שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בגיל 94: שומר באושוויץ נידון לחמש שנות מאסר
  בית משפט בגרמניה הרשיע את ריינהולד הנינג במעורבות ברציחתם של 170 אלף יהודים בעת שהיה שומר במחנה ההשמדה. במהלך משפטו הוא התנצל: "אני מתבייש שנתתי לעוול הזה לקרות"

   

  ריינהולד האנינג מובא לבית המשפט    (צילום: רויטרס)

  ריינהולד האנינג מובא לבית המשפט    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כשהוא בן 94 ועל כיסא גלגלים, בית משפט בגרמניה הרשיע היום (ו') כי ריינהולד הנינג במעורבות ברציחתם של 170 אלף יהודים בעת ששימש כשומר במחנה ההשמדה אושוויץ במלחמת העולם השנייה. בית המשפט שלח את הנינג לחמש שנות מאסר.

   

  מלבד הנינג, משפט אחד הושעה בשל בעיות רפואיות של הנאשם ושומר נוסף מת לפני שמוצה עמו הדין. לכך מצטרפים גם הרשעתו של ג'ון דמיאניוק, הלוא הוא "איוון האיום", שהורשע בישראל באחריות לרציחת אלפי יהודים, אך זוכה לבסוף בבית המשפט העליון. בשנת 2011 הורשע דמיאניוק בבית משפט במינכן בגין סיוע לרצח יהודים בסוביבור בעת שעבד כשומר במחנה המוות וכעבור שנה הוא מת בגיל 91.

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  הנינג נלחם במלחמת העולם השנייה בהולנד, בבלקן ובחזית הרוסית עד שנפצע והועבר לאושוויץ בתחילת שנת 1942. התביעה האשימה את הנינג בסיוע לרצח יהודים במחנה ההשמדה וביקשה להטיל עליו עונש של לפחות שש שנות מאסר.

   

  הוא הודה בפני בית משפט גרמני שהוא ידע שירו באסירים, חנקו אותם בגז ושרפו את גופותיהם והתנצל על מעשיו: "ראיתי איך מעבירים את הגופות מפה לשם", אמר. "יכולתי להריח את השריפה. ידעתי שאנשים שורפים גופות. אני מאמין שכל הסוהרים ידעו מה קרה. כמובן שכמה מאיתנו היו קרובים לרציחות יותר מאחרים".

   

  "אף אחד במשפחתי לא ידע שעבדתי באושוויץ. פשוט ידעתי שלא אוכל לדבר על זה. התביישתי", הסביר האנינג, שהיה בעליה של חנות למוצרי חלב אחרי המלחמה. "אני רוצה לומר לכם שאני מתחרט עמוקות על כך שצייתי לארגון פשע שאחראי למותם של הרבה חפים מפשע, להרס אין ספור משפחות, לייסורים, למצוקה ולסבל של הקורבנות וקרוביהם", אמר. "אני מתבייש שנתתי לעוול הזה לקרות ושלא עשיתי דבר למנוע את זה. אני מתנצל רשמית על התנהגותי, אני באמת מצטער".

   

  האנינג הואשם בכך שהיה עד להליך הסלקציה במחנה, שבו נבחרו אסירים לעבודה והשאר נשלחו לתאי הגזים. לפי כתב האישום הוא גם ידע על ירי המוני באסירים, ועל הרעבה שיטתית. בפתח המשפט בפברואר, אחד העדים, לאון שוורצבאום, בן 90, ביקש מהאנינג לומר את האמת. "אנחנו כמעט באותו הגיל. שנינו נפגוש את הסמכות העליונה שלנו בקרוב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים