שתף קטע נבחר

משפט החייל היורה: לוחם נגד המ"פ שהעיד

לאחר שהעיד נגדו בבית־הדין הצבאי ספג רב־סרן תום נעמן, מפקד הפלוגה של אלאור אזריה, תגובות נאצה קשות ברשת. עכשיו - בצעד חריג - אחד מלוחמיו, שנכח בתקרית ומודה שהוא מסוכסך עמו, העלה פוסט מפורט שסותר את עדותו. צה"ל: "החייל לא ראה את הירי שביצע אזריה"

מלחמת גרסאות בפלוגה המבצעית של גדוד שמשון בחטיבת כפיר: אחרי שמפקד הפלוגה, רב־סרן תום נעמן, העיד נגד סמל אלאור אזריה שירה במחבל ששכב על הארץ, לוחם אחר בפלוגה – שנכח בזירת הפיגוע בחברון – טוען בפוסט בפייסבוק: "המ"פ מסר עדות שקר בבית־הדין הצבאי, במטרה לשמור על דרגותיו".

אלאור אזריה והמ"פ תום נעמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אלאור אזריה והמ"פ תום נעמן(צילום: מוטי קמחי)
 

בשבוע שעבר הגיע רס"ן נעמן, קצין מצטיין ומוערך, לבית־הדין הצבאי ביפו והעיד מטעם התביעה נגד פקודו, אזריה. בעקבות עדותו הפך מפקד הפלוגה יעד למתקפה פרועה ברשתות החברתיות, שכללה נאצות, הסתה ואיומים, שהובילה את שר הביטחון, את הרמטכ"ל ובכירים נוספים להעניק לו גיבוי. גם התביעה במשפט, בצעד נדיר, ביקשה מבית־הדין בעקבות המקרה להורות על איסור פרסום שמותיהם של שאר עדי התביעה במשפט.

 

אלא שכעת מתברר שלא רק אזרחים יצאו נגד רס"ן נעמן. לפני כמה ימים פרסם ד', אחד הלוחמים בפלוגה, פוסט זועם בחשבון הפייסבוק שלו, שבו סתר אחת לאחת את הטענות בעדות שמסר מפקדו בבית־הדין. "אתאר את העדות של המ"פ דרך העיניים שלי, ואראה לכם כמה רחוק ילך אדם כדי לדאוג לדרגות שלו - ולאיזה שפל התביעה תרד כדי להכניס חייל לכלא", כתב. בפוסט ציטט ד' מעדותו של נעמן, כפי שפורסמה בתקשורת, ומשיב לטענותיו כמי שנכח בזירת הפיגוע וחזה במתרחש.

על טענתו של רס"ן נעמן כאילו לא הבין בתחילה מה קרה טוען ד': "'לא הבנת מה קרה' - עמדת 3-2 מטרים מהמחבל, אלאור עמד מולך, מצהיר שהוא עומד לירות, דורך את הנשק, עומד, מכוון, ושוב, המ"מ שלי מושך אותך לאחור כדי שלא תיפגע, אבל לא הבנת שהוא נורה. מעניין".

 

על גרסת נעמן שלפיה לא נשקפה סכנה מהמחבל, ושלאחר הירי אמר לו אזריה 'המחבל היה חי והוא צריך למות', כתב ד': "נתחיל בהצהרה הזו - כי היא מקוממת ביותר. מפקד פלוגה - בזמן אירוע והקפצת אמת: קפצת לאחר, אני משער (לא פתחתי לך שעון, לצערי) כ־15-10 דקות מההקפצה. אני ועוד חייל חבשנו את החייל שנפצע, המ"מ שלי (שאמור לשמש לך דוגמה והתנהג כקצין לעומתך) התקרב למחבלים והעיף מהם את הסכינים, אחר כך אני ועוד חייל רצים לבד אל מול אספסוף ערבי לפזר את ההתקהלות בשטח הפלסטיני - ואז יש לך את עזות המצח להגיע ולטעון שלא נשקפה מהמחבל סכנה כי הוא רק גלגל את עיניו. אז בוא אני אספר לך סוד שכנראה לא ידעת כי לקח לך כל כך הרבה זמן להגיע: בהתחלה הוא לא רק גלגל עיניים, הוא גם זז קצת יותר מתנועות ראש, מה גם שבבירור בסרטון אלאור לא היה סמוך אליך כשעמדת ליד המחבל — אין לי שמץ איך אמר לך שהוא חייב למות".

 

גם את גרסת המ"פ שלפיה לאחר הירי הוא כעס על אזריה, לקח אותו הצידה והורה לו לא לזוז סתר ד' בפוסט: "'כעסת עליו, לא מנעת ממנו לירות'. בהית בו מכוון, ראית אותו יורה - אבל כעסת. מוזר. הזזת אותו הצידה? זכור לי שאחרי הירי אלאור הגיע לתוך השטח הפלסטיני, מעבר למחסום — יחד איתי ועם חבריי לפלוגה כשווידאנו שאין התקהלות - אבל העיקר שהזזת אותו.

 

"לא היה חשש למטען?" המשיך ד' להאשים. "לא טרחת לבדוק אפילו — מה גם שהאזרחים הזהירו ממטענים כולל החובשים — העיקר לא היה לך חשש".

 

ד' מודה בפוסט שהוא "מסוכסך", כהגדרתו, עם מפקד הפלוגה ומסיים אותו במילים קשות:

 

"כל מילה שיצאה לו מהפה רק מוכיחה את האינטרס שלו — דאגה לדרגה. לא דמיינתי שככה הוא יבגוד בפקודו".

עו"ד אייל בסרגליק, המייצג את אזריה ()
עו"ד אייל בסרגליק, המייצג את אזריה

עו"ד אילן כץ (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
עו"ד אילן כץ(צילום: רועי עידן)

בעקבות הפוסט, שאותו הסיר מהרשת לאחר זמן קצר, מתכוונים בצה"ל לשפוט את ד' באשמה של העלבת קצין. ד' פנה לעורך הדין בנימין מלכא, שהוא גם סנגורו של אזריה, וזה מתכוון כעת לזמן את ד' כעד הגנה במשפט אזריה. "לא ייתכן שחייל שמבקש לומר את גרסתו יושתק ואף יופעל עליו לחץ, רק משום שהוא רואה את הדברים אחרת מרס"ן תום נעמן", אמר עו"ד מלכא.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מהחייל ד' נגבתה עדות במהלך החקירה. מדובר בחייל שלא ראה את הירי שביצע אלאור אזריה משום ששהה במשימה אחרת. מפני שמדובר במשפט מתנהל לא נרחיב לגופם של דברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
סמל אלאור אזריה והמ"פ תום נעמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים