שתף קטע נבחר

ביטחוניסטים לצד יעלון: "טעות גדולה, אסור להמר שם"

שר הביטחון לשעבר ארנס קורא לנתניהו לחזור בו מההדחה, אלוף במיל' ישראל זיו מכנה את מינויו של ליברמן "תמוה" ומוסיף: "לוקחים סיכון ומדיחים את אחד השרים הטובים בהיסטוריה". לעומתם, אלוף במיל' צ'ייני מדגיש: "לליברמן ניסיון רב, בזמנו גם השמצנו את עמיר פרץ"

 

הביטחוניסטים מתייצבים לצד שר הביטחון המודח: יממה לאחר שראש הממשלה עדכן את משה (בוגי) יעלון כי אביגדור ליברמן יחליף אותו בתפקיד שר הביטחון, שורת ביטחוניסטים קוראים לו לבטל את המהלך. משה ארנס, שכיהן בעבר כשר הביטחון, מכנה זאת טעות גדולה מאוד, והאלוף במיל' ישראל זיו אומר כי אסור להמר בתפקיד שר הביטחון. מנגד, מדגיש אלוף במיל' אליעזר (צ'ייני) מרום כי לליברמן ניסיון רב. גם הבוקר (יום ה') התקיימה פגישת מו"מ בין נציגי הליכוד וישראל ביתנו, ובהם היו"ר ליברמן.

 

המהומה הפוליטית - כתבות נוספות:

 

"אני מקווה שהצעד הזה לא יתבצע, אם כן זה יהיה משגה, אפילו משגה גדול מאוד", אמר השר לשעבר ארנס, בן 90. "נושא החשוב מאוד בפני המדינה זה ביטחון המדינה וביטחון האזרחים, ולכן בתפקיד הזה צריך להיות האיש הטוב ביותר, המיומן והמנוסה ביותר, בוגי יעלון. אני מאחל לליברמן עד 120, אבל גם אם כן הוא לא יצבור את הניסיון והמיומנות והידע שיש ליעלון. לאזרחי המדינה מגיע ביטחון, מגיע שר הביטחון הטוב ביותר שיכולים לאתר ואת זה יש לנו היום. אסור לסכן את זה ולכן אני מקווה שזה לא יתבצע".

 

ליברמן ולוין, בפגישה הבוקר ()
ליברמן ולוין, בפגישה הבוקר

גם לארנס, כמו לליברמן, לא היה ניסיון צבאי לפני שהגיע לתפקיד שר הביטחון - אבל בשיחה עם אולפן ynet הוא שם דגש על השוני, כפי שהוא רואה אותו: "אני התמניתי אחרי שנים של פעילות במערכות הביטחוניות, אחרי שנים שהייתי יו"ר ועדת חוץ וביטחון. הייתי שגריר בארצות הברית, באתי עם רקע די עשיר בתחום הביטחוני. בכל הנושאים שהייתי צריך לעסוק בהם במשרד הביטחון עסקתי בהם גם קודם. אני מקווה שראש הממשלה יחזור בו מההחלטה הזאת".

 

אלוף במיל' ישראל זיו תקף אף הוא את הענקת תיק הביטחון לליברמן, כחלק מכניסת ישראל ביתנו לממשלה: "הדיון הוא לא על אזרח או לא, אלא על ניסיון. היו שרי ביטחון אזרחים - אבל זה אנשים שבשלו בתוך המערכת, הבינו את הנושא הביטחוני והביאו משקל ראוי למערכת השיקולים שאיננה רק צבאית".

 

לדבריו, "יש יתרון למישהו שבגר בתוך המערכת ומכיר אותה על בורייה ואת המשמעויות של החלטות קרדינליות. אין הרבה כאלה ששר ביטחון צריך לקבל, אבל המעטות הללו יכולות להיות הרות אסון. מפיו יכולה להתגלגל שגיאה קטנה שתהפוך למלחמה. לכן זה כל כך תמוה. שמעתי את השר יריב לוין שדיבר קודם, וזה נורא מדאיג. הכול פה עניין של חלוקת תיקים ומשחק פוליטי פנימי, כאילו זה מערכת תפקידים בגן".  

 

הוא אמר באולפן ynet כי שוחח לאחרונה עם יעלון, "לפני כל הבלגן הזה, והוא בהחלט מודאג. הוא בעיניי ובעיני רבים אדם שיודע לעשות הפרדה בין העניין הפוליטי לבין הערכי. לא רק הערכי-מוסרי אלא גם הערכי-מקצועי, וזאת אחת הסיבות שהוא שר ביטחון כל כך מוצלח. בתקופה כזאת צריך להיות מאוזן ומאופק, לדעת מתי להגיב מבחינה צבאית ומתי לא, זו תקופה מאוד שבירה ומורכבת".

