שתף קטע נבחר

מוסלמי שנאבק בשנאת יהודים בשבדיה: "לא אכנע"

סיאבוש דרהקטי, מוסלמי ממאלמו, נחלץ בגיל 13 לעזרת חברו היהודי: "הלכתי מכות בשבילו". בהמשך הקים את ארגון "צעירים נגד אנטישמיות", וכעת, בגיל 24, הוא מסתובב עם מאבטח עקב החלטתו לסייע ליהודי ארצו: "מזדהה עם הסבל שלכם". ויש לו מסר לישראליות: "מספר 1 בעולם"

 

"זה נורא ואיום להיות היום יהודי במאלמו". דרהקטי ()
"זה נורא ואיום להיות היום יהודי במאלמו". דרהקטי

"אם אתה יהודי – מאשימים אותך בכל מה שקורה בפלסטין. כולם שונאים את ישראל. אני לא מקבל את זה ועושה כל שביכולתי כדי לבנות גשרים בין יהודים למוסלמים באמצעות חינוך". סיאבוש דרהקטי (24), צעיר מוסלמי ממוצא אזרי שמתגורר בעיר מאלמו בשבדיה, נאבק באופן גלוי נגד שנאת היהודים בארצו. "מצב האנטישמיות בשבדיה מחריף", אמר הצעיר, שמבקר בימים אלה בישראל.

 

דרהקטי, מנהל הארגון "צעירים נגד אנטישמיות", נחשב לחריג מאוד בנוף השבדי. בין פעילויותיו: ארגון הפגנות תמיכה ביהודים, וארגון משלחות של צעירים שבדים ובכללם נוצרים, מוסלמים ויהודים למחנות השמדה בפולין. הוא נמצא בקשר טוב עם שגרירות ישראל בשבדיה ואפילו משתף איתה פעולה בתוכניות שונות.

"מזדהה עם הסבל של עם היהודי" ()
"מזדהה עם הסבל של עם היהודי"

"זה נורא ואיום להיות היום יהודי במאלמו", אמר המוסלמי השבדי. "השונאים מאמינים בקונספירציה נגד היהודים כאילו הם שולטים בעולם. ארגנתי הפגנות בעד היהודים ועזרנו להגן על בני הדודים שלנו. אם יהודי לא יכול לחיות בשבדיה אני מרגיש שזה כישלון שלי".

 

דרהקטי נפגש עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בעת ביקורו בשבדיה ב-2013. על הפעילויות שלו הוא זכה בפרס יוקרתי ע"ש ראול ולנברג, ובאחרונה נבחר על ידי המגזין פורבס להיכלל ברשימת 30 המשפיעים ביותר בעולם עד גיל 30. הוא דמות ציבורית מוכרת בשבדיה ומרבה להופיע בתקשורת המקומית.

"עושה הכול לבנות גשרים". במפגש עם אובמה ()
"עושה הכול לבנות גשרים". במפגש עם אובמה

בביקורו הקודם בארץ בחודש אפריל הוא הוזמן על ידי המגזין פורבס וקרן שוסטרמן במטרה להעמיק את הקשר עם מדינת ישראל, כמו גם את הידע בנושא השואה והמאבק באנטישמיות. "הקשר המיוחד שלי עם היהודים התחיל כשהייתי בן 13", סיפר דרהקטי. "החבר הכי טוב שלי בבית הספר היה יהודי ותמיד הגנתי עליו".

 

הוא סיפר עוד בהקשר זה כי "החבר סבל מאנטישמיות, ויום אחד הגיע אליי בריצה ואמר 'יש חמישה צעירים שרוצים להרביץ לי'. אמרתי לו 'בשום פנים ואופן אנחנו לא בורחים'. הלכתי מכות בשבילו עם הצעירים האלה. אמרתי לו 'אני איאבק בשבילך', זה סיפור שנחקק בזיכרון שלי".

"אני לא מתכוון להיכנע" ()
"אני לא מתכוון להיכנע"

לפני שש שנים קרא דרהקטי כתבות על כך שיהודים בשבדיה מותקפים רק בשל מוצאם. "החלטתי לעשות משהו בעיר שלי מאלמו. הקמתי ארגון נגד אנטישמיות ושנאת זרים. אנחנו מארגנים סיורים של צעירים, כולל מוסלמים, במחנות השמדה. אחרי שהם חוזרים לשבדיה אני רואה אצלם שינוי גדול בגישה. בהתחלה חלקם אומרים לי שהם שונאים יהודים, אבל אחרי שהם רואים מה עבר על היהודים בהיסטוריה – הם אומרים לי שהם אוהבים יהודים. אני מזדהה עם הסבל של העם היהודי".

 

"מכתבי נאצה ואיומים למייל" 

בשל החלטתו לקחת צד לטובת היהודים מקבל דרהקטי איומים רבים מצד מוסלמים. לדבריו, "הם מאיימים לרצוח אותי, אני מקבל מכתבי נאצה ואיומים למייל. כשאני הולך ברחוב אומרים לי 'אתה חזיר יהודי, נהרוג אותך'. היום יש לי אבטחה בגלל העבודה שלי, אני לא מתכוון להיכנע".

 

על ביקוריו בישראל אמר הצעיר השבדי: "אני מאוד אוהב את הארץ שלכם, את הבחורות, את תל אביב, את המסיבות. אני נשבע שהבחורות הישראליות הן מספר 1 בעולם. יש בורות גדולה מאוד באירופה על כל מה שקורה פה. חושבים שאתם הורגים פלסטינים, אבל לא יודעים ש-20 אחוז מתושבי ישראל הם בכלל ערבים. אמרתי להם שיש ערבים בפרלמנט ושופט ערבי בבית המשפט העליון. זה לא רק מלחמות

ובלה בלה, יש פה חברה משגשגת".

 

מה אתה חושב על מוסלמים שבדים שתוקפים יהודים?

"אני מתבייש במוסלמים שמתנהגים כך ליהודים. הם לא מייצגים אותי. פעם גרו 2,000 יהודים במאלמו. היום גרים פחות מ-400. זאת בושה וצריך לתקן את זה. יש היום רב אמריקני במאלמו שמקבל הרבה איומים. אנחנו בני דודים ואנחנו אותה משפחה. אנחנו צריכים להגן על היהודים. אם יפגעו ביהודים בשבדיה מחר יפגעו גם במוסלמים. כבר היום יש גם שנאת איסלאם מצד רבים באוכלוסייה. אומרים לי שמוסלמים הם דאעש וטרוריסטים". דרהקטי סיפר עוד כי בכוונתו להיכנס לתחום הפוליטי: "החלום שלי הוא להיות ראש ממשלה".

 

שגריר ישראל בשבדיה, יצחק בחמן, אמר: "סיאבוש עושה את הדברים הנכונים והראויים בעולם אנושי רב-תרבותי וליברלי - והכול בגלוי, בפומבי ובתקשורת - כשרוב המוסלמים כאן חושבים שונה לחלוטין והמעטים שאולי חושבים כמוהו, ממש לא מעזים לנהוג כמוהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים