שתף קטע נבחר

ח"כ כבל: "לא מכיר מו"מ קואליציוני". ח"כ מרגלית: "די להיות סמרטוטים"

על רקע הפרסומים סביב האפשרות שהמחנה הציוני יחזור למו"מ על כניסה לממשלה, אומר ח"כ כבל לאולפן ynet: "הדלת לא רק נטרקה, אין בה גם שום חרך". ח"כ מרגלית: "נתניהו שוב עושה את אותו תרגיל"

 

חודש הדיון הציבורי והפוליטי על הצטרפות המחנה הציוני לממשלה, ומי שמוביל את הדרך הזאת הוא יו"ר המפלגה יצחק הרצוג, שרק בשבוע שעבר טען שהוא טורק את הדלת בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו. האם המחנה הציוני באמת יעשה את הצעד הזה? הח"כים איתן כבל ואראל מרגלית, שהתראיינו הבוקר (א') לאולפן ynet, מתעקשים שלא.

 

כבל: "אני לא מכיר שום סבב של שיחות נוסף. יתרה מכך, אני גם מתנגד לכל אמירה. הדלת לא רק נטרקה, אין בה גם שום חרך מנקודת המבט שלי. אם השלום יפצח נמצא את עצמנו במקום אחר. אבל אנחנו לא שם. אנחנו רק יכולים לתת רשת ביטחון לכל תהליך שינמיך את הלהבות. אני יכול להגיד לחברי הרצוג שאם אכן אמר אמירה כזאת, הוא טעה, כי הוא מניח אותנו על המדף בצורה מיותרת ואולי אפילו חסרת אחריות".

 

מרגלית: "כבר שנים שנתניהו מוכר לנו ולאחרים דיבורים מדיניים, הוא עבר מהדיבורים על בר-אילן לערבים עולים על האוטובוסים, ועוד פעם הוא עושה את התרגיל הזה. למגמגמים ולמגמגמות, במפלגת העבודה יש סדנה לדיבור ברור, אנחנו בונים את האופוזיציה כדי להחליף את נתניהו, לא להצטרף אליו".

חברי הכנסת מרגלית וכבל (צילום: אלכס קולומויסקי, EPA) (צילום: אלכס קולומויסקי, EPA)
חברי הכנסת מרגלית וכבל(צילום: אלכס קולומויסקי, EPA)

- אתה פוסל הצטרפות בכל תנאי? הרצוג, יחימוביץ' ואפילו כבל אומרים שבתנאים מסוימים, כמו שלום או בנט בחוץ...

"סטרט-אפים אומרים 'תדע עם מי אתה עושה עסקים'. אם יש יזם שרימה אותך פעם אחת, רימה פעמיים, גמר את מפלגת קדימה, גמר את מפלגת העצמאות, גמר את ציפי לבני, אל תאמין לו. לך תעבוד עם אנשים אחרים. כדי לעשות שלום צריך מחויבות, צריך אנשים שמאמינים בשלום, ולא כמו שאלקין הבוקר זלזל במפלגה שלנו כאילו אנחנו מפלגת עלה ירוק. אנחנו המפלגה המרכזית שמציבה אלטרנטיבה לנתניהו, אנחנו צריכים לבנות את עצמנו לבנות את האלטרנטיבה, ולהפסיק לגמגם".

נתניהו. "מנסה לצאת מהבור הפוליטי" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו. "מנסה לצאת מהבור הפוליטי"(צילום: גיל יוחנן)

- כבל, מה יקרה אם נתניהו יוציא את בנט?

"האפשרות שבנט לא יהיה חלק מהממשלה הייתה כבר בסיבוב הקודם. לא על זה נפל העניין. דיברנו על המשפט הפשוט הזה, 'שתי מדינות לשני עמים', ואת זה לא הסכים נתניהו להכליל בתוך ההסכם הקואליציוני".

 

- אבל הנה הוא עשה את זה, הוא אומר את זה, ליברמן אומר את זה, אז נפתרה הבעיה הזו?

"לא נפתרה שום בעיה. אתה יכול לומר מבוקר עד ערב שתי מדינות לשני עמים. בשביל להפגין רצינות צריך שהמשפט יהיה חלק מההסכם הקואליציוני. ראש הממשלה אמר בצורה ברורה: אין לי יכולת להעביר את זה בתוך הקואליציה ובוודאי בתוך הליכוד".

 

ח"כ מרגלית: "מספיק להיות סמרטוטים, אנחנו מפלגה שהובילה מדינה וצריכה לחזור להוביל אותה. אני בא עכשיו מז'נבה, נפגשתי עם עשר מדינות ערביות, דיברנו שם על פרויקטים כלכליים אזוריים. כשבן אדם הולך לעשות הסכם מדיני, הסכם כלכלי, הסכם אזורי, אתה רואה את הרעיונות משפריצים לו מהראש. אתה רואה אנשים שעובדים על הדברים. כרגע אני רואה סביב נתניהו אנשים שרק זורקים רעל על כל אפשרות של הסתכלות והליכה קדימה".

 

- אתה פוסל לחלוטין כל מגע איתו?

"אני אומר למפלגה שלי בואו נהיה אופוזיציה. כל הספקולציות שנתניהו עשה זה כדי להוציא את עצמו מהבור הפוליטי. הוא מתרסק, אנחנו לא צריכים לתת לו יד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, EPA
הח"כים אראל מרגלית ואיתן כבל
צילום: אלכס קולומויסקי, EPA
מומלצים