שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ההורים שלא מכניסים בייביסיטר הביתה
  דניאל ובעלה לא היו בסרט כבר שנתיים, מהרגע שהפכו להורים, ואלינה יוצאת עם חברות בזמן שבעלה נשאר לשמור על הילד. לא מצאתם בייביסיטר להערב? מתברר שיש כאלו שלא חשבו אף פעם לחפש

  כדי לנהל את המפעל שנקרא משפחה, הורים צריכים להיעזר לפעמים בשירותים חיצוניים. במשפחות רבות יש בייביסיטר קבועה שכבר חלק משפחה ויש כאלו ששומרים טלפונים של כמה נערות למקרה שאחת לא תוכל לשמור באותו ערב. למרות שזה נראה דבר טבעי לרוב ההורים, יש כאלו שהמילה בייבסיטר היא מחוץ ללכסיקון המשפחתי שלהם. נשמע מוזר? ניסינו להבין איך זה עובד.

   

  "אנחנו מוותרים על היציאה או שאני יוצאת עם חברות ובעלי נשאר עם הילד", אומרת אלינה ניידרמן, אמא לאלון בן שנתיים.

   

  - וכשהוא יוצא את נשארת?

  "האמת שהוא לא מרבה לצאת, אז כאן יש לנו פחות בעיה. כשבעלי היה במילואים הייתי עם אלון לבד ומצד אחד זה היה די אינטנסיבי, אבל מצד שני הקדשנו המון זמן ליצירה משותפת ומשחקים".

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  - מה קורה כששניכם צריכים ללכת לאירוע, למשל חתונה או מסיבה של חברים?

  "במקרים נדירים אנחנו נעזרים באמא שלי שגרה בעיר אחרת. אנחנו מביאים את אלון אליה ואז גם שנינו חוזרים לישון שם אחרי האירוע. אם אמא שלי לא יכולה, יש לי חברה קרובה שאני מבקשת ממנה והיא בערך הבן אדם היחיד שאני סומכת עליו להישאר עם אלון".

   

  - על הגננת שלו את סומכת?

  "כרגע הוא במשפחתון עם שעות עבודה נוחות וזה רק כי אני סומכת על הגננת שלו. למען האמת, כשהיינו ממש נואשים ניסיתי לקבוע איתה שתישאר עם אלון בערב, אבל זה לא הסתדר. כך, למשל, בשבוע שעבר, הלכתי להצגה עם חברה ולא עם בעלי, כפי שתוכנן".

    

  "התרגלנו להסתדר לבד"

  לוליטה דוידסקו, אמא לשלושה ילדים בני 5 חודשים, 7 ו-8 מבינה בדיוק למה ניידרמן מתכוונת. "אם אני יוצאת, בעלי נשאר ואם הוא יוצא אני נשארת. אפילו עכשיו, בעלי בבית עם התינוקת ואני עם הבנים בבריכה".

   

  - אז איך מסתדרים עם שלושה ילדים קטנים וללא בייביסיטר?

  "כל נסיעה לחופשה רק עם כל הילדים, כולל חופשות לחו"ל. למען האמת אני ממש לא סובלת, כי יש בזה צד מאוד חיובי – לא צריך לדפוק חשבון לאף סבתא והן מצידן לא מרגישות לא נעים ואז מוצאות דרכים אחרות איך לפצות אותנו או את הילדים (בדרך כלל אלה מתנות)".

  משפחת דוידסקו. גם לחו"ל נוסעים עם הילדים (צילום: אלבום משפחתי) (צילום: אלבום משפחתי)
  משפחת דוידסקו. גם לחו"ל נוסעים עם הילדים(צילום: אלבום משפחתי)

  - ילדת לפני חמישה חודשים – איך הסתדרת? או שנסעת לבד?

  "בדרך לבית חולים הקפצנו את הבנים לאחותי, אבל זו הייתה אחת הפעמים היחידות שהשארנו אותם לבד".

   

  - אוקי, הסיפור עם הסבתות ברור לחלוטין, אבל למה לא לקחת בייביסיטר?

  "העניין הוא שהבנים לא מתלהבים מהרעיון. ניסינו להביא עזרה כמה פעמים, שילמנו לבייביסיטר אבל הם עשו הכול, אבל ממש הכול, כדי שהבייביסיטר לא תחזור. גם כשהיה מדובר בבייביסיטר מקסימה ונחמדה. חוץ מזה, אם אני עוד מסכימה לשקול את הרעיון, לבעלי מאד קשה המחשבה שמישהו זר ישמור על הילדים".

   

  לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

   

  - שאלת את הבנים הגדולים למה הם כל כך נגד בייביסיטר?

  "הם ענו שמעדיפים להיות לבד. חוץ מזה, אני כבר כל כך התרגלתי שאין לי עזרה מצד המשפחה, קשה לי לצאת מהקיבעון הזה ולבקש עזרה ממישהו אחר".

   

  - ואם היית מבקשת עזרה מהסבתות, הן היו מסכימות?

  "לא, ואני גם לא אבקש. ההורים של בעלי מבוגרים ואין לי לב לבקש מהם לשמור על הבנים האנרגטיים שלי. ואמא שלי העמידה את המצב ככה שהנכדים לא יבואו לבד". בחופשות אני עם הילדים, זה מסתדר טוב כי אני מורה. במהלך השנה מסתדרים כמה שאפשר עם המסגרות. בעלי גם נמצא 50% מהזמן בנסיעות עבודה בחו"ל. אבל אין ברירה, מסתדרים. מחליפים אחד את השניה כשאפשר. פשוט פועלים ביצירתיות".

   

  "שנתיים לא יצאנו לסרט"

  "עד היום לא נסענו לשום מקום בלי הילד", אומרת דניאל מויאל, אמא לבן שנתיים. "נסענו לנופש באילת, שלושתנו, היה כיף, אבל כמובן זה היה יותר נופש בשבילו. אנחנו גם כמעט לא יוצאים יחד, אפשר לספור על אצבעות יד אחת את הפעמים שיצאנו לפאב או מועדון, וגם רק במקרה כשההורים של בעלי באו לבקר אותנו מרחוק ונשארו לישון".

   

  - לסרט יצא לכם ללכת?

  "אני עדיין מתכננת את זה, אבל עוד לא יצא"

   

  - איך מסתדרים כששניכם עובדים משרה מלאה?

  "מחליפים אחד את השני, במקרים נדירים מאוד אמא שלי אוספת את הילד מהגן ומחכה שאחד מאיתנו יחזור מעבודה. אבל למשל אין מה לדבר להשאיר אותו אצלה אם אני צריכה ללכת לסידורים אחרי צהרים. לדוגמה, הייתי צריכה ללכת לרופא וניסיתי להשאיר אותו עם אמא שלי לשעתיים, אבל הוא לא הסכים".

   

  - מי מכם יותר חרד להשאיר את הילד עם הבייביסיטר?

  "האמת שבעלי. הוא פשוט לא רואה את עצמו נוסע או יוצא והילד נשאר עם אדם זר. מצד שני גם אני מאוד נלחצת כשאני חושבת מה יכול לקרות פתאום אם הוא יתעורר בלילה ויתחיל לחפש אותי, אבל לא אהיה לידו. חוץ מזה, כשאני שומעת את כל סיפורי הזוועה על הבייביסיטר, אני מבינה שאפילו אם יקרה משהו, הבן שלי עדיין קטן מאוד כדי לשתף איתי משהו שעובר עליו. מצד שני, אני בטוחה שכשיגדל, ארגיש יותר חופשייה להשאיר אותו עם בייביסיטר או מטפלת".

   

  אולי יעניין אותך גם:

  - הצילו! הילד שלי לא הולך לקייטנה

  - שעמום החופש הגדול - אפשר גם אחרת

  - "הבת שלי דוגמנית בגיל 4 ולא דחפתי אותה לזה"

   

  למצוא בייביסיטר ולצאת לבלות

  "כאשר אנחנו מדברים על ההורים שלא משאירים את הילדים שלהם עם בייביסיטר/סבתא/סבא, אנחנו מדברים בעצם על שלוש קבוצות", מסבירה ד"ר סוזי קגן מטפלת זוגית ומשפחתית בכירה, בעלת מרכז לטיפול רגשי בילדים ומבוגרים. "קבוצה ראשונה - הורים שרמת החרדה אצלם גבוהה והם לא יסכימו להשאיר את הילדים לבד. קבוצה שניה זוגות שלא רוצים להעמיס עם ההורים וקבוצה שלישית - המשפחה בונה יחידה עצמאית שלא נעזרת באנשים מבחוץ.

   

  "זה מוביל למצבים בהם הזוג הצעיר נמצא במצוקה. אין להם מאגרי תדלוק חיצוניים, הם לא יכולים לצאת עם חברים, או ללכת לסרט. חלקם מעבירים את הבילוי המשותף עם בן הזוג לקפה של הבוקר, כשהילדים במסגרות, אבל אז הקדושה שבבילוי הולכת לאיבוד וההורים מוצאים את עצמם בסופו של דבר בלי שום פתח למילוט מהמצב".

   

  - אז מה הפתרון?

  "לנסות לרכוש את אמונה של דמות שמקובלת על דעתם של ההורים הצעירים. לחפש בייביסיטר שאחת לשבועיים ביום קבוע תגיע להיות עם הילדים ותהיה התארגנות קבועה למפגש הזה. חשוב שהדמות הייתה מקובלת גם על הילדים. אני לא מציעה להתייעץ עם הילדים, אבל אם מדובר למשל במקרה שהבנים לא רוצים בייביסיטר, כדאי לבדוק אפשרות אחרת, אולי לקבוע עם בייביסיטר בחור.

   

  "כדי לבנות אמון עם בייביסיטר, עדיף לעשות זאת אחרי הצהרים, יחד עם ההורים. לא מיד להיפרד. בפעם השניה אני ממליצה להורים ללכת לשעה, ולאט לאט להרחיב את טווח זמן הבילוי, עד שהילד כבר רגיל ומוכן אפילו ללכת לישון כשרק הבייביסיטר נוכחת. מומלץ לקנות לילד מתנה קטנה, כביכול מבייביסיטר, כדי להנעים את הסיטואציה על שני הצדדים".

   

  ומה קורה כשההורים טסים לחו"ל - עם או בלי הילדים? צפו בבייבי טוק :

   

  צילום: ירון שרון, ליאור פז, יוגב אטיאס וחגי דקל

  צילום: ירון שרון, ליאור פז, יוגב אטיאס וחגי דקל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מי צריך זמן זוגי? טוב לנו ככה
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים