שתף קטע נבחר

נער עם שיתוק מוחין קיבל צו גיוס. אמו: "סטירת לחי"

יונתן אהרונוביץ, נער בן 16.5 הסובל משיתוק מוחין ושוהה במעון סיעודי, קיבל השבוע צו גיוס. "אני רוצה להיות האמא האחרונה שחווה את הכאב של קבלת צו לילד שלא מסוגל להתגייס", אומרת אמו. צה"ל: "לא קיבלנו מידע". ביטוח לאומי: "הנער במוסד ולא זכאי לקצבה". משרד הרווחה: "בודקים"

 

 

יונתן הוא נער הסובל משיתוק מוחין קשה ושוהה במעון סיעודי בירושלים, עובדה שלא הפריעה לצה"ל לשלוח לו צו גיוס. "כבר שנים אנחנו שומעים סיפורים שבהם נשלחים צווים ראשונים לנערים ונערות כמו יונתן", מספרת אמו, לאה גולדברגר. "קיווינו שעד שיגיע התור שלנו משהו במערכת כבר יסתנכרן אך זה לא קרה. הצו הגיע אלינו ביום שני עם דרישה להתייצב בלשכת הגיוס בירושלים בדצמבר הקרוב".

 

- עד כמה מצבו של יונתן קשה?

- "הוא נולד עם שיתוק מוחין, פיגור עמוק, עיוורון קורטיקלי ועוד אבחנות רבות. הוא לא מדבר ולא מתקשר, יושב על כיסא גלגלים וניזון דרך צינור לקיבה. לפי הנבואות הרפואיות, לא חשבתי שיונתן יהיה בין החיים בגיל 16.5. ככל שהשנים עברו, ייחלתי שלפחות חלם מערכות המידע ייפתר ולא אצטרך לקבל את הצו המיותר".

 

- על פניו מדובר רק במכתב שבשיחת טלפון פשוטה המכתב הופך לכלום בעצם אבל יש בעיה בירוקרטית, נכון?

"נכון. וגם שיחת הטלפון הזאת הייתה יכולה להיחסך. ההגדרות הרפואיות של יונתן רשומות במשרד הבריאות, במשרד הרווחה ובוודאי במוסד לביטוח לאומי. לכולם שם יש את הרשימות שמוכיחות שיונתן הוא לא המועמד הטבעי לגיוס. כשמגיע מכתב כזה קודם כל התחושה הראשונה שעולה אצלי כאמא זה כאב. זו תזכורת גדולה לעוד אבן דרך שמתפספסת בחיים של יונתן. בנוסף, לאור הסיפורים שכבר שמענו, ידעתי שמה שמחכה לי בעקבות המכתב זה כנראה הרבה טלפונים ופקסים מול הגורמים בצה"ל כדי שנוכיח שיונתן באמת לא צריך להתגייס ושאלו ההגדרות הרפואיות שלו".

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

- מי אמור לעדכן את מי במצבו של בנך?

"אני חושבת שצריך להיות חיבור מתמיד בין צה"ל לבין המוסד לביטוח לאומי. קודם כל שמכיר ביונתן כמאה אחוז נכות. יש גורמים אחרים שמחזיקים בהגדרות של פיגור עמוק ועוד כל מיני הגדרות. הסינכרון ביניהם מעת לעת היה אמור לעדכן את הרשימות של צה"ל. לא צריך לחכות שיונתן יהיה בן 16.5 כדי לוודא שלא צריך לגייס אותו. כבר מחדר הלידה אפשר היה לעדכן את צה"ל שזה ילד שאפשר להוריד מהרשימות שלהם. זה בטח לא משהו שאנחנו ההורים צריכים לשאת בנטל. חובת ההוכחה לא צריכה להיות עלינו".

