שתף קטע נבחר

דו"ח המבקר: "חשש לפלילים" בטיסות נתניהו ומשפחתו במימון אנשי עסקים וארגונים

חמש שנים אחרי התפוצצות הפרשה מתפרסם דו"ח "ביביטורס" על נסיעות נתניהו בשנים שהיה שר אוצר. הפירוט: עשרות אלפי דולרים על טיסות ומלונות מ"גופים, אנשי עסקים ואנשים פרטיים בעלי קשרים לנתניהו ולמשק הישראלי". שפירא כותב: "אין זה ראוי שהוצאות רעייתו או ילדיו ימומנו בידי גורם אחר". חומרים נוספים מחכים אצל היועמ"ש. תגובת נתניהו: ההר הוליד עכבר

 

נסיעותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני משפחתו במימון גורמים חיצוניים בתקופת היותו שר האוצר בשנים 2005-2003 חרגו מהכללים החלים בנושא, והדבר עלול ליצור מראית עין של קבלת טובת הנאה או של ניגוד עניינים. כך קובע מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בדו"ח הנחשף אחר הצהריים (יום ג'), ועוסק בין היתר בפרשה שזכתה לכינוי "ביביטורס". חומרים נוספים הקשורים לנסיעות נתניהו ומעלים חשש לפלילים הועברו ליועץ המשפטי לממשלה, שרק הוא מוסמך להחליט על חקירה פלילית, ולפיכך לא נכללים בדו"ח. הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי המבקר כבר פנה ליועץ הקודם לפני חצי שנה, וכעת הוא מאשים כי החשדות טויחו ורומז ל"גרירת רגליים". בהודעה לתקשורת קובע המבקר כי הסוגיות "מעלות חשש לפלילים".

 

לחצו לקריאת הדו"ח המלא על נסיעות נתניהו

 

עוד בדו"ח מבקר המדינה:

כך נלחמים ב-BDS: אין כוח אדם, יש מאבקי כוח

הכור בדימונה, המנהל שפרש והעסקה הבעייתית

"הציוד הישן לא מאתר סלמונלה וחומרים מסרטנים במזון"

בדואים, פצצת זמן: 8 שנים, וכלום לא קרה

חלם על ים כנרת: המזרקה והמיליונים טבעו

המבקר על הבימה: "התנהלות פלילית, הישגים נמוכים, אין יעדים שיצדיקו את מעמדו הלאומי"

 

שרה ובנימין נתניהו. "הנסיעות היו חשובות למדינת ישראל" (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
שרה ובנימין נתניהו. "הנסיעות היו חשובות למדינת ישראל"(צילום: אוהד צויגנברג )
  

"אין זה ראוי שבנסיעות של שר לחו"ל בתפקיד במימון הממשלה גורם חיצוני יממן את שהות השר בחו"ל", כותב שפירא. המבקר כותב כי בכל המקרים המוזכרים, בדומה לשרים אחרים באותה תקופה, לא פנה נתניהו לוועדת המתנות או לוועדה למתן היתרים כדי שתבחן אם יש בקבלת המימון החיצוני משום קבלת טובת הנאה או מתנה אסורה.

 

עיקרי פרשת "ביביטורס" פורסמו בתחקיר של רביב דרוקר בערוץ 10 לפני כחמש שנים. בתקופת כהונתו של נתניהו כשר האוצר בממשלתו של אריאל שרון הוא טס 15 פעמים לחו"ל, טיסות שעליהן דיווח למזכירות הממשלה. רק שבע מהטיסות היו במימון משרד האוצר - והיתר מומנו על-ידי גורם חיצוני. 1.5 טיסות לפי הגדרת המבקר היו במימון ממשלה זרה, שתי טיסות היו במימון ארגונים יהודיים, ו-3.5 טיסות היו במימון הבונדס, ארגון-הגג שאחראי על מכירת אגרות חוב של מדינת ישראל וממומן על-ידי המדינה.

 

"מהביקורת עולה כי נתניהו נסע לחו"ל במימון חיצוני בלי לדווח על כך לוועדת המתנות כדי שתקבע אם אין בקבלת מימון זה משום קבלת טובת הנאה אסורה. אין זה ראוי שבנסיעות של שר לחו"ל בתפקיד שבהן הממשלה מממנת את הטיסה, גורם חיצוני יממן את שהות השר בחו"ל", כתב המבקר, ומציין כי "כך נהגו גם שרים אחרים באותה תקופה".

 

המבקר מעיר כי מימון זה נעשה ללא בחינה משפטית של האפשרות שהוא מעמיד את נתניהו בניגוד עניינים בינו לבין הגורם המממן או שהוא בגדר מתנה אסורה לפי חוק המתנות. המבקר הוסיף כי כך נהגו גם שרים אחרים באותה תקופה.

 

שפירא מציין כי למרבית נסיעותיו של נתניהו בתפקיד התלוותה רעייתו שרה. "חלק מנסיעותיה מומנו על-ידי גורם חיצוני, בחלק מן המקרים הגורם החיצוני שמימן את נסיעתה של רעיית השר היה אחר מזה שמימן את נסיעת השר, ולא היה לו קשר לנסיעה; במקרה מסוים התלווה ילדו של נתניהו לנסיעה והוצאותיו מומנו במימון חיצוני". המבקר העיר כי גם מימונים אלה נעשו ללא בחינה משפטית של האפשרות שהמימון הוא בגדר מתנה אסורה לשר או שהוא מעמיד אותו בניגוד עניינים.

 

על הנסיעות במימון הבונדס מצא המבקר כי בנסיעה פרטית של נתניהו לארצות הברית בזמן היותו שר האוצר, מימן הבונדס את שהותו במלון, ובנסיעה בתפקיד לאנגליה במימון ממשלתי מימן הבונדס את השהות שלו ושל רעייתו במלון. כמו כן, בשתי נסיעות בתפקיד ששרה נתניהו הצטרפה אליהן, מימן הבונדס את הוצאותיה אף על פי שהוצאות בנימין נתניהו לא מומנו על-ידו.


 

8,568 ליש"ט מאיש עסקים על שהות המשפחה במלון בלונדון

המבקר מפרט את נסיעותיו של נתניהו ובני משפחתו שעליהן שילמו גורמים פרטיים. בימים 23-13 ביוני 2003 טס נתניהו לארצות הברית, אנגליה וצרפת. עלות הטיסה לבנימין נתניהו הייתה 6,992 דולר. איש עסקים מימן את טיסותיה של שרה נתניהו בסכום של 4,795 דולרים.

 

ב-19-15 בינואר 2004 טס נתניהו לאנגליה במימון הבונדס, שמימן גם את הוצאותיה של רעייתו. הבונדס שילם 7,469 דולר עבור כרטיסי טיסה לנתניהו, לרעייתו ולמלווה. כמה ימים לאחר מכן טסו נתניהו ורעייתו לארצות הברית – הבונדס מימן את טיסתו של נתניהו ואילו ארגון ששמו לא הוזכר מימן את טיסת שרה נתניהו.

 

במרס 2004 טסו בני הזוג להולנד. טיסתה של שרה נתניהו בסכום של 733 דולר מומנה על-ידי ארגון זר. שלושה חודשים לאחר מכן מימן ארגון זר אחר (לפי תחקיר "המקור" בערוץ 10 – מכון המחקר "אנטרפרייז") ב-11,860 דולר את מחצית עלות הטיסות של בני הזוג נתניהו לארצות הברית.

נתניהו טס לארצות הברית יחד עם רעייתו ב-10-1 באוקטובר 2004. הבונדס מימן ב-13,747 דולר את הוצאות נתניהו, מנהלת לשכתו ומאבטח. הבונדס מימן את טיסתו של נתניהו מארצות הברית לריביירה הצרפתית ובחזרה לארץ. המבקר כתב כי לא ברור מי מימן את טיסותיה של שרה נתניהו. בריביירה שהו בני הזוג ארבעה ימים (שלושה לילות), ועלות שהייתם במלון הייתה 7,627 אירו, קרי כ-2,500 אירו ללילה. מסכום זה שילם מר נתניהו 3,494 אירו, והבונדס שילם 4,133 אירו.

 

בטיסה נוספת לארצות הברית ולבריטניה בינואר 2005 מימן הבונדס את נסיעת בני הזוג נתניהו. לעומת זאת, את השהות שלהם ושל בנם בבית מלון בלונדון בסכום של 8,568 ליש"ט (אז כ-66 אלף שקל) מימן איש עסקים "הפעיל בקרב ארגונים יהודיים בלונדון, ולו מיזמים בארץ בתחומי הנדל"ן והתיירות ועוד". הבונדס ואיש העסקים מימנו את שהותו של אחד מבניו של נתניהו בלונדון.

