שתף קטע נבחר

נתניהו לא חויב להעביר את החשבוניות ש"פוגעות בפרטיותו"

ניצחון לראש הממשלה בדיונים על עתירת התנועה לחופש המידע לחשוף את חשבוניות הוצאות מעון ראש הממשלה. בית המשפט דחה את בקשתו של נתניהו להצטרף להליך כצד שלישי, אך לא אילץ אותו למסור 220 חשבוניות שלטענתו פוגעות בפרטיות שלו. שאר החשבוניות יועברו מיידית

בית המשפט המחוזי בירושלים לא חייב בהחלטתו היום (ה') את משרד ראש הממשלה להעביר 220 חשבוניות פרטיות מהוצאות מעון ראש הממשלה, שלטענת ראש הממשלה בנימין נתניהו פוגעות בפרטיותו ובפרטיות משפחתו.

 

הדיון בבית המשפט התקיים במסגרת עתירה שהגישה התנועה לחופש המידע לחשוף את הוצאות מעון משפחת נתניהו לשנת 2014. העתירה נמחקה לאחר שהפרקליטות בשם משרד ראש הממשלה התחייבה להעביר חשבוניות מפורטות, ואולם בהמשך נמסר באמצעות הפרקליטות כי נעשתה טעות ואת חלק מהחשבוניות לא ניתן לחשוף.

 

בפסיקה נכתב: "לאחר עיון בחשבוניות עצמן עלה צורך ואף הכרח לפנות לצד שלישי בהתאם לסעיף 13 לחוק חופש המידע. צוין בבקשה שלא ניתנה לצד השלישי הזדמנות להשמיע את טענותיו בעניין, ולכן יש לתת לו הזדמנות לעשות כן. המדובר בפנייה לראש הממשלה עצמו ולבני ביתו ונוכח הפגיעה האפשרית בפרטיות הנובעת מחלק מן החשבוניות".

מעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: גיא אסיאג "ידיעות אחרונות") (צילום: גיא אסיאג
מעון ראש הממשלה בירושלים(צילום: גיא אסיאג "ידיעות אחרונות")

נתניהו טען באמצעות עורך דינו, דוד שמרון, כי חשיפת 220 חשבוניות מתוך כ-1,500 שורות חשבוניות פוגעת בפרטיותו. עו"ד שמרון ביקש שנתניהו יהיה צד שלישי בהליך. השופט יגאל מרזל החליט כי נתניהו לא יוכל להצטרף כצד שלישי בעתירה שכבר נמחקה, אך קבע כי כל טענה של התנועה לחופש המידע תתברר בעתירה חדשה.

 

"המדובר, אפוא, בהחלטה מנהלית חדשה המצויה מחוץ לגדרו של ההליך שהסתיים בפסק דין שבו נמחקה כאמור העתירה. על פניו, ומבלי לגרוע כאמור ממשמעותה של התחייבות של הרשות המנהלית במישור העקרוני, הרי שבנסיבות מקרה זה טענות פרטניות נגד ההחלטה החדשה של הרשות המנהלית – מקומן הוא בהליך חדש ונפרד ולא במסגרת ההליך שנמחק".

 

אתמל התחייבה הפרקליטות להעביר מיידית את יתרת החשבוניות לידי התנועה לחופש המידע. לאחר ההחלטה היום תעביר הפרקליטות כ-1,200 חשבוניות. לגבי 220 הנותרות – ניתנו 20 יום למתן תשובה בעניינן.

 

התנועה לחופש המידע עתרה אשתקד לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה לקבל את חשבוניות הוצאות מעון ראש הממשלה בשנת 2014. בינואר האחרון התקבל פסק דין בהסכמת שני הצדדים, שבמסגרתו סוכם כי משרד ראש הממשלה יעביר לתנועה את החשבוניות בתוך 90 יום, והעתירה תימחק. למרות זאת, לאחר שההליך המשפטי הסתיים, הוגשה באחרונה בקשה לצרף את ראש הממשלה נתניהו כמשיב בעתירה, ושעו"ד דוד שמרון ייצג אותו באופן אישי. בקשה זו נדחתה, כאמור, היום.

 

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה: "אנחנו לומדים את ההחלטה ונתכנן את צעדינו בהתאם. מאבק התנועה על יישום חופש המידע בישראל הוא ארוך שנים, רב-פיתולים ומוצלח מאוד. אנחנו נמשיך וניאבק לטובת הציבור ובתמיכתו על זכות הציבור לדעת כיצד המדינה הזו מנוהלת ומה נעשה בכספי המסים של כולנו, ולא נרפה".

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "התנועה לחופש המידע, במימון הקרן החדשה ובהנהגת רביב דרוקר, הפכה מזמן ל'תנועה לחופש המידע על נתניהו' עד לרמת ההוצאות על לחם וגבינה לבנה. היא אינה מבקשת חופש מידע דומה על ראשי ממשלה, נשיאים ואישי ציבור אחרים, אלא רק על ראש הממשלה נתניהו. ברור שמדובר בנבירה קנטרנית שאין בינה לבין האינטרס הציבורי דבר, ושפוגעת בפרטיות לה זכאי כל אדם, גם ראש ממשלה בישראל". 

 

בהכנת הכתבה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ראש הממשלה נתניהו
צילום: EPA
מומלצים