שתף קטע נבחר

גל הירש: "בלבנון השנייה היה רצח אופי תוך כדי קרבות"

מלחמות הגנרלים חוזרות, 10 שנים אחרי. מפקד עוצבת הגליל אז גל הירש: "בפיקוד הבכיר היו בעיות חמורות של אתיקה, היעדר קולגיאליות ואחוות לוחמים". הרמטכ"ל באותה תקופה דן חלוץ: "קולגיאליות לא הייתה מזיקה לנו"

 

חלוץ והירש (צילום: יריב כץ, עמית מגל) (צילום: יריב כץ, עמית מגל)
חלוץ והירש(צילום: יריב כץ, עמית מגל)

עשר שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה , מלחמות הגנרלים חוזרות: תא"ל במיל' גל הירש, מפקד עוצבת הגליל בעת המלחמה, תקף בחריפות את הפיקוד הבכיר - מבלי להזכיר את הרמטכ"ל באותה עת דן חלוץ. "אני הופתעתי מאוד מהתנהלויות ערכיות חמורות במלחמה, גם של היעדר גיבוי, גם של רצח אופי, לכלכנות, השמצות - תוך כדי קרבות", אמר בצהריים (יום ג') הירש בכנס באוניברסיטת בר אילן שאותו ארגנה המחלקה ללימודי המזרח התיכון.

 

"הדבר הקשה ביותר שיש לי לומר לכם קשור לערכים, גיבוי ואתיקה של פיקוד בכיר ומנהיגות בכירה", הוסיף הירש, שהתפטר מתפקידו כמה חודשים לאחר סיום המלחמה. "אני נאלצתי לבחור תוך כדי המלחמה אם אני מתבונן לאחור, כי כבר ידעתי מה עושים לי מאחורה, לבין אם אני מסתכל קדימה. ואני בחרתי בחירה וידעתי שאת הנזק שנגרם לי מאחור, בגב, אני כבר לא אוכל לתקן".

 

לדברי הירש, כשהשר לביטחון פנים גלעד ארדן הציע למנותו למפכ"ל אך בסופו של דבר חזר בו, "במלחמה הזו היו גם הרבה מאוד בעיות חמורות של אתיקה בקרב הפיקוד הבכיר. היעדר קולגיאליות, בעיות של רעות ואחוות לוחמים, ואת זה יותר קשה לתקן. הייתה תקשורת בתוך החפ"קים כאילו שאנחנו בתוכנית ריאליטי. היו מפקדים שדיברו עם התקשורת תוך כדי מלחמה והזינו אותה. זה לא צריך לקרות".

 

הירש בעת ששימש כמפקד עוצבת הגליל במלחמת לבנון השנייה (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
הירש בעת ששימש כמפקד עוצבת הגליל במלחמת לבנון השנייה(צילום: אפי שריר)
 

בנוסף טען הירש, מבלי להזכיר את חלוץ, כי "בחלק מן הזמן, במטה הכללי היו מפקדים על מדי א'. זה לא יכול להיות, חבר'ה. מוצב הפיקוד העליון צריך במלחמה להיות פתוח, כולם צריכים להיות על ב'. התודעה צריכה להיות כזאת של כולנו במלחמה".

 

הירש אמר לסיכום: "אני מציע לכם כמפקדי העתיד שכשתצטרכו לבחור איך לנהוג במלחמה אל תלכלכו, אל תשמיצו, אל תלכו עם רכילות, אל תפיצו שמועות - אלא בואו לעזור, כי ערכים קובעים את התוצאה".

 

חלוץ אמר בראיון ל"שש עם עודד בן עמי" בערוץ 2 הערב כי "קרבות הגנרלים שהתנהלו מאחורי הקלעים לא היו שונים ממלחמות אחרות, אך הם היו גלויים יותר וקרובים לזמן אמת. המתנה וקולגיאליות לא היו מזיקות לנו. גל הירש ואודי אדם הם קצינים מצוינים שנתנו את מיטב שנותיהם למען מדינת ישראל. אי-אפשר לבטל אף אחד מהם גם אם נעשו טעויות".

 

רא"ל במיל' חלוץ תקף גם את ועדת וינוגרד ואמר כי "לא כל שיקוליה וכל מה שקבעה היה ענייני. התיאום בין הדרג המדיני לדרג הצבאי היה תיאום טוב מאוד ועל בסיס יום-יומי. אני חושב שהרבה דברים שנכתבו בלהט תקופת האירועים היו מוגזמים, מוקצנים, וניסו לשרת את הדימוי של האי-הצלחה שתרמו לו גורמים אינטרסנטיים פוליטיים ואחרים". בנוגע למכירת המניות עם פרוץ המלחמה אמר חלוץ: "לו הייתי יודע מראש איזה ספין יעשו מהדבר הזה לא הייתי עושה זאת שוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
תוקף. גל הירש
צילום: אפי שריר
מומלצים