שתף קטע נבחר

צילום: AFP

"נכנסו לשירותים ומתחת לשולחנות". עדויות של ישראלים בנמל התעופה באיסטנבול

שמעון שהגיע בטיסה ממרוקו והיה אמור לעלות לטיסה לישראל סיפר: "כולם ניסו לחפש מקומות מסתור. נכנסו לשירותים, למשרדים, מתחת לשולחנות"

 

זירת הפיגוע בנמל התעופה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת הפיגוע בנמל התעופה(צילום: AFP)

נוסעים ישראלים בטיסת קונקשן לישראל ממרוקו מספרים על רגעי הבהלה לאחר הפיגוע בנמל התעופה אטאטורק באיסטנבול. שמעון סיפר בשיחה עם ynet: "כולם ניסו לחפש מקומות מסתור. נכנסו לשירותים, למשרדים, מתחת לשולחנות". לפחות 36 בני אדם נרצחו בפיגוע ו-147 נפצעו.

 

שמעון סיפר: "איך שנכנסו לשדה תעופה, זזנו הצידה ופתאום הייתה היסטריה המונית. כל המאות שעמדו בתור וגם אלה שכבר עברו את הבידוק בהיסטריה המונית. התחילו לרוץ לתוך הטרמינל, כמעט דרסו אותנו. היינו עוד בשוק, עוד לא הבנו מה קורה. היו צעקות, שאגות".

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

איסטנבול: שדה התעופה הערב  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
איסטנבול: שדה התעופה הערב (צילום: רויטרס)
 

דוד דהאן, ששהה בשדה התעופה היה אף הוא בקונקשן בטיסה ממרוקו לנתב"ג: "אנחנו לא שמענו את הפיצוצים עצמם. רק ראינו אנשים רצים. לקחו אותנו מייד לצד השני של הטרמינל. אחת מהקבוצה שלנו שמעה יריות. אלפי אנשים רצו וילדים נגררו על-ידי השוטרים וכוחות הביטחון מילטו אתנו. כל הטיסות לכל העולם בוטלו. אין מה לעשות ולא יודעים מה יהיה. אולי נדע יותר מאוחר מה יקרה איתנו. אנחנו מנסים להתעדכן בחדשות מה קרה, אבל כל אחד אומר משהו אחר, אנחנו לא יודעים בוודאות כלום".

 

לחדר המצב של משרד החוץ הגיעו שיחות טלפון של ישראלים הנמצאים בנמל התעופה. ממשרד החוץ נמסר כי מבדיקה עם מנהל בית החולים בקירקוי אשליו הגיעו פצועים לא ידוע כרגע על ישראלים. הקונסוליה הישראלית ממשיכה לעקוב מקרוב אחר הדיווחים.

 

קארין בר חיכתה באולם הנחיתות של נתב"ג לבתה לירון ששבה מטורקיה. "איך ששמענו שהיה פיגוע רצנו למחשב לבדוק את מספר הטיסה ומאיזה שדה היא יצאה. למזלנו הטיסה שלה יצאה משדה תעופה אחר, אז נשמנו לרווחה. אנחנו פה מחכים לה, היא בטוח לא יודעת בכלל שהיה פיגוע כי הם היו כבר באוויר".

 

אבי פריג' סיפר שנאלץ לשהות כמה שעות במטוס בנמל התעופה אטאטורק: "הגענו לשדה התעופה עם טיסה של טורקיש איירליינס מקופנהגן במסגרת טיול של סוכני ביטוח עם בנות הזוג. איך שהמטוס נחת והתחבר לשרוול עצרו את הכול ואמרו לנו שהיה פיגוע ושאנחנו צריכים להישאר במטוס. מאז אנחנו עדיין כאן, נעולים וסגורים במטוס ואין לנו מושג מה קורה בחוץ. מבחוץ אני רואה אנשים מסתובבים בין המטוסים, ואמבולנסים שנוסעים כאן, אולי מפנים לכאן פצועים. הטייס כל הזמן אומר לנוסעים תודה על שיתוף הפעולה והם מודים לנו. אנחנו עוקבים בחדשות ומנסים להתעדכן".

  

טיסה 789 של טורקיש איירליינס שהמריאה בשעה 21:45 מישראל הופנתה לשדה התעופה באיזמיר וצפויה לנחות בהמשך. טיסות אחרות לאיסטנבול וממנה - בוטלו.

 

טורקיש איירליינס עדכנה כי 11 מטוסים שלה נחתו בשדה התעופה באיזמיר במקום בנמל התעופה באיסטנבול שבו התרחש הפיגוע. אחד המטוסים הגיע מתל אביב ועליו 145 נוסעים שהועברו לשהייה במלון. הטיסות הבאות שהיו אמורות להמריא מנתב"ג בוטלו: טיסה Tk791 ב-00:55, טיסה Tk793 ב-05:00 וטיסה Tk811 ב-07:00. טיסה Tk809 לשדה התעופה סביחה (Sabiha) תצא בשעה 06:35.

 

הפיגוע אירע כששלושה מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם בטרמינל הבינלאומי, לאחר שאחד מהם ירה ברובה קלצ'ניקוב לכל עבר וייתכן שגם רימונים הושלכו. עדי ראייה סיפרו לכלי תקשורת במדינה כי הבחינו בשוטר שנאבק עם אחד המחבלים והפיל אותו אל הקרקע, ואז פוצץ המחבל את המטען שהיה על גופו.

 

פיגועים רבים היכו בטורקיה בחודשים האחרונים, הן על ידי מחבלים של ארגון הטרור דאעש והן על ידי לוחמי המחתרת הכורדית. אף ארגון לא לקח אחריות על הפיגוע עד כה והרקע עדיין לא ברור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טרור באיסטנבול
צילום: רויטרס
מומלצים