 

"משהו חייב להשתנות"

"כאמא ישראלית הגיוס לצבא הוא חלק מההוויה שלי. כל בני המשפחה שלי שירתו ומשרתים כמפקדים וקצינים, וגם אני כאמא שמביאה ילדים לעולם, חלק מההוויה הישראלית שלי זה לצפות שבבוא הזמן הם יוכלו להתגייס לצה"ל, לשרת ולתת בחזרה למדינה. אני יכולה לדמיין את עצמי מלווה אותו לבקו"ם בהתרגשות ובבכי ושולחת לו אחר כך חבילות עם הרבה דברים טובים לבסיס. זה משהו שהוא חלק מהאמהות שמצפה לאבן דרך המאוד טבעית הזאת.

 

"צו הגיוס הזה הוא בעצם סטירת לחי שנותנת תזכורת: זה לא יהיה לך, את זה לא תחווי ויונתן לא יחווה. כשיונתן נולד עוברים איזשהו תהליך של אבל כי צריך להתאבל על כל אבני הדרך האלה שיתפספסו ולא יקרו בגידול שלו. המכתב הזה פשוט מציף רגשות מאוד כואבים, מעמת אותנו עם ההפסד הזה, עם החוויה המאוד משמעותית כאן בישראל. אני לא אוכל לחוות את זה. אני אראה את זה דרך החברים שלנו ודרך חברים בסביבה אבל אני כאמא לא אלווה את יונתן לבקו"ם ולא אהיה חלק מהחוויה הכל כך ישראלית הזאת, וזה כואב מאוד".

 

לטורים של לאה גולדברגר:

"הילד שלי חולה - ואני אפילו לא יכולה ללטף את ראשו"

צער לך וצער לי: פרידה אטית מילדי

 

מה את מתכננת לעשות מלבד נסיונות לבטל את הצו מול הגורמים הרלוונטיים בצבא?

"חברים מהצבא הציעו שיעזרו לי להוריד את יונתן מהרשימות ולהקל עליי. נענתי בשמחה, ואז לאחר מחשבה עצרתי אותם. מישהו צריך להפסיק את זה. אני רוצה להיות האמא האחרונה שחווה את הכאב המפלח הזה. אז פניתי לחברי כנסת שונים ואנשים רמי דרג אחרים בתקווה שיהיו מוכנים לקחת חלק בפתרון המצב. אם הם לא ירימו את הכפפה בימים הקרובים, אפתח בקמפיין ברשתות החברתיות שיעודד את הצבא להצטייד בחבילות רבות של חיתולים למבוגרים, כדי שלבן שלי לא יהיה חסר כשהוא נשאר שבת. ושידאגו שחבריו לפלוגה ישנו לו תנוחה כל שעתיים כשיושיבו אותו לשמירה כדי שלא ייווצרו לו פצעי לחץ.

 

"אם הפעולות האלו לא יביאו לידי בחינה מחודשת של הקריטריונים לגיוס, אז הקמפיין יקרא לכולם ללוות את יונתן, אותי וצוות חדשות להתייצבות המצופה שלו בלשכת הגיוס בחודש דצמבר הקרוב. כך או אחרת, משהו חייב להשתנות כי אנחנו ההורים שבעי מלחמות, ולא כחיילים".

 

תגובות:

 

מדובר צה"ל נמסר: "המידע אודות מצבו של הנער לא הועבר לצה״ל על ידי הביטוח הלאומי. צה״ל מצר באם נגרמה עוגמת נפש ויצר קשר עם המשפחה והמוסדות הרלוונטיים. הנושא יטופל והנער יקבל פטור משירות צבאי".

 

מביטוח לאומי נמסר: "קיים שיתוף פעולה בין הביטוח הלאומי למשרד הביטחון, במסגרתו אנו מעבירים נתונים על מקבלי קצבת ילד נכה. מאחר ובנם של משפחת אהרונוביץ' שוהה במוסד סיעודי, המשפחה אינה זכאית לקצבת ילד נכה עבורו משנת 2009".

 

ממשרד הרווחה והשרותים החברתיים נמסר: "הנושא בבדיקה"

 

 

 

  


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כאמא ישראלית הגיוס לצבא הוא חלק מההוויה שלי"
מומלצים