שתף קטע נבחר

היועמ"ש יבדוק אם איש עסקים צרפתי שהסתבך תרם מיליונים לנתניהו

מנדלבליט הורה להתחיל בבחינה מקדמית של עדות שנחשפה במשפט ההונאה שמתנהל בפריז נגד ארנו מימרן, איש עסקים יהודי, ולפיה הוא העביר לראש הממשלה מיליון אירו למימון מערכת בחירות. לשכת רה"מ: "מימרן תרם לפעילות ציבורית של נתניהו בתחילת שנות ה-2000, כשמר נתניהו היה אזרח פרטי ולא מילא כל תפקיד פוליטי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו וארנו מימרן (צילום: AFP, רויטרס) (צילום: AFP, רויטרס)
ראש הממשלה בנימין נתניהו וארנו מימרן(צילום: AFP, רויטרס)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הורה להתחיל בבחינה מקדמית של עדויות שנחשפו במשפט המתנהל בצרפת ועל פיהן קיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו מיליוני שקלים מהמיליונר הצרפתי היהודי ארנו מימרן, שעומד לדין בבית משפט בפריז בגין הונאת ענק. כך דווח אתמול (יום א') בערוץ 10. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו לא קיבל ממירן כל תרומה אסורה. "מימרן תרם לפעילות ציבורית של נתניהו בתחילת שנות ה-2000, כשמר נתניהו היה אזרח פרטי ולא מילא כל תפקיד פוליטי", נמסר בתגובה.

 

על פי תחקיר של עיתון "הארץ" והאתר הצרפתי "מדיה פארט", ראש הרכב השופטים העיר בדיון כי חומר הראיות מצביע על תשלום של מימרן לנתניהו. ראש הממשלה מסר כי מדובר בשקר וכזב.

 

ההערכה היא שהיועץ המשפט לממשלה מבקש לבדוק מה נאמר בדיוק בדיוני בית המשפט כדי להתרשם בדרך משפטית ולא דרך סיקור עיתונאי. ייתכן שאף תיעשה פניה לשלטונות המשפט בצרפת כדי לברר פרטים מוסמכים על הנושא.

 

ממשרד המשפטים נמסר הערב בתגובה: "כפי שמסרנו לפני מספר ימים, פניות בנושא הפרסומים בצרפת בדבר עדותו של מר מימרן נבחנות על-פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, אשר הורה על כך באופן מיידי עם קבלתן. בשלב זה לא נוכל לפרט באשר לטיפול בנושא, מטעמים ברורים. יובהר כי בעניין זה אין שינוי מאז הודעתנו האחרונה, וכל פרסום בנושא הוא באחריות המפרסם בלבד".

 

על פי הפרסום ב"הארץ", לאחר חילופי הדברים בין ראש ההרכב לסנגור אמר מימרן בעצמו: "מימנתי את נתניהו ברמה של בערך מיליון אירו. זה היה למערכת הבחירות שלו. אז ב-2009, כשהוא אכן נבחר מחדש לראשות ממשלת ישראל, נסעתי לישראל ונפגשנו". ראש ההרכב שאל את מימרן אם קיבל את הסכום בחזרה, ונענה בשלילה.

 

מימרן לא ציין עבור איזו מערכת בחירות העביר לכאורה כספים לנתניהו. על פי חוק המפלגות והוראות מבקר המדינה, אסור למועמד לבחירות לכנסת לגייס מתורם יחיד יותר מ-11,480 שקל. בהתמודדות על ראשות מפלגה, אסור למתמודד לקבל מתורם יחיד יותר מ-45,880 שקל.

 

תחקיר משותף ל"הארץ" ולאתר הצרפתי "מדיהפארט", שפורסם בחודש אפריל, העלה עדויות לפיהן מימרן מימן בעבר לנתניהו ולמשפחתו חופשות בהרי האלפים ובריביירה הצרפתית, וכן השאיל לו את דירתו ברובע ה-16 ולקח אותו למועדון יוקרתי בעת ביקוריו של נתניהו בפריז. 

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "נתניהו לא קיבל כל תרומה אסורה ממימרן. כל טענה אחרת היא שקר. מימרן תרם לפעילות ציבורית של נתניהו בתחילת שנות ה-2000, כשמר נתניהו היה אזרח פרטי ולא מילא כל תפקיד פוליטי. פעילות זו כללה הופעות תקשורתיות ומסעות הסברה רבים בחו"ל לטובת מדינת ישראל, ונעשתה בהתאם לחוק. מימרן שעומד לדין על מעשה הונאה בהיקף של מאות מיליוני דולרים, מנסה להסיט את תשומת הלב ממשפטו על ידי הונאה נוספת".


פורסם לראשונה 05/06/2016 21:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, רויטרס
ראש הממשלה נתניהו וארנו מימרן
צילום: AFP, רויטרס
מומלצים