שתף קטע נבחר

צלם התבקש להתפשט במשרד רה"מ, עמיתיו החרימו את האירוע

צוות האבטחה במשרד ראש הממשלה הורה לצלם ותיק של סוכנות EPA להוריד בגדיו. הצלם סירב ועזב את המקום: "השפילו אותי". בתגובה החרימו הסוכנויות את הפגישה והתאחדות הכתבים הזרים גינתה. משרד ראש הממשלה: "אגף הביטחון פעל לפי נהלים, היחס לצלם היה מכבד ואדיב"

 

פגישת נתניהו וואלס. לא תועדה בסוכנויות הזרות (צילום :קובי גדעון, לע"מ) (צילום :קובי גדעון, לע
פגישת נתניהו וואלס. לא תועדה בסוכנויות הזרות(צילום :קובי גדעון, לע"מ)

מבוכה במשרד ראש הממשלה: צלם ותיק של סוכנות הצילום האירופית EPA התבקש להוריד את מכנסיו אתמול (ב') לפני פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקבילו הצרפתי מנואל ואלס, המבקר בימים אלו בארץ. הצלם, שהיה אחראי להעביר תמונות גם לסוכנויות זרות אחרות, החרים את האירוע ועזב את המקום - ועל כן לאף סוכנות זרה אין תמונה משם. בעקבות האירוע סירבו סוכנויות ידיעות זרות אפילו לפרסם תמונות שהפיצה לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ) בעצמה.

 

הצלם, עאטף ספאדי ממוצא דרוזי, העובד בארץ שנים רבות ובעל תעודת לע"מ, עזב את המקום לאחר שהתבקש להוריד את בגדיו במסגרת הבדיקה הביטחונית בכניסה. סוכנות EPA החליטה בתגובה לא לסקר את הפגישה, עובדה שגררה לכך שגם לסוכנויות זרות אחרות לא היו תמונות מהפגישה.

  

 

הצלם עאטף ספאדי. עזב את המקום ()
הצלם עאטף ספאדי. עזב את המקום
 

"זו לא פעם ראשונה שאני במשרד ראש הממשלה, אני נמצא שם לפחות פעם בחודש", אמר הצלם בשיחה עם ynet. "הם מכירים אותי, אני כבר 18 שנים צלם סוכנויות, ההבדל הוא שהיום גם ייצגתי את כל הסוכנויות. מאבטחת פנתה אליי וביקשה ממני לעבור בדיקה גופנית. דיברתי עם האחראי על התקשורת הזרה במשרד רה"מ, הוא הגיע לשם ונכנסתי לבדיקה גופנית. בשלב כלשהו המאבטח ביקש שאוריד את המכנסיים, הרגשתי מושפל, וסירבתי. הוא ניסה לשכנע אותי, אמר שזה כמה שניות וזה נגמר, ואמרתי שאני לא מסכים אפילו לחצי שנייה - ועזבתי".

 

הוא הוסיף: "לכתבת הזרה שהייתה איתי לא עשו בדיקה גופנית, אני לא יודע אם בדקו את השאר. הם לא אמרו למה הם רוצים לבדוק אותי, הם לא עונים, רק מקבלים הוראות. זאת הרגשה של השפלה ואפליה, הם עושים את זה לפעמים כדי להפגין כוח מול התקשורת. בסוף מה שיצא זה שבכל העיתונים בעולם אין צילומים של ראש הממשלה עם ראש ממשלת צרפת. בתום האירוע שלחתי הודעת התנצלות לסוכנויות שלא יהיו תמונות. קיבלתי מכל הסוכנויות גיבוי, כל עיתונאי שלח לי מייל, אנשים התקשרו לתמוך. כמעט כל אחד עבר את זה".

תמונה מחויכת - שלא תופיע בעיתוני העולם (צילום :קובי גדעון, לע"מ) (צילום :קובי גדעון, לע
תמונה מחויכת - שלא תופיע בעיתוני העולם(צילום :קובי גדעון, לע"מ)

אין זאת הפעם הראשונה שצלם זר מתבקש להוריד בגדים. בעבר התבקשו כתבות של רשת "אל-ערבייה" להסיר חזיות בבידוק בטחוני בכניסה לנאום של ראש הממשלה נתניהו. כמו כן התבקשו כבר בעבר צלמים ערבים להוריד מכנסיים וסירבו לעשות כן.

 

התאחדות הכתבים הזרים בישראל גינתה בחריפות את המקרה ופרסמה הודעה רשמית שבה נכתב: "אנחנו מאוכזבים לשמוע שוב שצלם שסיקר את האירוע היום עם ראש הממשלה נאלץ לקחת חלק בבדיקה ביטחונית משפילה לפני שהורשה להיכנס. הצלם מ-EPA, עיתונאי ותיק ומוערך, היה אמור לצלם תמונות של הפגישה גם עבור סוכנויות זרות אחרות.

 

"הוא התבקש על ידי צוות האבטחה של ראש הממשלה להסיר את בגדיו לפני הפגישה עם ראש הממשלה הצרפתי. הוא סרב, לא הורשה לצלם את האירוע, ועזב. כתוצאה מכך, לא הייתה כל גישה של עיתונות עצמאית עבור התקשורת הזרה, וסוכנויות זרות סירבו להשתמש בתמונות ששוחררו על ידי לע"מ. התאחדות הכתבים הזרים קוראת לסוכנויות הביטחון לכבד באירועים מסוג זה את זכויות העיתונאים, שיש להם תעודות לע"מ, ולתת להם לעשות את עבודתם בלי לדרוש שהם יהיו נתונים לבדיקות ביטחוניות אינטימיות ומשפילות".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "אגף הביטחון פועל לפי נהלים. היחס לצלם היה מכבד ואדיב, הצלם החליט שלא להשלים את תהליך הבדיקה".  

פורסם לראשונה 23/05/2016 23:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים