שתף קטע נבחר

סערת סדן: דרעי החרים דיון בוועדה בכנסת

יו"ר ש"ס החרים דיון במחאה על דבריו של יו"ר חדשות 10 הנכנס כי הוא שונא את ש"ס. דרעי יכנס ישיבת סיעה כדי לדון במצב. יו"ר ועדת העבודה ח"כ אלאלוף מכולנו ביטל את דיון הוועדה במחאה. השר אזולאי מש"ס ל-ynet: "זה משבר. לא רואה פתרון פרט להתפטרות סדן"

 

 

משבר פוליטי ועדתי בעקבות מינויו של רמי סדן ליו"ר חדשות 10. יו"ר ש"ס השר אריה דרעי ביטל הבוקר (יום ד') את הגעתו לדיון של ועדת הפנים במחאה על דבריו של רמי סדן, שאמר: "אני שונא את תנועת ש"ס ואת דרעי הגנב". במקביל, יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות ח"כ אלי אלאלוף מכולנו ביטל את הישיבה הראשונה של הוועדה הבוקר גם כן במחאה על הדברים שאותם הגדיר גזעניים. דרעי כבר נפגש יו"ר הקואליציה מהליכוד ח"כ דוד ביטן ולאחר מכן כינס את סיעתו כדי לדון במשבר.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

בדיון בוועדת הפנים אמור היה דרעי לפרוש את עיקרי מדיניותו בנושא מסתננים ומבקשי מקלט. בדיון משתתפים נציגי משרדי הממשלה, תושבים מדרום תל אביב, מבקש מקלט ופעילי עמותות סיוע, שמתחו ביקורת על היעדרותו של יו"ר ש"ס. "חלפו שלוש שנים וחצי וארבעה שרי פנים. למה שר הפנים לא פה? אני לא מופתעת. אני לא מצליחה לדבר איתו מהרגע שנבחר", אמרה שפי פז, אחת מהפעילים הבולטים. יו"ר הוועדה, דודי אמסלם, השיב לה: "שר הפנים רצה להשתתף וביקש להשתתף. הוא התקשר אליי לפני שעה ולא בא מסיבות אישיות, וזה בסדר".

 

"נחרדתי לשמוע את הדברים המיוחסים למר סדן", כתב מוקדם יותר ח"כ אלאלוף בהודעה שהפיץ. "אין מקום לאדם, במיוחד במעמדו החדש, להפיץ שיח של שנאה, בידול ופלגנות. כחבר במפלגה חברתית ואדם שעוסק כל חייו בצמצום פערים וחיזוק הפריפריה, לא אתן להתבטאויות כאלה לעבור על סדר היום".

 

עם תחילת הישיבה אמר אלאלוף: "אני מתנצל בפני הנוכחים שטרחו ובאו, אבל אני סוגר את הישיבה מיד. מצאתי לנכון למחות ולבטל את הישיבה כאקט מחאה לדברים הגזעניים הנשמעים בתקשורת, במיוחד אלה המיוחסים לרמי סדן. אין מקום לאיש כזה, המבטא גזענות ופוגע באנשים, בתפקיד ציבורי. הגיע הזמן להילחם בתופעה הזאת. עמדתי מגובה עם שר האוצר, ראש הסיעה שלי, ומתואמת איתו".

 

ח"כ אילן גילאון (מרצ) שהגיע לדיון, אמר לאלאלוף: "אני מברך אותך על צעד זה, כך צריך לנהוג יו"ר ועדה". ח"כ עבדאללה אבו-מערוף (הרשימה המשותפת) הוסיף: "מצטרף לדברים ומברך אותך".

 

המשבר עם ש"ס גורר גם היערכויות חדשות בקואליציה. יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, התקשר לח"כ חיים ילין מיש עתיד בבקשה לארגן שלושה קיזוזים בתמורה להעברת חוק שלו. ביש עתיד סירבו לבקשה. יו"ר הקואליציה ייפגש הבוקר עם יו"ר ש"ס השר אריה דרעי. בשל המשבר, לקואליציה אין כרגע רוב להעביר הצעות חוק.

 

"אין עשן בלי אש". דוד אזולאי (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
"אין עשן בלי אש". דוד אזולאי(צילום: עמית שאבי)

"עצם העובדה שיש ויכוח על דבר כזה אומר שאין עשן בלי אש, שיש דברים בגו", אמר שר הדתות דוד אזולאי מש"ס בראיון לאולפן ynet. "הדברים נאמרו אולי בצורה כזו אולי בצורה אחרת, אבל הם דברים חמורים, שאי-אפשר לעבור עליהם לסדר היום. רמי סדן צריך לשים את המפתחות וללכת הביתה, אין פשרות בעניין הזה, ואין שום פתרונות אחרים", הבהיר.

 

אזולאי הודה כי קיים משבר קואליציוני בעקבות האמירות שיוחסו לסדן: "אנחנו נמצאים כרגע במשבר. הודענו שאנחנו לא הולכים לדיוני הכנסת, על כל המשתמע מכך. ויום רביעי זה יום של חקיקה,

ימים של הצבעות, ואנחנו לא נמצאים שם, כל הסיעה".

 

סדן נחשב מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו ואף שימש בעבר יועצו. "אני מאמין שגם ראש הממשלה לא מעוניין שדברים כאלה ייאמרו. בוודאי שהם לא נאמרו על דעתו של נתניהו, שאינו חושב כמו סדן. אני חושב שזו פגיעה בכבודו של נתניהו", אמר אזולאי.

 

יו"ר כולנו שר האוצר משה כחלון אמר הבוקר: "הגיע הזמן שכל אנשי הציבור שיש להם השפעה ייזהרו בדבריהם, יש מספיק שסעים ופילוג בחברה ואין צורך להחמיר את המצב. מדובר באמירות אומללות וחמורות. לבוחרי ש"ס ולאריה דרעי מגיעה התנצלות. אם הוא לא יעשה את זה צריך לחזור למי שמינה אותו".

 

אתמול הכחיש סדן בתוקף את האמירות שיוחסו לו ואמר בשיחה עם "ידיעות אחרונות": "צר לי אם מסלפים דברים ולוקחים חצאי דברים שכאילו נאמרו בישיבה לפני שבוע ולא דיברו עליהם עד לבחירתי. ואם מישהו בש"ס נפגע מהדברים הללו אני מתנצל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
משבר. אריה דרעי ורמי סדן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים