנים, עצי דקל וקוקוס, אנשים מקסימים ואוכל טוב. חווית ים של שנוקרלינג וצלילה לחובבי הז'אנר וגם של סתלבט - בטן-גב. כל אלה הופכים את זנזיבר לפיסת גן עדן. האי זנזיבר מוכר גם כ"אי התבלינים", ואפשר למצוא בו שפע של תבלינים כמו ציפורן, קינמון ואגוז מוסקט שהמקומיים מאמינים שהוא נהדר לכח הגברא.

 

"באפריקה לא ממהרים", מסבירים מנחם עבדי ורונה שולמן, מובילי המסעות. "לאפריקה יש קצב משלה". מי שטעם כבר את טעמה של אפריקה יודע שמדובר בטעם אחר, בקצב אחר, בזמן אחר.בנופים ובחוויות עוצרי נשימה שהופכים את המסע לחווית חיים.

 

משלחת אפריקן דרייב יוצאת לדרך בסתיו - חורף 2017 - רוצים להצטרף?

 

בשיתוף אפריקן דרייב


פורסם לראשונה 19/05/2016 10:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים