שתף קטע נבחר

הרצוג: יחימוביץ' התחננה לתיק, נתניהו הבטיח וטו על בנייה בהתנחלויות

יו"ר המחנה הציוני ירה לכל עבר כשהוא מכוון בעיקר לחברת הכנסת שלי יחימוביץ': "היא חתומה על מינוי ליברמן לשר הביטחון, לא אאפשר השתוללות של שמאל רדיקלי במפלגה". יחימוביץ' הגיבה: "הרצוג משקר. לו הייתי מסכימה להצעות הריקות, כבר היינו בממשלה". על המו"מ עם נתניהו אמר הרצוג: "ניסיתי למנוע את שורת הארונות שיוביל רה"מ עם ליברמן ובנט"

 

 

מתקפה חסרת תקדים של יו"ר האופוזיציה: יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג כינס אמש (יום ד') מסיבת עיתונאים שנייה תוך שעות בבית מפלגת העבודה בתל אביב וסיפק הצהרות לוחמניות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ובעיקר נגד חברתו למפלגה שלי יחימוביץ'.

 

"הודעתי באישון לילה לנתניהו על הפסקת המו"מ", פתח הרצוג את דבריו במסיבת העיתונאים. "המו"מ הסתיים כיוון שהגענו לדרך ללא מוצא לאחר שורת סיכומים מרחיקי לכת. דרשתי שכל הסיכומים יהיו כתובים, אך ראש הממשלה סירב לכך בעיקר בנוגע לחזון שתי המדינות ודרש שזה יישמר כהתחייבות בעל פה. אני לא מאמין בבעל פה".

הרצוג במסיבת העיתונאים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג במסיבת העיתונאים(צילום: מוטי קמחי)

 

הרצוג הציג את ההישגים שרשם במו"מ עם נתניהו: "וטו על הבנייה בהתנחלויות, תום החקיקה הגזענית של סימון אוכלוסיות ואנשים, שורת הישגים כלכליים וחברתיים מרחיקי לכת, הובלת ההסדר על מתווה הגז, ניהול מדיניות החוץ של מדינת ישראל, פתיחה מיידית של מו"מ מדיני, כינוס ועידת שלום אזורית, תיק החוץ, תיק הכלכלה ושבעה תיקים שונים, חמישה תפקידי סגן שר, ארבעה תפקידי ראש ועדה כולל ועדת חוץ וביטחון ותוך שנה העברת תיק הביטחון למחנה הציוני".

 

אז התפנה הרצוג לתקוף את יחימוביץ': "קודמתי בתפקיד הובילה מסע מופקר ממניעים אישיים וגס רוח, זאת שהתחננה להיות בעבר בממשלת נתניהו. דווקא היא, שהובילה בעבר את מפלגת העבודה לא בהצלחה יתרה, לא למדה את הלקח. היא תהיה חתומה על מינוי ליברמן לשר הביטחון והיא אחראית לתוצאות המינוי. ברית יחימוביץ'-גלאון הרחיקה מהמחנה אנשים בשל תפיסות רדיקליות שאינן מתאימות לתפיסת עולמנו".

 

הרצוג המשיך לתקוף: "אנחנו מפלגת מרכז-שמאל ולא מפגלת שמאל קיצוני, אותם אנשים המטיפים יום ולילה לדבר עם הרשות הפלסטינים ולדבר עם חמאס, פעלו למנוע בדיקת הזדמנות אמיתית ולמנוע שכול וכאב מבלי לדעת כל פרט על המשא ומתן. פעלתי על פי צו מצפוני. במהלך המו"מ כל מה שעמד לנגד עיניי היה טובת המדינה. חובתי הייתה לנהל מו"מ במצפון מלא שימנע את שורת הארונות שיובילו נתניהו, ליברמן ובנט".

עימות חריף במחנה הציוני. הרצוג נגד יחימוביץ' (צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי) (צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)
עימות חריף במחנה הציוני. הרצוג נגד יחימוביץ'(צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)

הרצוג סיכם את דבריו: "אוביל את האופוזיציה להחלפת הממשלה הזאת וכפי שלא כופפו אותי במו"מ לא יכופפו אותי אחריו. היום נתניהו צריך לזכור שהוא ויתר על הזדמנות היסטורית להוביל שינוי גדול בחיינו. הפרק הזה מאחורינו ולא נאפשר לממשלת הטירוף של ליברמן ובנט יום אחד של שקט. אלכד את כולם כדי להפוך את חייהם לסיוט. לא אאפשר השתוללות של שמאל רדיקלי בתוך המחנה הציוני".

 

יחימוביץ': הרצוג משקר

לאחר נאומו של הרצוג אמרה יחימוביץ' כי "הרצוג משקר כאשר הוא מונה רשימת הישגים פיקטיבית שלא הייתה ולא נבראה וממילא גם לדבריו נתניהו לא הסכים להעלות אותה על הכתב, והוא משקר כשהוא מדבר על 'תחנונים לתיק'. מלכתחילה הוצע לי תפקיד השרה הבכירה ביותר, כדי לקבל לגיטימציה שלי למהלך ותמיכה בו. דחיתי זאת מכל וכל כשהבנתי שמדובר בזחילה מבישה וחסרת תנאים לממשלה. לו הייתי מסכימה לעסקאות הריקות שהציע נתניהו, ככל הנראה כבר היינו בממשלה".

 

היא הוסיפה: "חזינו בהפגנה אומללה, מדכדכת, ומצערת של היעדר מנהיגות ואפס לקיחת אחריות, של מי שפרש במו ידיו את השטיח האדום לפני ליברמן, והעניק לגיטמציה מוחלטת לממשלת הימין כשהיה מוכן להיכנס אליה בכל מחיר". היא סיפרה: "ניסיתי יחד עם חברי, בהם גם יש לציין לחיוב את ציפי לבני, למנוע ממנו את הזחילה חסרת התנאים לממשלה, ולא הצלחנו לעשות זאת. היציאה למאבק פומבי הייתה בלית ברירה. הטון התקיף, המלאכותי לא יכסה על הבושה ואת הנזק. בשולי הדברים יאמר שמביך במיוחד ששעה שהרצוג המשיך לעלות לרגל לנתניהו ולא לקבל דבר, סגר נתניהו מתווה גז חדש מול בעלי ההון וכבר רקם את המהלך לכניסת ליברמן לממשלה".

 

המטרה: השלמת המו"מ עד ליום שישי 

מוקדם יותר אתמול נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו וליברמן, שהסכים להצעת נתניהו לקבל את תיקי הביטחון והקליטה. ראש הממשלה שוחח עם שר הביטחון משה יעלון והודיע לו כי הציע את התיק שלו לליברמן. אחרי הפגישה הודיעו בליכוד כי הוקמו צוותי משא ומתן כשהמטרה היא לסיים את השיחות עד ליום שישי בבוקר.

 

עוד לפני הפגישה בין נתניהו לליברמן הודיע הרצוג כי לא ינהל משא ומתן במקביל לליברמן. בכירים במפלגתו קראו לו "להניח את המפתחות ולהתפטר" בעקבות המהלך. "אני לא עובד לפי סדר היום של ליברמן ולא לפי גחמותיו, אלא לפי האמת שלי", אמר הרצוג באירוע מפלגתי בירושלים. כפי שבעבר לא הזיזו אותי עם איומים וגידופים, כך גם כעת. יותר מאי פעם, הבחירה היא בין ליברמן בביטחון לבינינו בביטחון. בין טירוף לבין שפיות. בין מצור מדיני כלכלי ובין שגשוג".

 

בבית היהודי מיהרו להגיב להודעה כי ליברמן יקבל את תיק הביטחון: "בוגי הולך וטוב שכך. זו הייתה שנה של נזקים אדירים לצה"ל. שנה של הפקרת חיילים, שנה של תרבות איומה בצבא. בוגי צריך ללכת הביתה והוא הולך".

 

עוד אמרו בבית היהודי כי "כניסת ליברמן תהפוך את הממשלה לממשלה הימנית ביותר בתולדותיה וזה טוב. ממשלת ימין מלאה תוכל גם להשלים את ימיה".

 


פורסם לראשונה 18/05/2016 19:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים