שתף קטע נבחר

הורשע המחבל מהפיגוע בארמון הנציב

בילאל אבו גאנם מג'בל מוכבר, שרצח שלושה ישראלים לפני שמונה חודשים, הורשע בביצוע הפיגוע לאחר שהסדר הטיעון שנחתם עמו נדחה. הפרקליטות דורשת לגזור עליו שלושה מאסרי עולם מצטברים ועוד 70 שנה בגין ניסיונות הרצח

 

 

 

 

הסדר הטיעון נדחה על ידי בית המשפט. אבו גאנם (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הסדר הטיעון נדחה על ידי בית המשפט. אבו גאנם(צילום: גיל יוחנן)

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע בצהריים (יום ב') את בילאל אבו גאנם, תושב ג'בל מוכבר בירושלים, בביצוע הפיגוע בארמון הנציב באוקטובר האחרון שבו נהרגו שלושה ישראלים. בית המשפט הרשיע את המחבל בשלושה מעשי רצח, שבעה ניסיונות רצח וסיוע לאויב במלחמה.

 

ההרשעה התקבלה לאחר שבית המשפט דחה את הסדר הטיעון שהוסכם בין הפרקליטות לבין סנגוריו של אבו גאנם, מכיוון שאבו גאנם סירב לעמוד בפני בית המשפט ולהודות במעשים. לאחר ההרשעה החל שלב הטיעונים לעונש, שבו דרש התובע עו"ד אורי קורב לגזור על המחבל שלושה מאסרי עולם מצטברים ועוד 70 שנה עבור ניסיונות הרצח.

 

לפי ההסדר, אבו גאנם אמור היה להודות במעשים שמיוחסים לו בכתב האישום ולרצות עונש של שלושה מאסרי עולם מצטברים. עם זאת, בחודש מרס התפוצץ הסדר הטיעון ברגע האחרון, לאחר שאבו גאנם סירב לעמוד בפני בית המשפט. סנגוריו, עורכי הדין מוחמד מחמוד וטארק ברגות, ביקשו מבית המשפט לקבל את הסדר הטיעון כשהוא יושב, אך השופט יורם נועם סירב ואמר: "לא נשמע דבר מפיו של הנאשם כשהוא מסרב לעמוד כמקובל".

 

זירת הפיגוע בארמון הנציב באוקטובר. שלושה ישראלים נרצחו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע בארמון הנציב באוקטובר. שלושה ישראלים נרצחו(צילום: רויטרס)
 

בתגובה הודיעו הסנגורים כי לא יתנגדו להגשת חומר הראיות לבית המשפט, הכוללים את הודאותיו במשטרה בביצוע המעשים, לא ינהלו חקירה נגדית ואבו גאנם לא יעיד. עם זאת, בסיכומים מטעמם הם הודיעו כי לעמדתם אין בחומר הראיות בכדי להרשיע את אבו גאנם בעבירת סיוע לאויב במלחמה, בניגוד לסיכום בהסדר הטיעון.

 

"הנאשם התווכח איתי על כרטיס מעבר באוטובוס. הוא התווכח איתי על 5.90 שקלים והיה לו אקדח בחגורה. זה לא עוזב אותי", העיד ישראל זקן, שהיה נהג האוטובוס במהלך הפיגוע. "לאחר מכן התחלתי לשמוע יריות באוטובוס. הדלתות נפתחו ואחרי חצי דקה ננעלו אוטומטית, וחלק מהנוסעים ננעלו באוטובוס. זה גם דבר שמשאיר צלקת".

 

זקן הוסיף: "החבר שלו שנהרג (המחבל השני; י"פ) היה מעליי עם סכין. קפצתי החוצה והוא דילג אחריי עם סכין. זו גם תמונה שלא עוזבת אותי. הוא והחבר שלו ישבו על האוטובוס וניסו להזיז אותו. הייתי בלי נשק ולבד. זה מלווה אותי עד היום. כשהגיעו כוחות הביטחון והסתיים האירוע, נכנסתי פנימה. בן אדם כזה יורה בשני אנשים מבוגרים בני 70? זה לא נתפס.

אצלנו אין דבר כזה. מאז הפיגוע אני לא עובד בשכונת ארמון הנציב, לא עובד באוטובוס אקורדיון. אני בטיפול פסיכיאטרי וזה מלווה אותי עד היום".

 

אבו גאנם ובהא עליאן עלו ב-13 באוקטובר על אוטובוס בקו 78 ברחוב עולי הגרדום שבבירה, פתחו באש לעבר הנוסעים ודקרו כמה מהם. שלושה ישראלים נרצחו בפיגוע: חביב חיים (78), אלון גובברג (51) וריצ'רד לייקין (76), ושבעה נפצעו באורחים שונים.

 

השניים עלו לאוטובוס, ולאחר שסימנו זה לזה באות מוסכם הם פתחו במתקפה הרצחנית. אבו גאנם ירה באקדח, בעוד עליאן דקר בסכין. גם לאחר שהתחמושת באקדח אזלה והסכין נשברה, המשיכו השניים לחנוק נוסעים בידיהם עד ששוטרי מג"ב הגיעו למקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בילאל אבו גאנם
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים