שתף קטע נבחר

תמונה: הגלקסיה המבודדת והלא סדורה

UGC 4879 היא למעשה גלקסיה שגודלה קטן מאחרות וצורתה מבולגנת יותר, ואין לה את המערבולת הפוטוגנית שאנחנו רגילים לראות או צורה כוללת של אליפסה

 

 (צילום: נאס"א) (צילום: נאס
(צילום: נאס"א)

 

טפטוף הכוכבים הפזורים ברחבי התמונה המרהיבה הזו שפורסמה בימים האחרונים באתר סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) מרכיבים את הגלקסיה הננסית והלא-סדורה UGC 4879. הגלקסיה המעניינת והמבודדת נקלטה בעדשת טלסקופ החלל "האבל".

 

כפי שהגדרת הגלקסיה מרמזת - למעשה מדובר בגלקסיה שגודלה קטן מאחרות וצורתה מבולגנת יותר, ואין לה את המערבולת הפוטוגנית שאנחנו רגילים לראות או צורה כוללת של אליפסה. כמו כן, הגלקסיה היא מאוד מרוחקת מאחרות. ישנן כ-2.3 מיליון שנות אור בין UGC 4879 לבין השכנה הקרובה ביותר, Leo A. מדובר במרחק דומה לזה שבין שביל החלב לאנדרומדה.

 

בידודה של הגלקסיה הזו משמעותו שאין לה אינטרקציה עם גלקסיות שכנות, ועל כן מדובר במקרה בוחן אידיאלי לחקר היווצרות כוכבים ללא תלות בגלקסיות אחרות או קשר עמן. מחקרים שנעשו עד כה על UGC 4879 העלו כי ב-4 מיליארד השנים הראשונות לאחר המפץ הגדול נרשמה כמות משמעותית של היווצרויות כוכבים, אך לאחר מכן הגיעה הפוגה משונה בת כ-9 מיליארד שנים שהסתיימה לפני כמיליארד שנים עם מעין הצתה מאוחרת של היווצרויות כוכבים.

 

עם זאת, הסיבה להתנהגות הזו, הסבירו באתר הרשמי של נאס"א, עדיין נותרה בגדר תעלומה, והגלקסיה המבודדת ממשיכה לספק חומר לימוד בשפע עבור אסטרונומים שמחפשים להבין את התעלומות המורכבות של היווצרות כוכבים ברחבי הייקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים