שתף קטע נבחר

מבקר המדינה: טיוטת צוק איתן לא נשלחה למבוקרים בדואר

מבקר המדינה התייחס להדלפה על כך שהוא צפוי למתוח ביקורת על הצמרת המדינית והביטחונית בדו"ח שיפרסם בנושא צוק איתן ורמז שהיא הגיעה מאחד המבוקרים: "לצערי הייתה הדלפה על אף שהוגשה באופן אישי. זה מצער ולא ראוי"

 

מבקר המדינה יוסף שפירא מתח היום (ב') ביקורת על הדלפת המידע לקראת פרסום הדו"ח שלו בנושא מבצע צוק איתן. "הגשתי טיוטה שסווגה כסודית ביותר, ולצערי הייתה הדלפה וזה מצער וממש לא רצוי", אמר המבקר בכנס לשכת רואי החשבון באילת.

 

לפני חודש דווח כי המבקר שפירא צפוי למתוח ביקורת נוקבת על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. טיוטה של הדו"ח הסודי הוגשה לחברי הקבינט שכיהנו בתקופת המבצע.

 

שפירא אמר היום: "דו"ח צוק איתן חשוב מאוד. אני חושב שלציבור מגיע לדעת מה קרה. צריך ללמוד ממנו, ללמוד לקחים, ולכן החלטתי להקים צוות מיוחד שיכין דו"ח. בדו"ח יש כמה פרקים, בהם נושא היחסים בקבינט הביטחוני והמשמעויות של זה. לצערי הייתה הדלפה על אף שהוגשה למי שהיה נוגע בדבר באופן אישי ולא בדואר ולא על ידי מזכירות".

כועס על ההדלפה. המבקר שפירא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כועס על ההדלפה. המבקר שפירא(צילום: גיל יוחנן)

שפירא ציין גם כי "יש עוד פרק אחד בדו"ח של צוק איתן והוא קשור לדין הבינלאומי. אני חושב שזה נושא שחשוב מאוד למדינת ישראל, והפעם כדי שלא תהיה זליגה החוצה אנחנו נוקטים אמצעים חמורים יותר. אנחנו נוציא אותו במסגרת אחת ולא פרק-פרק, ולכן זה לוקח זמן".

 

לפי הדיווח שפורסם על הדלפת המידע, בטיוטה נטען בין השאר כי נתניהו ויעלון לא עדכנו את הקבינט בהתרעת השב"כ מפני עימות צבאי אפשרי מול חמאס בחודש יולי 2014, וכי קבינט ממשלת נתניהו לא דן מעולם באיום המנהרות עד מבצע צוק איתן. הרמטכ"ל לשעבר גנץ צפוי לספוג ביקורת על הערכות צבאיות שסיפק לקבינט.

 

גורמים שקראו את טיוטת הדו"ח אמרו ש"מדובר בדו"ח חמור בהרבה מדו"ח וינוגרד שניתח את כשלי מלחמת לבנון השנייה". גורמים פוליטיים הוסיפו כי דו"ח המבקר הוא פצצה פוליטית מתקתקת שתציג את מבצע צוק איתן ככישלון חמור "אפילו יותר ממלחמת לבנון השנייה". לדבריהם, הדו"ח יחשוף ששום דבר לא השתנה והלקחים לא נלמדו.

 

בסביבת נתניהו טענו כי מדובר ב"דו"ח לא רציני של מבקר לא רציני". מקורבי ראש הממשלה דחו על הסף את הממצאים וטענו: "המבצע נוהל בשקיפות והסתיים בהצלחה, כל היתר אלו השמצות". עוד טענו בסביבת ראש הממשלה כי הקבינט התכנס פעמים רבות, כולל ספציפית לדיון באיום המנהרות.

 

בעקבות הפרסום קראו הורים שכולים לפרסם את הדו"ח. אילן שגיא, שבנו ארז ז"ל נפל בתקרית הפילבוקס במבצע בעזה לפני שנתיים, אמר: "הנושא חייב לצאת לאור בצורה חד-משמעית, שכולם יידעו וייראו את התנהלות הממשלה. זה חשוב למשפחות. אני מקווה שהדו"ח יפורסם ולא יטייחו את הדברים".

 

שמואל לביא, אביו של סרן ליעד לביא ז"ל שנפל בקרב, אמר כי הורים שכולים נוספים ביקשו לקבל את הדו"ח, "כי יש להם זכות". בקשר לממצאים הקשים שמסתמנים, אמר: "זה לא מפתיע, כך המדינה מתנהלת במשך שנים וזה לא דבר חדש. המבצע הזה נמשך יותר ממה שהיה צריך. זה כואב. מה מפתיע בדו"ח? ששר הביטחון וראש הממשלה ממדרים את חברי הקבינט? זו לא הפתעה שלא הייתה במחוזותינו. זו המדינה שלנו, לטוב ולרע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
המבקר שפירא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים