שתף קטע נבחר

הקולות במגזר הערבי: "למחבלים האלה לא מגיע לנשום אוויר"

ראשי רשויות ערבים נפגשו עם יהודים, גינו את הפיגוע בתל אביב והביעו זעזוע מהאירוע. פעילה בעמותה למען דו-קיום: "לא מייצג את האיסלאם". מנהל בית ספר ערבי בעמק יזרעאל: "מוטלת עלינו החובה למנוע את הפיגוע הבא"

 

במפגש מיוחד של ראשי רשויות במגזר הערבי נשמע גינוי חריף לפיגוע הרצחני במתחם שרונה בתל אביב שלשום (ד'), שבו נרצחו ארבעה בני אדם בידי שני מחבלים תושבי יטא שליד חברון. תושבים אמרו כי "מבצעי הפיגוע הם פושעים ולא בני אדם. לא מגיע להם לנשום אוויר".

 

אתמול בשעות הערב התקיים בעיריית טייבה מפגש של ראשי רשויות ערבים עם תיירים יהודים. ראשי הרשויות גינו את הפיגוע וקראו להמשיך לשמור על היחסים הטובים בין ערבים ליהודים, וביקשו שהפיגועים לא ייפגעו בחיים המשותפים.

"למרות הימים הקשים צריכים להתמודד ולנצח". המפגש בעיריית טייבה ()
"למרות הימים הקשים צריכים להתמודד ולנצח". המפגש בעיריית טייבה


ראש העיר טייבה, עו"ד שעאע מנסור מסארוה, אמר במפגש כי "למרות הימים הקשים צריכים להתמודד עם הקשיים ולנצח. אנו מגנים כל מעשה הרג של אנשים חפים מפשע משני הצדדים. הכיבוש צריך להסתיים בכדי שהשלום ישרוד ונוכל לחיות בשלווה".

 

עוד אמר כי הוא "קורא לכל השפויים במדינה ואומר להם שחשוב לנו להוקיע ולנצח את הקיצונים ואת השנאה כדי להמשיך את חיינו בצורה הכי טובה וללא אלימות". מסארוה הוסיף כי טייבה פתוחה תמיד ליהודים וערבים. "אצלנו מכבדים את האחר, וכל מבקר יהודי או ערבי ירגיש כמו בבית".


נסרין מורקוס מעמותת "סיכוי", שהגיעה עם קבוצת היהודים, אמרה כי "אנחנו מגנים את הפיגוע ומתנגדים לקשור את חודש הרמדאן לפיגוע. החודש הזה הוא חודש של רוחניות וסבלנות, ומה שהתרחש בתל אביב לא מייצג את האיסלאם. עמותת "סיכוי" עושה את כל המאמצים כדי לקדם את החיים המשותפים במדינה".

 

מחמד גבארה, תושב טייבה וסגן מנהל בית הספר היסודי אבן ח'לדון, סיפר כי אתמול ביקרו אצלם יהודים שהגיעו כדי להכיר את העיר מקרוב. "לפיגוע לא הייתה השפעה שלילית על הביקור, והמשכנו לפי המתוכנן. הפיגועים לא יהרסו את זה. כולנו רוצים לחיות יחד עם היהודים ולהמשיך בביקורים המדהימים".

 


נאיל זועבי, מנהל בית הספר היסודי טמרה העמק ופעיל חברתי למען דו-קיום ואזרחות פעילה, אמר כי הזדעזע לשמוע על הפיגוע. "תהיתי אם יש דבר יותר אכזרי מזה – לרצוח אנשים על לא עוול בכפם? פיגוע כזה ראוי לכל גינוי, אך לא מספיק לדבר, צריך גם לעשות. עלינו, האזרחים בישראל, מוטלת החובה למנוע את הפיגוע הבא. פגיעה באזרחים היא קו אדום שאסור לעולם לחצות אותו. מכאן אני שולח תנחומים כנים למשפחות הנרצחים, שאלוהים יחזק אותם, ומאחל החלמה מהירה ורפואה שלמה לנפגעים".

 

הוא ציין כי "התקווה שלי היא שכל ההנהגה הערבית בישראל תקום ותגנה את הפיגוע בלשון חדה. אין לי אלא לקוות שלא נראה עוד אירועים כאלו".


עמאד, תושב אזור המשולש, אמר כי "אנחנו האזרחים הערבים חלק ממדינת ישראל ולא נקבל מעשי טרור שהורסים לנו את הכל. הפיגוע הזה לא יתרום בכלום, ורק יסבך את העניינים ויוביל אותנו למצב קשה ביותר. בסוף אלו אנחנו הערבים שמשלמים את המחיר על מעשה שלא רצינו בו, שבוצע על ידי שני אנשים שלדעתי לא מגיע להם לנשום אוויר".

 

עו"ד עאדל בדיר, תושב כפר קאסם, אמר כי "כאזרחי המדינה אנו מגנים בכל תוקף פעולה נגד אזרחים, ומאחלים החלמה מהירה לפצועים. המקרים האלו לא ישנו את היחסים בין שני העמים, ונמשיך לחיות בשלום ובשלווה".

 

לדבריו, "בכל צד יש אנשים שעושים פעולות נפשעות, וזה לא צריך להשפיע על כולם. האוכלוסייה הערבית נפגעה יותר מאשר פגעה, וכולם רוצים לחיות חיים רגילים. אנחנו לא צד בכל הסכסוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"פיגוע כזה ראוי לכל גינוי"
מומלצים