שתף קטע נבחר

אלימות במרכול: "התנפלו על העובד הערבי במכות ודרכו לו על הראש"

בזמן שמח"ש החלה בבדיקת התנהלות השוטרים שהיו מעורבים בתקיפת העובד בתל אביב, מצטברות עדויות של מה שאירע במקום. ענבל: "זה נראה כמו אספסוף שמתכוון לעשות לינץ'". עובד אחר: "השוטר טען שהוא שב"ח, אבל הסברתי שהוא ישראלי. ההתעקשות הביאה לפיצוץ"

 

 

הרוחות במרכול "סופר יודה" ברחוב אבן גבירול בתל אביב עדיין סערו הערב (יום א') בעקבות מקרה האלימות שבו תועדו שוטרי מג"ב מרביצים לעובד המקום - צעיר בן 21 מהפזורה הבדואית. שעות לאחר האירוע הגיעו בלשים למקום כדי לשוחח עם הבעלים ולהגיע לעוד עדי ראייה. במשטרה ציינו כי העובד, שסובל מחבלות בפניו, נלקח לבדיקות בבית החולים איכילוב וצפוי להשתחרר בהמשך הערב, וכי הוא נמצא תחת מעצר בטענה שתקף את השוטרים. מח"ש פתחו בבדיקת התקרית.

 

ענבל, שהייתה עדת ראייה לתקרית, סיפרה: "עברתי ברחוב וראיתי שלושה אנשים מתגודדים סביב בחור צעיר. כולם לבשו חולצות טריקו שחורות והיה נראה לי שהם מאוד אלימים בשפת הגוף שלהם. הם דחקו אותו כלפי השמשה ולא היה ברור על מה. הם צעקו עליו ואמרו לו שהוא חשוד וזה היה נראה כמו אספסוף שמתכוון לעשות לינץ' בערבי. לא הרשיתי לעצמי ללכת לשם".

 

לטענתה, בשלב זה יצא אחד מעובדי המרכול וניסה להרגיע את הרוחות, אולם זמן קצר לאחר מכן החלה המהומה. "ברגע אחד באה ערימה של אנשים ועלתה על העובד", סיפרה. "הוא החל לצעוק, התחילו לעוף שם ידיים ומכות. הייתי כל כך מזועזעת וצעקתי להם לחדול, אבל היה שם בריון שניסה להשתיק אותי כדי שלא אתערב ולא אשאל שאלות.

 

"בשלב מסוים אחד מהם כבר צעק שהוא שוטר, והיתר היכו את הבחור הערבי והתנפלו עליו. ישבו עליו ודרכו לו על הראש כשהוא יורק דם. זה היה ממש מזעזע. צרחתי ולא ידעתי את נפשי. מסביב נזהרו לא להתערב כדי לא לחטוף מכות".  

 

 

גולש שסיפר בפייסבוק על המקרה ()
גולש שסיפר בפייסבוק על המקרה
 

יוסי, עובד ב"סופר יודה" שהיה זה שניסה לפייס את השוטרים, תיאר בפני ynet את מה שאירע באותם רגעים: "יצאתי החוצה וראיתי שהם מתווכחים עם הילד בעניין תעודת הזהות. הכול היה עניין של אגו. ניסיתי לדבר עם השוטר, אמרתי שייכנס אלינו למשרד וששם הבחור יזדהה. השוטר מנגד טען שהוא שב"ח, אבל הסברתי לו שהוא ישראלי. ההתעקשות של השוטר הביאה לפיצוץ של כל האירוע".  

 

"השוטר לא מייצג את המשטרה שלנו, של המדינה - פשוט בושה וביזיון", הוסיף יוסי. "הקפיצו לפה כוחות כאילו זה אירוע טרור. האלימות לא החלה מהעובד. השוטר התקרב אליו צמוד, התגרה בו ודחק אותו לוויטרינה רק כדי שתהיה לו סיבה ללכת מכות. ברגע שהתחילו המכות, כבר לא היה מה לעשות ונכנסתי פנימה".

 

סימן נשיכה על ידו של אחד השוטרים ()
סימן נשיכה על ידו של אחד השוטרים
 

קובי כהן, מנהל רשת "סופר יודה", שחזר מול המצלמות את מה שאירע: "זה מקרה עצוב, אין צידוק למעשה הזה - גם אם העובד לא שיתף פעולה עם השוטרים. זה דבר שיש להוקיע גם מהחברה הישראלית. מישהו נכשל בהכשרה של החבר'ה האלה".

 

לדבריו, "יש היום בחברה הישראלית הלך רוח כללי של שנאה ואלימות כלפי ערבים ומיעוטים, וזה דבר שראש הממשלה והשרים צריכים לדעת להוקיע אותו. לצערי, אנו מוצאים תמיכה שלהם במקרים כאלה". בהתייחס למקרה אמר: "השוטרים טוענים שהוא תקף אותם - לא דובים ולא יער, וגם אם עשה זאת הם יכולים היו לאזוק אותו. לא יעלה על הדעת שבדיקת זהות של אדם ברחוב תיגמר בכך שעשרה בריונים יפוצצו אדם אחד".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "לאור גל פיגועי הטרור, ובאופן כללי כחלק ממשימות ביטחון הפנים, משטרת ישראל פועלת בנחישות לאיתור וסילוק שוהים

בלתי חוקיים מרחבי המדינה למען ביטחון הציבור.

 

"מתחקור ראשוני עולה כי לוחמי מג"ב זיהו צעיר שעורר את חשדם וביקשו ממנו להזדהות. החשוד סירב להזדהות תוך שהוא מגדף ותוקף את השוטרים ואף נושך את אחד מהם. על מנת לבצע את המעצר, נאלצו השוטרים להשתמש בכח בעוד החשוד ממשיך לתקוף באלימות את השוטרים.

 

"כתוצאה מעוצמת האלימות שהופנתה כלפיהם פונו שני שוטרים לקבלת טיפול רפואי בבית החולים איכילוב כשהם סובלים מחבלות ונשיכות. יחד עם זאת, בהתאם לנהלי המשטרה וכמקובל באירועים בהם נאלצים שוטרים להשתמש בכוח לצורך ביצוע תפקידם, כלל החומר ישלח לבחינת המחלקה לחקירות שוטרים. משטרת ישראל תמשיך לפעול בנחישות כנגד כל מי שמסכן את חיי האזרחים בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העובד (מוקף בעיגול) מותקף ע"י שוטרים
מומלצים