  

אלוף במיל' זיו אמר בנוסף כי "בתפקיד שר הביטחון לא עושים הימורים, זה התפקיד הכי רגיש בישראל אחרי ראש הממשלה. אינני מכיר את ליברמן באופן אישי, כך שהשיפוט שלי נובע בעיקר לא על ליברמן, אלא מה שהוא אומר. ובהכירי היטב את תפקיד שר הביטחון אחד הדברים החשובים זה לא רק הניסיון, אלא מה אתה לא אומר. ומה שליברמן מביא לתפקיד הזה זה בעיקר את הביטחון הוורבלי, ההצהרתי, שהוא מסוכן. וזה בתקופה שהיא אחת המורכבות ביותר שמדינת ישראל חוותה. לקחת סיכון מהסוג הזה ולהדיח את אחד השרים הכי טובים שהיו בהיסטוריה שלנו ולהכניס את ליברמן זה תמוה".


שר הביטחון הבא, בפתח ביתו הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שר הביטחון הבא, בפתח ביתו הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

בניגוד להם, אלוף במיל' מרום, מפקד חיל הים לשעבר, אמר כי אף שהוא חושב שיעלון הוא שר ביטחון טוב, הוא מדגיש כי גם לליברמן ניסיון רב: "הוא היה השר לעניינים אסטרטגיים, כולל אחריות על הוועדה לאנרגיה אטומית, על השב"כ והמוסד, היה שר חוץ, השתתף בלא מעט ועדות בכנסת, שר תחבורה. האיש עם ניסיון רב, פוליטי ומדיני. אני חושב שיש מקום לתת לו צ'אנס להוכיח את עצמו".

 

בראיון לגלי צה"ל אמר צ'ייני כי הוא אף מאמין שעם כניסתו למשרד הביטחון, ליברמן ישנה מעט את דרכיו: "מהרגע שהוא יהיה שר ביטחון אני חושב שהוא יתנהג אחרת. במדינת ישראל, שר הביטחון הוא זה שקובע אם ממוטטים את חמאס או לא? אם מפציצים את סכר אסואן או לא? באמת, אנחנו קצת יותר בוגרים מהעניין הזה ועברנו כבר מספיק כדי להבין שיש פה מערכות שמקבלות החלטות בצורה מובנת ושקולה".

אלוף במיל' מרום. "ליברמן יתנהג אחרת כשר ביטחון" ()
אלוף במיל' מרום. "ליברמן יתנהג אחרת כשר ביטחון"

כמו השר זאב אלקין, גם מרום הדגיש שראש הממשלה הוא זה שמקבל את ההכרעות הבסיסיות בנושאי ביטחון: "שר הביטחון בסך הכול מפקח על הצבא מטעם הממשלה. הממשלה היא מפקדת הצבא. ובסוף שר הביטחון מפקח ומנהל את העניינים היום-יומיים ומביא המלצות לדרג שאמור לקבל החלטה. בדרך כלל זה הקבינט, לפעמים ראש הממשלה לבד. וכך מתקבלות ההחלטות במדינה. שר הביטחון לא יכול להורות מחר לצה"ל להפציץ איזשהו יעד בסוריה. הוא לפני כן צריך לקבל את האישורים המתאימים.

 

"לכן זה לא כל כך נראה לי מפחיד שעומד בראש המערכת הזאת בנאדם שהוא אזרח, להפך. למרות שאנחנו השמצנו בזמנו את ח"כ פרץ כשהיה שר ביטחון, אילו הוא לא היה מאשר את כיפת ברזל אני מניח שהיינו כובשים את עזה יותר מפעם אחת אחרי כל תקרית שהייתה מתרחשת. גם ברוב משרדי הביטחון במדינות הדמוקרטיות בעולם שרי הביטחון הם לא אנשי צבא".

 

גם הבוקר התקיימה פגישה בין נציגי ישראל ביתנו לנציגי הליכוד. בפתח הפגישה אמר השר יריב לוין מהליכוד: "ברוח שיתוף הפעולה אנחנו מחדשים את השיחות. הדברים מתנהלים בצורה טובה ואנחנו מקווים לסיימם במהירות האפשרית. זה מהלך שיחזק את יציבות הקואליציה ויאפשר לנו לקדם את המהלכים שהממשלה ושהציבור שבחר בנו מעוניינים בהם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יעלון וליברמן. זה שהולך וזה שבא
צילום: רויטרס
מומלצים