שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "מורד סורי" בכנס הרצליה: ביקשתי סיוע מישראל
  באופוזיציה הסורית מיהרו להתנער מעיסאם זיתון לאחר שהתארח והתראיין בכנס הרצליה. זיתון, אזרח סורי שמתגורר בגרמניה, אמר ל-ynet: "ביקשתי שיכנו אותי אופוזיציונר עצמאי ולא ישדרו בלייב. אבל קרה מה שקרה. בכל מקרה אני רוצה להמשיך בדרכי לנסות להכניס סיוע מישראל לסוריה"

   

  עיסאם זיתון בכנס הרצליה ()
  עיסאם זיתון בכנס הרצליה

  כיצד נציג של "צבא סוריה החופשי" השתתף בכנס הרצליה? בימים האחרונים עסקה התקשורת הערבית והסורית בסוגיה שבמרכזה עומד עיסאם זיתון. "בכיר בצבא סוריה החופשי השתתף בכנס ודבריו שודרו על המסכים הישראליים", נכתב באתר של הערוץ הלבנוני "אל-מיאדין", המזוהה עם חיזבאללה. בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית של אסד "סאנא" לא פספסו את ההזדמנות וכתבו: "נציג מה שמכונה 'צבא סוריה החופשי' משתתף בכנס הרצליה ומכנה את ישות הכיבוש 'חברה'".  

   

  מה שגרם לעיסוק בהגעתו היה ריאיון שהעניק מהכנס לערוץ ישראלי בערבית, צרפתית ואנגלית, שבמהלכו הוצג כ"דובר בשם לשכת יחסי החוץ של החזית הדרומית בצבא סוריה החופשי". בריאיון הוא הסביר למה חשוב שתהיה נציגות לעם הסורי ולאופוזיציה הסורית בכנסים מהסוג הזה בישראל. "האופוזיציה הסורית ממשיכה להתעקש על דרישותיו של העם הסורי לחירות, דמוקרטיה ושלום (בהקשר עם ישראל)".

   

  מי שקפצו על רגליהם האחוריות אחרי הריאיון שסוקר בהרחבה בתקשורת הערבית והסורית היו אנשי צבא סוריה החופשי והאופוזיציה הסורית, שהתנערו מזיתון בכל דרך. "אין קשר בין מי שמכונה 'עיסאם זיתון' בשום צורה לצבא סוריה החופשי", אמר היועץ המשפטי של צבא סוריה החופשי, אוסמה אבו זייד, לעיתון "אל-קודס אל-ערבי". גם החזית הדרומית בצבא סוריה החופשי פרסמה הודעה שבה הכחישה שיש לה קשר עמו: "אין קשר לחזית או לאף אחד מהפלגים שלה עם האיש המדובר".

   

  בכיר באופוזיציה הסורית שצוטט בעיתון, מוסטפא אוסו, הבהיר: "האופוזיציה הסורית ככלל לא מקיימת קשרים עם ישראל ולא נוכחות בכנסים שמתקיימים בה". לדבריו, הוא לא שמע מעולם על אותו זיתון. ואם לא די בכך, גם הקואליציה הלאומית של כוחות המהפכה הסוריים, הגוף המרכזי של האופוזיציה הסורית, הכחישה בתוקף את ההשתתפות בכנס ואף גינתה את השתתפותו של זיתון.

   

  זיתון הוא למעשה אזרח סורי שמתגורר בגרמניה שנים רבות ופועל לסייע לסורים במדינה. בשיחה עם ynet שטח את גרסתו: "באתי בשמי. כאשר הם ראו שמישהו בא לעשות משהו, הם החלו לתקוף אותי. אני בסך הכול רוצה שייכנס סיוע לאזרחים הנצורים וטרם הייתה היענות רשמית ישראלית. אין לי שום משרה פוליטית". לטענתו, לא ממש גינו את נוכחותו בכנס, ואותו דובר של החזית הדרומית בצבא סוריה החופשי דווקא עומד בקשר עם ישראל, חרף דבריו. "למרות התגובות השליליות, היו גם תגובות חיוביות. בראייתי אני מדבר בשם בני האזור בדרום. אותם גורמים חשבו שאני משתלט להם ולוקח את הפיקוד. זה לא נכון. הכול נעשה בצורה של התייעצות. יש שם חשש שהמשטר ככה יוכל להצדיק את התיאוריה שלו שצבא סוריה החופשי משתף פעולה עם ישראל ולכן הוא בוגד".

   

  עם זאת הוא מודה שהיה סיכון לחשוף את עצמו. "ביקשתי שיכנו אותי אופוזיציונר עצמאי ולא ישדרו בלייב. אבל קרה מה שקרה וזה לא היה חכם. בכל מקרה אני רוצה להמשיך בדרכי לנסות להכניס סיוע לעם הסורי. מה שקרה גם הביא תוצאות חיוביות. אני רוצה שהסורים הן מבחינת העם והן האופוזיציה הסורית ישנו את המנטליות הפוליטית. אלו דברים שהורישו לנו עוד מתקופת חאפז אל-אסד, ולכן יש אנשים באופוזיציה שמפחדים להזכיר את ישראל כדי שלא יגידו שהם בוגדים".

   

  זיתון סיכם כי "עלינו לפעול עם ישראל בצורה פומבית. ממה יש לפחד? המשטר הסורי והאיראנים טובחים בנו. צריך לשבור את הקרח ואני מקווה שהכנס הזה יעזור בכך. במקביל על העם שלנו לראות משהו ממשי (מבחינת הסיוע מצד ישראל) כיוון שיש פחד אמיתי גם מהמשטר וגם מדאעש".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים