שתף קטע נבחר

ברקע המשבר עם ארה"ב: אושרה בנייה יהודית בסילוואן

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים אישרה מתן היתר להקמת מבנה בן שלוש קומות לעמותת עטרת כהנים בשכונת סילוואן. סיעת מרצ בירושלים טוענת כי מדובר במחטף: "התוכנית סותרת את קידום השלום, כולנו נסבול מההפקרות". מגישי ההיתר: "נעשה צדק היסטורי עם ההתיישבות"

 

הקרב על סילוואן. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הקרב על סילוואן. ארכיון(צילום: רויטרס)
 

 

כמה שעות בלבד אחרי שהבית הלבן הביע את התנגדותו להגדלת הסיוע לישראל להגנה מפני טילים, אישרה הבוקר (יום ד') הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים מתן היתר להקמת מבנה שנוי במחלוקת בשכונת סילוואן בדרום-מזרח העיר. המבנה בן שלוש קומות, ששייך לעמותת עטרת כהנים, היה אמור להיות נידון לפני שבועיים אך ירד מסדר היום בשל לחצים מדיניים.

 

הנושא דורג במקום ה-70 בסדר היום, אלא שיו"ר הוועדה וממלא מקום ראש העיר, מאיר תורג'מן, החליט להעלות את הנושא כבר בתחילת יום הדיונים בנוכחות של שני חברי ועדה בלבד. השניים, ישראל קלרמן ויוחנן ויצמן שמשתייכים לסיעות החרדיות במועצה, אישרו עם תורג'מן את הקמת המבנה פה אחד.

 

לורה ורטון, חברת מועצת העיר מטעם מרצ, טוענת כי מדובר במחטף. לדבריה, "ההחלטה של הוועדה היום היא שערורייה נוספת ביוזמת עיריית ירושלים, המיועדת לעשות רעש, להביע את אמון ראש העיר בימין הקיצוני השולט בו, ולקדם על הקרקע תוכניות שסותרות כל תוכנית לשלום והחוק הבינלאומי. מדובר בתוכנית פוליטית שאפילו לא עומדת בתבחינים מקצועיים".

 

ורטון אמרה עוד כי "יו"ר הוועדה מאיר תורג'מן דרש לשנות את סדר היום ובמקום לדון בתוכנית לפי הסדר המודפס, הקפיץ את הנושא של סילוואן לראש הדיונים, כשהוא ידע שהנושא בעייתי ומעורר ויכוח. לא סתם הוא נדחה בעבר ולא נדון. חבל שאין מי שיעצור את ההשתוללות בעירייה, שמביישת את

תושביה ומסכנת גם את מעט השקט וגם את מעמדנו בעולם. העירייה הפכה לקרקס וכולנו נסבול מההפקרות".

 

מנגד, עו"ד אלדד רבינוביץ' אמר בשם מגישי בקשת היתר הבנייה מעמותת עטרת כהנים כי "אנו מברכים את עיריית ירושלים על אישור היתר הבנייה על אדמות היהודים בכפר השילוח. מדובר בעשייה של צדק היסטורי עם ההתיישבות שהתחילה את העלייה הראשונה ומאז עוברת טלטלות ותקופות לא פשוטות. אנו מאמינים שאישור זה מהווה אמירה ברורה על כוונות עיריית ירושלים לפתח את השכונה לרווחת תושביה כולם".

 

מעמותת עיר עמים, שפועלת לקידום שוויון בירושלים, נמסר: "ממשלת נתניהו אפשרה לממש מהלך פוגעני נוסף באחד האזורים הרגישים בירושלים. בכך היא מבהירה לאזרחי המדינה ולעולם כולו את הנחישות שלה להכשיל כל הסדר מדיני ואת חוסר העניין שלה בשיפור המצב בירושלים".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "ירושלים היא עיר אחת מאוחדת וכל תושב בה רשאי לגור היכן שיחפוץ ללא הבדל דת, גזע ומין, כל עוד הוא עושה זאת על פי החוק ומשכך איננו מתכוונים להפלות לרעה בשום צורה מבנים בבעלות יהודית בשכונות ערביות. כפי שנמסר לפני שבועיים, בקשת אישור הבניהה בסילוואן עלתה לדיון בוועדה המקומית, והוחלט כי יש לתקן בה מספר תקלות טכניות-מקצועיות בתכנון ולהעלותה לאישור בוועדה השבוע. העירייה תמשיך לאשר בנייה ולבנות בכל שכונות העיר לפי תוכנית המתאר ליהודים וערבים כאחד וכך גם במקרה הזה".

 

עוד נמסר מהעירייה כי "בניגוד לנטען הדיון התקיים בפורום נרחב של שישה חברי ועדה: מאיר תורג'מן, יוסי דייטש, יצחק פינדרוס, ישראל קלרמן יוחנן ויצמן ומיכאל מלכיאלי. לאור העובדה שהתוכנית נדונה לפני כשבועיים והוחזרה לתיקונים, היא נידונה בתחילת סדר היום"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
שכונת סילוואן (ארכיון)
צילום: עופר מאיר
מומלצים