 

עוד עולה מהביקורת כי מוסד חינוכי מימן את הטיסה של בני הזוג נתניהו לבלגיה במרס 2005, וארגון אחר (לפי דרוקר – "ידידי הליכוד בארה"ב") והבונדס מימנו את עלות הטיסות לארצות הברית שלושה חודשים לאחר מכן. חודש לאחר מכן מימן הבונדס את הטיסות של שרה נתניהו לבריטניה. עלות שהותם של בני הזוג נתניהו באותה נסיעה מומנה על-ידי הבונדס.

 

ראש הלשכה שילם מכיסו על הבנים. נתניהו: החזרתי לו במזומן

בנסיעה לבריטניה ביולי 2005 שילם יחיאל לייטר, ראש לשכת שר האוצר דאז, בכרטיס האשראי האישי שלו הוצאות שונות הקשורות לנסיעות נתניהו בתפקיד, בכללן עלות כרטיסי הטיסה לאנגליה של שני בניו של נתניהו בסך של 2,800 דולר. לייטר מסר בתחילה כי הוא אינו זוכר את המקרה ואת התשלום, וכי "הדבר מאוד מפתיע אותו בגלל גודל הסכום", נכתב בדו"ח. 

יחיאל לייטר. שילם בכרטיס האשראי הפרטי על בניו של נתניהו (צילום: תומריקו) (צילום: תומריקו)
יחיאל לייטר. שילם בכרטיס האשראי הפרטי על בניו של נתניהו(צילום: תומריקו)

בהמשך שינה לייטר את גרסתו, ובתגובתו לטיוטת הדו"ח הסביר כי השתמש בכרטיס האשראי שלו לתשלום הוצאות נלוות לנסיעות נתניהו או בני משפחתו לחו"ל, והתשלום הוחזר לו על ידי נתניהו. מאוחר יותר בפגישת שימוע עם המבקר ואנשיו בינואר השנה, ציין נתניהו כי בכל מקרה שבו שילם לייטר, הושב לו התשלום במזומן. המבקר הוסיף בדו"ח הערה בעניין לגבי עובד מדינה הכפוף לשר שמשלם על הוצאותיו והוצאות ובני משפחתו, "אף שאין מדובר במקרה חירום. זאת, גם אם מדובר במימון ביניים".

 

גם נסיעותיהם של מלווים שלא מבני משפחתו מומנו על-ידי גורמים זרים, נכתב בדו"ח. בדצמבר 2003 מימנה ממשלת רומניה את הוצאות המאבטח של שר האוצר דאז, הבונדס מימן עלויות אבטחה או מלווה בשלוש נסיעות, ארגון זר מימן הוצאות מלווה ומאבטח בסכום כולל של כ-20 אלף שקלים בנסיעה לארצות הברית, ואילו מוסד חינוכי בבלגיה מימן במרס 2005 שכירת רכב, החזר הוצאות אש"ל לנהג והוצאות טלפון נייד.

 

"לא ראוי – במיוחד כשאין למממן קשר לתכלית הנסיעה"

המבקר שפירא כותב כי "נתניהו לא נועץ ביועצת המשפטית של משרד האוצר קודם מימון נסיעותיו על-ידי הבונדס על אף נוהל גיוס התרומות, הקובע כי השתתפותם של שרים כאורחים מרכזיים באירוע של גיוס תרומות וכספים היא בגדר מתן חסות לאירוע. נוכח זאת, ונוכח החשש להימצאותו של נתניהו במצב של ניגוד עניינים, היה עליו להיוועץ ביועץ המשפטי של משרדו לפני אישור השתתפותו על חשבון הבונדס, באירועים שקיים ארגון זה".

 

מכל הממצאים, מוסיף שפירא, "עולה כי נסיעות של מר נתניהו לחו"ל בתפקיד, וכן נסיעותיהם של בני משפחתו שהתלוו אליו, מומנו על ידי גורמים חיצוניים, בהם גופים שונים, אנשי עסקים ואנשים פרטיים בעלי קשרים מסוגים שונים לשר האוצר ולמשק הישראלי. מימון זה נעשה ללא בחינה משפטית של האפשרות לניגוד עניינים".

 

המבקר מדגיש כי "אין זה ראוי שבנסיעות של שר לחו"ל בתפקיד במימון הממשלה גורם חיצוני יממן את שהות השר בחו"ל. יתרה מזו, אם נסיעת שר ממומנת בידי גורם חיצוני, אין זה ראוי שהוצאות רעייתו או ילדיו המתלווים אליו ימומנו בידי גורם אחר, לא כל שכן גורם שאין לו קשר לתכלית הנסיעה".

המבקר שפירא והיועץ המשפטי לממשלה הקודם וינשטיין. רומז ל"גרירת רגליים" בבדיקת הפרשה (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג) (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)
המבקר שפירא והיועץ המשפטי לממשלה הקודם וינשטיין. רומז ל"גרירת רגליים" בבדיקת הפרשה(צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)
  

הכדור אצל מנדלבליט

בשנת 2013, במהלך עבודת הביקורת, הועברו לבדיקתו של היועץ המשפטי לממשלה חומרים הנוגעים למימון נסיעות נתניהו לחו"ל. בספטמבר 2014 הודיע היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין, ש"לא נמצא שיש מקום לפתוח בחקירה בחשד לביצוע עבירה פלילית מצדו של מר נתניהו" ובשל כך הודיע היועץ למבקר על סיום בדיקתו בעניינים אלה. אחד מנימוקי היועץ אז היה שבפרקליטות העריכו כי "אין סיכוי של ממש שהמשך בדיקה, ואף חקירה פלילית, יובילו לממצאים ברמה הנדרשת להעמדה לדין, בין היתר בשל חלוף הזמן הרב".

 

בהודעה לעיתונות לקראת הדו"ח מהיום נכתב כי מבקר המדינה מצדו המשיך את הביקורת, ובמהלכה עלו סוגיות נוספות והתחדדו סוגיות קיימות המעלות חשש לפלילים. לפיכך העביר שפירא שוב בחודש מאי ובחודש דצמבר 2015 חומרים ליועץ המשפטי לממשלה. המבקר החליט לפנות מחדש ליועץ בסוגיות הנוגעות לחשש למימונים כפולים, הסטת מימונים וכן אי-בהירות לגבי התחשבנות עם חברת אל על בגין שימוש של משפחת נתניהו בנקודות בונוס של המדינה שנוצלו לכאורה לנסיעות פרטיות. לאור בדיקת היועץ המשפטי לממשלה, בעניינים אלה ונוספים, כך נכתב, יש סוגיות הנוגעות לנושא שמבקר המדינה מנוע מלבדוק אותן במסגרת דו"ח זה.

 

תגובת נתניהו: לא מוצאים כלום כי אין כלום

מטעמו של ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה: "אחרי שנים של כותרות מפוצצות ופרסומים בהיקף אדיר מתברר שההר הוליד עכבר. בנסיעותיו של מר נתניהו לא היה שום ניגוד עניינים, שום מימון כפול ושום דבר בלתי חוקי. היועץ המשפטי לממשלה כבר בדק את החומר שהעביר אליו המבקר ב-2013 וקבע שאין שום סיבה לפתוח בחקירה. אנו משוכנעים שכך יהיה גם עם הספיח שהועבר אליו ב-2015.

  

"מבקר המדינה קובע שנתניהו נהג בדיוק כמו שרים אחרים ושבאותה תקופה עדיין לא נקבעו הכללים לנסיעות שרים. הכללים לגבי נסיעות שרים נקבעו רק ב-2008, ואילו הדו"ח מתייחס לתקופה עד 2005. הניסיון להחיל רטרואקטיבית על נתניהו, ורק על נתניהו, כללים שנקבעו אחר כך אינו ראוי. התחושה היא שמדובר בדין מיוחד לנתניהו, ודין אחר לכל היתר. 

 

"גברת נתניהו הצטרפה לנסיעותיו של בעלה כמקובל לגבי רעיות ראשי ממשלה לשעבר ולעתים גם לרעיות שרים. הגופים החיצוניים שהזמינו את נתניהו הם גופים ציבוריים כמו הבונדס, השדולה לטובת ישראל בבריטניה, מוסדות חינוך וכדומה. נסיעות אלה היו חשובות למדינת ישראל. במהלכן גייס מר נתניהו עשרות מיליוני שקלים לטובת המדינה, התראיין עשרות פעמים בתקשורת הבינלאומית והופיע בפני גופים ציבוריים רבים לטובת ההסברה הישראלית.

 

"במשך שנים ארוכות סורקים את נתניהו ורעייתו במסרקות ברזל ולא מוצאים כלום - כי אין כלום", נמסר.

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : חיים צח, לע"מ
נתניהו ורעייתו
צילום : חיים צח, לע"מ
מומלצים