שתף קטע נבחר

יעלון: "לנווט לפי מצפן ולא לפי שבשבת"

שר הביטחון המודח נאם לראשונה אחרי הטלטלה הפוליטית והחלפתו בליברמן, ואמר בקריה: "ישנו איבוד מצפן מוסרי בשאלות בסיסיות. מהי מנהיגות? ללכת בהתאם לסגידה לעגל הזהב?". כחלון: "מקווה שיעלון ישולב בתפקיד בכיר בממשלה, תרומתו קריטית"

  

 

שר הביטחון מדבר לראשונה לאחר הדחתו מהתפקיד . בכנס מסלול נח"ל הבוקר (יום ה') בקריה בתל אביב אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון: "ישנו איבוד מצפן מוסרי בשאלות בסיסיות, שלי מובנות מאליהן. אם הייתי צריך לתת עצת זהב, זה לנווט לפי מצפן ולא לפי שבשבת".

 

הדרמה הפוליטית - כתבות נוספות:

 

יעלון, שבעקבות הצטרפות ישראל ביתנו לממשלה יוחלף באביגדור ליברמן, אמר כי בתקופה האחרונה הופתע מתופעות בחברה הישראלית, לצד התעסקותו בטיפול בטרור היהודי ובתג מחיר: "אני לא יכול להגיד שלא הופתעתי מאלה שיוצאים ובקול רם תוקפים את הערכים הבסיסיים".

 

"אני משוכנע שהרוב השפוי לא שם, אבל איסתרא בלגינא קיש קיש קריא, כלומר אבן קטנה בחבית ריקה עושה רעש גדול. אבל האבן כבר לא קטנה", הזהיר יעלון. "עצם העובדה ששליחי ציבור מתבטאים באופן שאולי רוצה לשרת קולות מסוימים בחברה אבל תוך איבוד מצפן מוסרי בשאלות בסיסיות שלי מובנות מאליהן, אני לא יכול להגיד שלא הופתעתי. מהי מנהיגות? ללכת בהתאם לסגידה לעגל הזהב?".

 

בראיון לאולפן ynet הגדיר מקורב ליעלון, מאיר רמון מקיבוץ גרופית, את הדחתו מתפקיד שר הביטחון לטובת ליברמן "מגה-פיגוע ביטחוני". הוא הוסיף: "ליברמן ימני בפה. בוגי ימני במעשה. כולם יודעים שמה שבוגי עשה כנציג ציבור למען מפעל ההתנחלויות לא עשה שום שר לפניו".

 

בישיבת סיעה מיוחדת שקיימה "כולנו" במעלות תרשיחא בירך שר האוצר משה כחלון על הרחבת הממשלה: "זה לא סוד שפעלתי להרחבת הממשלה ולא עצרתי ליום אחד. ראינו כמה זה קשה לתפקד עם ממשלת 61. בחודש וחצי האחרונים של המושב האחרון הייתה כמעט אפס פעילות. לצערי המהלך עם מפלגת העבודה לא צלח. המהלך עם ישראל ביתנו לקראת הבשלה. מאז שעלה שמו של ליברמן לתפקיד שר הביטחון אני שומע קולות נגדו. אני דוחה ניסיון לפסול אישית אדם לתפקיד על רקע אישי. צריך לשפוט אותו על פעילותו במסגרת התפקיד".

השר כחלון הבוקר במעלות תרשיחא (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
השר כחלון הבוקר במעלות תרשיחא(צילום: גיל נחושתן)
  

על שר הביטחון הנוכחי אמר כחלון: "מדינת ישראל חבה חוב גדול לשר הביטחון היוצא, משה יעלון. מדובר באדם בעל מניות רבות בביטחון ישראל ושותף מרכזי בהובלת התפיסה הממלכתית והאחראית של מדינת ישראל. אני מקווה כי השר יעלון ישולב בתפקיד בכיר ומרכזי בקואליציה וימשיך לכהן כחבר קבינט. תרומתו לממשלה היא קריטית".

 

הוויתורים של ליברמן

ישראל ביתנו שתיכנס לקואליציה תיאלץ לוותר בלא מעט נושאים שאותם נהגה להגדיר בעבר "עקרוניים" עבורה. בשל מבנה הקואליציה - הכוללת את הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה - הובהר לליברמן כי הוא לא יוכל לאתגר את הממשלה בסוגיות דת ומדינה שיתסיסו את הסיעות החרדיות. המשמעות היא שגם הפעם יוותר ליברמן למעשה על קידום נושאי גיור וברית הזוגיות. כמו כן הוא לא יכול לעסוק בגיוס חרדים, בהצעה לביטול אזורי רישום לנישואים (שאמור לאפשר לזוגות לערוך את הרישום בכל מקום שיבחרו על מנת להקל בהליך), או כל סוגיה אחרת שתעורר התנגדות בקרב ש"ס ויהדות התורה.

 

לעומת זאת, הקואליציה תקדם עבורו את חוק הדגל שהוביל - עונש מוות למחבלים - שעלה להצבעה בכנסת הנוכחית ונפל בגלל התנגדות הקואליציה. כמו כן תקבל ישראל ביתנו ראשות אחת מוועדות הכנסת, ח"כ שיכהן כסגן יו"ר כנסת, נציג בוועדת שרים לחקיקה, הקמת קבינט עלייה ונציג בקבינט הכלכלי-חברתי.

 

 

מי שתיווך בין ליברמן לנתניהו לקראת ההצטרפות לקואליציה, השר זאב אלקין, אמר באולפן ynet כי יו"ר ישראל ביתנו אמנם יכהן כשר הביטחון, אבל האיש שיקבע בנושאי הביטחון הוא בסופו של דבר ראש הממשלה. "כל ההחלטות המשמעותיות ששרי ביטחון מקבלים הן באור ירוק מראשי ממשלה. אין החלטות מהותיות צבאיות שמתקבלות על ידי שר ביטחון לבד", אמר.

 

בינתיים, המגעים המתקדמים לסגירת הצטרפותה של ישראל ביתנו נמצאים הבוקר (ה') על סף חתימת הסכם קואליציוני. בימים הקרובים ייאלץ בנימין נתניהו לעסוק מחדש באיוש תיקים: העברת משרד הביטחון ומשרד הקליטה לידי ליברמן תחייב את ראש הממשלה למצוא תפקיד חלופי לשרים היוצאים משה יעלון וזאב אלקין.

 

בידי נתניהו נותרו כמה תיקים שעדיין לא אוישו, והוא מחזיק בהם במקביל: משרד החוץ, משרד הכלכלה, משרד התקשורת והמשרד לפיתוח אזורי. אמש נודע כי נתניהו בוחן אפשרות להציע ליעלון את משרד החוץ כפיצוי על העובדה שהוצא ממשרד הביטחון.

 

אחת האפשרויות שיהוו פיצוי לאלקין היא משרד כלכלה עם סמכויות מקוצצות, וזאת בשל העובדה ששר הרווחה חיים כץ דורש להחזיר את משרד הכלכלה למתכונתו המסורתית, ולהעביר את תחום העבודה למשרדו. עם זאת, לא מן הנמנע שנתניהו ימצא לאלקין תיק אחר ולאו דווקא כלכלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה שרגא משרד הביטחון.
משה יעלון
צילום: דנה שרגא משרד הביטחון.
מומלצים