שתף קטע נבחר

אבי גבאי: העמים רוצים שלום, המנהיגים לא

השר להגנת הסביבה לשעבר, שהתפטר לאחר הדחת יעלון ממשרד הביטחון, מתח ביקורת על נתניהו וגם על אבו מאזן בהיעדר פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני: "העמים זקוקים למנהיגים אמיתיים". השר ישראל כץ: "קיימת אפשרות להתלקחות בצפון בשל אופיו הפאנטי של נסראללה"

 

השר להגנת הסביבה לשעבר אבי גבאי מתח ביקורת בנאום שנשא היום (ה') בכנס הרצליה על היעדר הפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, וכיוון את הזרקור לראש הממשלה בנימין נתניהו וליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

 

"יש לנו בעיה של מנהיגים. העמים רוצים שלום, המנהיגים לא. בירושלים האנשים מסתדרים, חיים ביחד עם כל המתח הזה. העמים זקוקים למנהיגים אמיתיים, שיעשו הסברה שלצד השני יש נקודת מבט משלו והיא לגיטימית. לדעתי משני הצדדים אין מנהיגים כאלו", אמר גבאי.

 

גבאי, שהתפטר לאחר הדחתו של משה יעלון ממשרד הביטחון, הוסיף: "אין הצלחות במו"מ בלי אמון ואינטימיות בין המנהיגים. כשאין אמון המחירים עולים, ואז כל אחד צריך עוד ערבויות, והפתרונות לא ריאליים. גם אבו מאזן לא מוכן להתמודד עם התוצאות בפוליטיקה הפנימית".

 

קודם לכן נאם בכנס שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, והוא התייחס לאיומים נגד ישראל. "איראן ממשיכה להוות את האיום העיקרי, גם אחרי ההסכם הגרעיני, הן בצורך לוודא שההסכם מקוים, והן בגלל התמיכה הצבאית והפיננסית המתמשכת בארגוני טרור המאיימים על ישראל".

 

כץ התייחס לאיום מפני חיזבאללה והגדיר אותו "האיום החוץ-מדינתי הגדול ביותר על ישראל". "מצד אחד הוא שקוע בסוריה ומורתע על ידי ישראל, הוא גם הוחרם ומוגדר ארגון טרור על ידי מרבית המדינות הערביות. מצד אחד הסיכוי לאיום מופחת, אך מצד שאני הוא קיים בגלל שהחיזבאללה הוא ארגון שהוא גרורה איראנית והיא יכולה להפעיל אותו לפי הצרכים שלה".

 

עוד אמר כץ כי "קיימת אפשרות מוחשית להתלקחות נסיבתית שקשורה בעיקר לאופי הפנאטי, הפזיז והמגלומני של חסן נסראללה, שהוא אישיות שנעדרת כל אומדן מציאותי - מלבד אולי שמירה על ביטחונו האישי, שעל זה הוא מקפיד מאוד".

 

כץ סיכם: "ראינו באילו נסיבות התחילה מלחמת לבנון השנייה, ואיך כמעט הגענו למספר עימותים בשנים האחרונות מול חיזבאללה באופן של אירוע מתגלגל. חיזבאללה לא מסוגל להוות איום קיומי על ישראל - אך יכול לגרום לפגיעה באנשים ובתשתיות לאומיות. ישראל לא יכולה ולא צריכה מעשית ומוסרית לנהל מלחמת התשה מול חיזבאללה. היא תיאלץ לפעול בעוצמה רבה נגד מטרות כדי להביא לקיצור משך הלחימה ולהפסקה מהירה ככל האפשר את הפגיעה בעורף הישראלי. מלחמה בלבנון תביא לסילוקו של נסראללה ולנזק בלבנון, אבל יהיה לה מחיר כבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים