שתף קטע נבחר

מחלוקות בקואליציה: ביטול חזקת הגיל הרך יתעכב

ועדת שרים לחקיקה אישרה את הצעת השרה גמליאל וח"כ קיש לבטל את החוק שאמהות מקבלות באופן אוטומטי את הילדים במקרה של גירושים. החוק היה אמור לעלות להצבעה, אך בגלל מחלוקות בקואליציה המתווה ישונה וההצבעה תתעכב. ח"כ קיש זעם על יו"ר הקואליציה ביטן: "מעל באמון חברי סיעתו"

 

למרות תמיכת ועדת שרים לחקיקה בחוק לביטול חזקת הגיל הרך שיזמו השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל וח"כ יואב קיש (ליכוד), מחלוקות קשות בקואליציה סביב החוק הובילו ליצירת מסמך הסכמות חדש שרק בכפוף אליו יקודם החוק.

 

בתחילת השבוע ועם אישור הצעת החוק בוועדת שרים לחקיקה, שקבעה כי חזקת הגיל הרך בישראל תבוטל וילד עד גיל 6 לא יועבר באופן אוטומטי לחזקת האם ותינתן "הורות משותפת", הבהירו חברות הכנסת רחל עזריה (כולנו) ושולי מועלם (הבית היהודי) כי הן מתנגדות לקידום ההצעה וביקשו שלא להעלותה להצבעה כמתוכנן היום (ד') במליאה.

יוזמי החוק גמליאל וקיש (צילום: מרק ישראל סלם, אלכס קולומויסקי) (צילום: מרק ישראל סלם, אלכס קולומויסקי)
יוזמי החוק גמליאל וקיש(צילום: מרק ישראל סלם, אלכס קולומויסקי)

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, ערך שיחות תיווך רבות בין גורמי הקואליציה במטרה לגבש הסכמות. פגישה משותפת של כל נציגי הסיעות התקיימה בלשכתו של ביטן ביום שני האחרון בכנסת, והבוקר התכנסה ישיבה נוספת. מתנגדי ההצעה טוענים כי ביטול חזקת הגיל הרך יהפוך את הילדים לכלי מיקוח במאבקי גירושים מכוערים בין ההורים, וכי המצב החדש יפגע ישירות בילדים.

 

בשל כך, הוחלט לנסות לגבש מתווה חדש שלפיו תקודם ההצעה. ראשית, ההצעה תוקנה באופן שבו חזקת הגיל הרך תחול רק על ילדים עד גיל שנתיים וחצי, ולא במתכונת הנוכחית של ההצעה, שאיננה נוקבת בתקופת זמן.

 

בנוסף, נקבע כי שרת המשפטים איילת שקד תקים באופן מיידי צוות שיטפל בהצעה ויגיש את מסקנותיו תוך שלושה חודשים, כך שניתן יהיה לעמוד בהחלטת ועדת שרים לחקיקה שההצעה תעבור בטרומית, אך המשך החקיקה ייעצר למשך ארבעה חודשים לצורך גיבוש המלצות.

יו"ר הקואליציה ביטן (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
יו"ר הקואליציה ביטן(צילום: דוברות הכנסת)

ח"כ קיש יצטרך להצהיר מעל דוכן הכנסת שהוא מסכים לשינויים, ובלעדי הצהרה כזאת ההצעה לא תקודם. אם קיש לא יסכים לשינוי החזקה מגיל 30 חודשים, או לדחיית ההצעה לצורך עבודת מטה בהתאם להחלטת נציגי הסיעות, עמדת הקואליציה תהיה נגד ההצעה.

 

קיש נטש בזעם את הישיבה ותקף את ביטן: "יו"ר סיעת הליכוד שכח את מי הוא מייצג ומתנהג כיו"ר סיעת הבית היהודי. לא ייתכן שהוא ישב איתי רק אתמול וסיכם איתי בצורה חד-משמעית דבר אחד ואז מאחורי גבו של חבר סיעתו, יכנס הנהלת קואליציה ויסכם דבר אחר לחלוטין. יתרה מכך, לזמן לישיבת הנהלת הקואליציה מי שאיננו שייך ואף מתנגד להצעת החוק שלי, ואפילו לא להודיע לחבר סיעתו, זו בושה וחרפה ומעילה באמון של חברי סיעתו. אני לא אוותר. לא על שתי הצבעות בעד הצעת החוק שלי על גיל אפס בוועדת שרים לחקיקה ולא על סיכום חד-משמעי והבטחה של יו"ר סיעתי".

 

ביטן השיב: "שוחחתי עם הצדדים וניסיתי להגיע להסכמה. לאחר משא ומתן ארוך, המתנגדים הסכימו לשלוש שנים והיוזם לשנתיים לכן הצעתי שנתיים וחצי. הרבה מאוד גורמים בתוך הליכוד ומבחוץ מתנגדים לביטול חזקת הגיל הרך, ואין טעם לערער את הקואליציה כשמדובר בקריאה טרומית בלבד. מדובר בנושא מורכב וחשוב לכל הצדדים וחבל שנושא כל כך חשוב נצבע בצבעים של שחור או לבן. לא מדובר בסוגיה פוליטית ואסור בנושא כזה לכופף ידיים. ההחלטה של הנהלת הקואליציה ברורה ומאוזנת, ויש להתעלות מעל השיקולים הפוליטיים, ואני מצפה שכך יהיה".

 

כל מתנגדי הצעת החוק נתונים בימים האחרונים ללחצים גדולים מאוד ומתקפה של מסרונים מגורמים שונים שקוראים להם לבטל את חזקת הגיל הרך ולתמוך בהצעה. חברי כנסת אומרים כי השיח סביב הנושא התדרדר וסגנון המסרונים שהם מקבלים הוא בלתי נסבל.

 

קיש הודיע מאוחר יותר כי יוריד את הצעת החוק מסדר היום לאחר שנודע לו רק הבוקר כי ההסכמות אליהן הגיע לא יקוימו: "לא נתפשר על עתיד ילדינו, לילד מגיעים שני הורים. בילדים לא סוחרים. חבל שיו"ר הקואליציה נכנס לחוק שהוא לא מבין בו בכלל זאת לאחר שהטעה את ראשי הסיעות בקואליציה והציע פשרה שלא היתה מקובלת עליי. אני אוכל להעלות את החוק מתי שאראה לנכון, לאחר שוועדת השרים אישרה זאת בצורה ברורה".

 

ח"כ מועלם אמרה: "קבלת עמדתי כי אין לבטל את חזקת הגיל הרך היא ניצחון לעקרון טובת הילד. המציאות המשתנה והרצון למעורבות של האבא והאימא בגידול ילדיהם מחייב דיון ציבורי על משמעות החזקה כפי שהחוק הגדיר אותה עד היום. אולם ביטולה המוחלט היה יוצר מציאות שאף אחד לא היה רוצה בה והיא פגיעה בילדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
ח"כ קיש
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
מומלצים