שתף קטע נבחר

מסתמן: ח"כים יוכלו לעלות שוב להר הבית

המשטרה הודיעה ליו"ר הכנסת כי אין מניעה לעלות להר הבית. בעקבות כך תתכנס ועדת האתיקה על מנת להסיר את האיסור

האם חברי הכנסת חוזרים לאחד האתרים הנפיצים ביותר במזרח התיכון? ועדת האתיקה של הכנסת תתכנס מחר (יום ג') על מנת לדון בהסרת איסור העלייה של הח"כים להר הבית בעקבות הערכת מצב של המשטרה. כך דווח לראשונה בחדשות ערוץ 2.

 

נציגי המשטרה הגיעו לפגישה אצל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בעקבות בקשת חברי הכנסת מהסיעה הערבית המשותפת, ושם הודיעה המשטרה כי לנוכח הערכות מצב שונות שהתקיימו במטה הארצי ובמחוז ירושלים בפרט יתאפשר לחברי הכנסת לעלות להר הבית לאחר הרמדאן.

אחרי שמונה חודשים: חברי הכנסת עשויים לחזור להר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אחרי שמונה חודשים: חברי הכנסת עשויים לחזור להר(צילום: EPA)

לפני כשבועיים פנו חברי הכנסת הערבים ליו"ר הכנסת אדלשטיין בבקשה שיתיר להם לעלות להר בימי הרמדאן ואף לאחר מכן, בין היתר בטענה שהדבר שולל חופש תנועה של הח"כים ומפלה אותם לרעה לעומת אזרח רגיל - מצב שאמור להיות בדרך כלל הפוך לנוכח חסינות חברי הכנסת.

 

בעקבות כך פנה אדלשטיין למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, ולמפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, בבקשה לדון בנושא וזימן אותם לפגישה. לאחר ששמע את עמדתם החליט יו"ר הכנסת לפעול לביטול האיסור של ועדת האתיקה, ולאחר מכן ייתכן שהמשטרה תשנה את ההנחיות בהתאם להערכות המצב המעודכנות.

 

אחד מהתרחישים הצפויים הוא שהמשטרה תאפשר לח"כים ערבים לעלות להר הבית כבר בימי הרמדאן, ואילו ח"כים יהודים יוכלו לעלות בתום החג המוסלמי. אחד הח"כים שצפויים לעלות להר עם הסרת האיסור הוא יהודה גליק, שנכנס בחודש האחרון לתפקידו במשכן. ח"כ גליק, אחד מהפעילים הבולטים במאבק לאפשר תפילה יהודית בהר הבית, ציין עם היבחרו כי לא יעבור על ההוראות ולא יעלה להר הבית עד אשר הדבר יותר. במשטרה בחרו שלא להתייחס לדברים.

 

המצב המתוח סביב הר הבית עם פרוץ גל הטרור הנוכחי, הוביל את ראש הממשלה בנימין נתניהו באוקטובר האחרון לאסור עלייה של שרים וחברי כנסת יהודים וערבים להר הבית. הנחיה גררה ביקורת קשה בתוך הממשלה, ותרעומת מצד חברי כנסת מהרשימה המשותפת שתקפו את נתניהו ואמרו כי אין לו זכות להחליט

 דבר כזה.

 

ההנחיה התקבלה לנוכח הערכות מצב של המשטרה וגופי הביטחון כי עליית נציגי ציבור מלהיטה את הרוחות. במכתב ששלח המפכ"ל אלשיך לראש הממשלה וליו"ר הכנסת לפני חג הפסח חודדה הערכת מצב זו.

 

בסוף אוקטובר 2015 החליט ח"כ באסל גאטס מהרשימה הערבית המשותפת להפר את ההוראה ולעלות להר הבית. "אני פה כדי לומר לנתניהו שאין לו ריבונות בירושלים וגם לא באל-אקצה", אמר אז ח"כ גאטס בסרטון שפרסם. "הכיבוש ואתה (נתניהו) סופכם לאבדון".

 

גאטס, נוצרי בדתו, אמר עוד בסרטון כי "אתה (נתניהו) והכיבוש שלך לא שולטים במקום ולא תמנעו מעמנו לקיים את זכותו בתפילה ובביקור אל-אקצה. המקום הקדוש הזה יישאר אתר תרבותי ערבי איסלאמי בלבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים